اشتراک گذاری

علت گرم نشدن غذا در مایکروفر سامسونگ چیست؟

مایکروفرهای سامسونگ دستگاه های بسیار کاربردی و با کیفیتی هستند و از آنها استفاده های بسیار زیادی می شود. یکی از اصلی ترین اهداف استفاده از مایکروفر، گرم کردن غذاست. با این حال مشکلی که در برخی از این دستگاه ها مشاهده می شود، گرم نشدن غذا در مایکروفر است. گرم نکردن مایکروفر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که اکثرا نشان دهنده خرابی این دستگاه ها و از کار افتادن یک قطعه داخلی در آنهاست. با دانستن این که چه چیزی موجب شده مایکروفر مورد نظر کار نکند و قادر به گرم کردن غذا نباشد، می توان برای رفع مشکل به وجود آمده در این دستگاه اقدامات مورد نیاز را انجام داد.

در این مقاله می خواهیم با دلایل مهم گرم نشدن غذا در مایکروفر سامسونگ آشنا شویم و بسته به دلیل بروز مشکل راه حل رفع آن را نیز بشناسیم. در نظر داشته باشید که در صورت نیاز به به عیب یابی و تعمیر این دستگاه ها حتما از مراکز تخصصی تعمیر مایکروفر کمک بگیرید. نمایندگی سامسونگ در مرکز سخت افزار ایران می تواند هرگونه سرویس تخصصی در زمینه تعمیر مایکروفرهای این برند را به کاربران ارائه دهد.

گرم نشدن غذا در مایکروفر سامسونگ

خرابی کدام قطعات باعث گرم نشدن غذا در مایکروفر samsung می شود؟

در کل اگر بخواهیم دلایل گرم نکردن مایکروفر را بشماریم، باید خرابی هفت قطعه اصلی در این دستگاه ها را دلیل گرم نکردن غذا در مایکروفر در نظر گرفت. این قطعات هر یک می توانند به صورت جداگانه موجب درست عمل نکردن مایکروفر شوند. در نتیجه باید با عیب یابی تخصصی و تست هر قطعه، ریشه بروز مشکل را شناسایی کرد. این هفت قطعه اصلی شامل موارد زیر می شوند:

  • مگنترون
  • ترانس های ولتاژ
  • خازن
  • دیود
  • برد الکتریکی مایکروفر
  • فیوزهای ولتاژ در مایکروفر
  • میکروسوییچ های درب مایکروفر

خرابی مگنترون

یکی از قطعات مختل کننده پروسه گرم کردن مایکروفر، مگنترون است. این قطعه در واقع همان لامپ اشعه که با تولید امواج صوتی در مواد غذایی ارتعاش ایجاد می کند. معمولا این قطعه بعد از گذشت مدت زمان 5 تا 10 سال از خرید دستگاه یا استفاده نادرست از مایکروفر دچار مشکل می شود و خرابی و کار نکردن آن می تواند یکی از دلایل گرم نشدن غذا در مایکروفر باشد.

در نتیجه برای رفع مشکل به وجود آمده باید مگنترون را تست کرد و در صورتی که در عیب یابی مشخص شود خرابی این قطعه دلیل گرم نکردن مایکروفر است باید با تعویض آن، مشکل به وجود آمده را برطرف کرد. تعمیرکاران مایکروفرهای سامسونگ از ابزارها و روش های اختصاصی جهت تست کردن مگنترون استفاده می کنند.

بروز مشکل در ترانس ولتاژها

یکی دیگر از دلایل مهم گرم نشدن غذا در مایکروفر سامسونگ خرابی ترانس ولتاژها در این دستگاه هاست. این قطعه همان طور که از نام آن هم می توان متوجه شد موظف است تا برق و ولتاژ مورد نیاز مایکروفر را تامین کند. برق تامین شده توسط ترانس ولتاژ موجب کار افتادن مگنترون در مایکروفر می شود. عملکرد ترانس ولتاژ به این صورت است که برق 220 ولتی را دریافت کرده و سپس به کمک سیم پیچ هایی که دارد آن را تا 2200 ولت تقویت می کند.

در نتیجه مگنترون ها با این ولتاژ به کار می افتد. در نتیجه باید با عیب یابی و بررسی این قطعه در صورت خرابی آن را تعمیر یا تعویض کرد. البته به دلیل خطری که این قطعه دارد، در زمان تست و عیب یابی باید اقدامات احتیاطی لازم حتما صورت بگیرد. نکته ای که در خصوص خرابی ترانس ولتاژها باید در نظر داشت این است که معمولا در زمان خرابی این قطعات مایکروفر همچنان روشن می شود و ظاهرا کار می کند، اما نمی تواند غذاها را گرم کند.

خرابی خازن

خازن ها قطعات مهم دیگری هستند که در صورت خرابی آنها مایکروفر به درستی کار نمی کند و نمی تواند غذاها را گرم کند. نقش خازن ها در واقع ذخیره سازی برق است تا در صورتی که مشکلی در خصوص تامین ولتاژ مورد نیاز ترانس ولتاژها به وجود آمد، برق مورد نیاز آنها تامین باشد.

 

این قطعات به دلایل مختلفی ممکن است خراب شده و از کار بیفتند. برای مثال ممکن است عایق خازن ها از بین برود یا این که به دلیل بروز اتصال کوتاه دو قطب خازن آسیب ببیند. شارژ نشدن خازن نیز از دیگر دلایل خرابی این قطعات است. به هر حال با خرابی خازن قطعا مایکروفر نمی تواند غذا را گرم کند. در نتیجه برای رفع مشکل گرم نشدن غذا در مایکروفر سامسونگ باید این قطعات را تعویض کرد.

خرابی دیود

یکی دیگر از قطعاتی که خرابی آن می تواند موجب گرم نکردن مایکروفر شود دیود است. در صورت خرابی دیودها عملکرد ترانس ولتاژها مختل شده و قطعا به دنبال آن گرم نشدن غذا در مایکروفر سامسونگ اتفاق می افتد. باز هم باید با استفاده از مولتی متر و یک پروتکل اختصاصی سلامت دیودها تست شود و در صورتی که مشخص شد خرابی دیود دلیل گرم نشدن غذاست، با تعویض آن مشکل به وجود آمده را برطرف کرد.

از کار افتادن برد الکتریکی

برد الکتریکی در مایکروفرها نیز درست مانند سایر دستگاه ها نقش مرکزی داشته و خرابی آن کل عملکرد مایکروفر را مختل می کند. برد در واقع هماهنگ کننده اتصالات و ارتباطات قطعات مختلف است و فرمان های مورد نظر را صادر می کند. اگر برد الکتریکی خراب شود دستوراتی مانند گرم شدن غذا نیز با اختلال مواجه شده و در نتیجه آن شاهد گرم نشدن غذا در مایکروفر سامسونگ خواهیم بود.

در این شرایط باید برد به صورت کامل توسط تعمیرکار تست و عیب یابی شود و تعویض و تعمیر آن برای رفع مشکل به وجود آمده انجام شود. معمولا مشکلاتی مانند نوسانات جریان برق، خرابی خازن الکتریکی، آب خوردگی دستگاه و به نوبه آن برد و روشن بودن و استفاده طولانی مدت از مایکروفر می تواند موجب خرابی برد دستگاه شود.

خرابی فیوزهای ولتاژ

مورد مهم دیگری که می تواند دلیل گرم نشدن غذا در مایکروفر سامسونگ شود، خراب شدن فیوزهای ترانس ولتاژ است. این قطعه نقش محافظت کننده از سایر قطعات را دارد و مانع آن می شود که نوسانات ولتاژی و جرقه زدن در دستگاه به سایر قطعات مانند خازن و ترانس ولتاژ آسیب برساند. در صورت خرابی فیوز نیز عملکرد سایر قطعات و کل دستگاه مختل شده و مشکلات زیادی به وجود می آید.

خرابی این قطعه نه تنها می تواند دلیل خرابی سایر قطعات باشد و گرم نکردن مایکروفر باشد، بلکه از کار افتادن فیوز و تعویض نشدن به موقع آن می تواند خطرناک نیز شود، چرا که این قطعه نقش یک سوپاپ اطمینان را در مایکروفر ایفا کرده و در زمانی که مگنترون خراب می شود از آتش گرفتن ترانس ولتاژ جلوگیری می کند. به این ترتیب باید عیب یابی و تعویض به موقع فیوز را جدی گرفت.

خرابی میکروسوئیچ های درب

یکی دیگر از قطعات موثر در گرم نشدن غذا در مایکروفر سامسونگ، میکروسوئیچ های درب است. این کلیدها در صورت خراب شدن نه تنها موجب گرم نکردن دستگاه می شوند بلکه می توانند دلیل روشن نشدن مایکروفر نیز باشند، چرا که این کلیدها در واقع اجازه می دهند تا برق وارد برد الکتریکی شود. گاهی اوقات این میکروسوئیچ ها شکسته اند یا این که محل قرارگیری آنها تغییر یافته است. در حالتی که میکروسوئیچ دچار این حالت شود دستگاه مبنا را بر باز بودن درب می گذارد و در نتیجه آن برنامه ای اجرا نمی شود تا اشعه ای نیز از دستگاه خارج نشود.

به این ترتیب باید برای رفع مشکل گرم نکردن مایکروفر به فکر تعمیر یا حتی تعویض این کلیدهای درب بود. نکته دیگر این که گاهی مشکل دقیقا از خود میکروسوئیچ ها نیست و مشکلات زبانه مایکروفر دلیل بروز این مشکل است. زبانه درب در واقع فعال کننده کلیدهای درب است و در صورت شکسته شدن این زبانه ها عملکرد میکروسوئیچ ها نیز مختل می شود. در نتیجه شاهد گرم نکردن دستگاه خواهیم بود.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *