اشتراک گذاری

چگونه مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ را برطرف کنیم؟

ارور Can not format micro SD card، برای آن دسته از کاربرانی که با مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ مواجه شده اند، خیلی آشناست. درواقع این ارور یا ارورهایی با این مضمون به کاربر نشان می دهند که کارت حافظه گوشی او یا دچار مشکل نرم افزاری شده است یا مشکل سخت افزاری؛ به همین دلیل امکان فرمت کردن آن در گوشی وجود ندارد. اگر اختلالات نرم افزاری موجب بروز چنین مشکلی شده باشند می توان با ریستارت کردن گوشی، فرمت کردن رم با استفاده از کامپیوتر و برداشتن قفل Write Protection از روی رم، مشکل فرمت نشدن آن را حل کرد؛ اما اگر مشکلات سخت افزاری در فرمت نشدن رم گوشی دست داشته باشند باید عیب یابی آن را به تکنسین های نمایندگی سامسونگ سپرد. ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با راهکارهای حل مشکل فرمت نشدن کارت حافظه گوشی سامسونگ بیشتر آشنا شوید.

فرمت نشدن کارت حافظه گوشی سامسونگ

روش های رفع مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل Samsung

گوشی سامسونگ را ریستارت کنید

اولین و ساده ترین راهی که اکثر مواقع مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ را به دست فراموشی می سپارد، ریستارت کردن آن است. پس اگر شما هم با چنین مشکلی در گوشی Samsung مواجه شده اید، بهتر است اول از همه موبایل خود را ریستارت کنید. از آن جایی که امکان دارد یکی از دلایل اصلی فرمت نشدن کارت حافظه موبایل، بروز اختلالات نرم افزاری باشد، می توانید با ریستارت کردن گوشی خود اختلالات نرم افزاری موقت و به وجود آمده را سریعا برطرف کنید؛ تا شاید کارت حافظه موبایل شما به راحتی فرمت شود.

از کامپیوتر برای فرمت کردن کارت حافظه موبایل استفاده کنید

اگر هر چقدر تلاش می کنید، نمی توانید کارت حافظه گوشی سامسونگ را در خود این دستگاه اندرویدی فرمت کنید؛ یا با ریستارت کردن گوشی سامسونگ هم نتوانستید، مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ را برطرف کنید، به شما پیشنهاد می کنیم که از کامپیوتر برای فرمت کردن کارت حافظه گوشی خود استفاده کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • رم گوشی Samsung را از آن خارج کرده و درون یک رم ریدر قرار دهید.
 • حالا رم ریدر را به کامپیوتر یا لپ تاپ خود وصل کنید. خوشبختانه همه کامپیوترها و لپ تاپ ها دارای پورتی برای اتصال رم ریدر هستند. اگر رم ریدر ندارید، می توانید از کابل استفاده کنید و گوشی خود را با استفاده از کابل به کامپیوتر یا لپ تاپ خود متصل کنید.
 • حالا اگر ویندوز سیستم شما 7 است به My Computer بروید و اگر ویندوز سیستم شما 8 یا 10 است به This PC بروید و روی درایو رم کلیک راست کرده و گزینه Format را انتخاب کنید.
 • اکنون یک پنجره جدید برای شما باز می شود که باید در این پنجره File System را بر روی حالت FAT32 قرار دهید.
 • درنهایت نیز گزینه Start را انتخاب کنید تا پروسه فرمت کردن رم آغاز شود.
فرمت کردن کارت حافظه موبایل

قفل Write Protection را از روی رم بردارید

گاهی اوقات بروز مشکلات نرم افزاری و گاهی اوقات هم بروز مشکلات سخت افزاری موجب فعال شدن قفل Write Protection یا قفل محافظت از نوشتن بر روی رم می شود و اجازه فرمت شدن کارت SD موبایل را به شما نمی دهد؛ به این منظور باید این قفل را از روی رم گوشی غیرفعال کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یا با رم موبایل خود را درون رم ریدر قرار دهید و به لپ تاپ یا کامپیوترتان وصل کنید یا اینکه با استفاده از کابل، گوشی خود را به سیستمی که از آن استفاده می کنید، وصل کنید.
 • سپس با گرفتن کلیدهای Win + R کادر Run را باز کرده و عبارت cmd را درون آن تایپ کنید تا پنجره Command Prompt برای شما باز شود.
 • در این پنجره عبارت Diskpart را تایپ کنید و اینتر را بزنید.
 • حالا عبارت list disk را تایپ کنید و اینتر را بزنید.
 • اکنون می توانید حافظه های جانبی که به سیستم خود متصل کرده اید را مشاهده کنید که باید از میان آن ها حافظه جانبی که مربوط به رم گوشی شماست را براساس حجم آن پیدا کنید.
 • حالا باید جایگاهی که رم در آن قرار دارد را انتخاب کنید. برای مثال اگر در جایگاه Disk 1 بود، عبارت Select disk 1 را تایپ کنید و اینتر را بزنید.
 • در آخرین مرحله عبارت attributes disk clear readonly را تایپ کنید و اینتر را بزنید.
 • سپس Exit را تایپ کنید و اینتر را بزنید تا از پنجره Command Prompt خارج شوید.

اکنون مجددا رم گوشی خود را فرمت کنید. مطمئنا با این روش مشکل فرمت نشدن کارت SD موبایل سامسونگ برطرف خواهد شد؛ اما اگر با امتحان کردن این روش هم نتوانستید، کارت حافظه موبایل خود را فرمت کنید، احتمال دارد که رم گوشی شما دچار آسیب فیزیکی شده باشد که در این صورت بهتر است به نمایندگی تعمیر موبایل سامسونگ مراجعه کنید تا تکنسین های این مرکز به عیب یابی رم شما بپردازند.

3.7/5 (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *