اشتراک گذاری

با قابلیت های اندروید 13 آشنا شوید!

شرکت گوگل نسخه جدید سیستم عامل اندروید، یعنی اندروید 13 را معرفی کرد و مطابق رسم هر ساله، در این نسخه جدید نیز باید شاهد تغییراتی نسبت به نسخه های قبلی و اضافه شدن یک سری جزئیات و قابلیت های به روزتر باشیم. قابلیت های اندروید 13 با معرفی این نسخه رونمایی شد و قطعا کاربران این نسخه قرار است ویژگی های جدیدی را تجربه کنند.

قطعا در نسخه جدید، باز هم ویژگی های جذاب و کاربردی در اختیار کاربران قرار می گیرد؛ خصوصا با توجه به نام جذابی که برای این نسخه انتخاب شده است، قطعا ویژگی های اندروید 13 باید برای کاربران این نسخه رضایت بخش باشد. 

نسخه 13 اندروید با نام تیرامیسو عرضه می شود و طبق ادعای خود کمپانی گوگل، قرار است این ورژن جزو کامل ترین نسخه های موجود باشد و عملکرد بسیار روان و سریعی نیز داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با قابلیت های اندروید 13 و کاربردهایی که می توان از این نسخه انتظار داشت آشنا شویم.

با قابلیت های اندروید 13 آشنا شوید!

معرفی برخی از جذاب ترین قابلیت های اندروید 13

به صورت کلی جذابیت ویژگی های اندروید 13 در تغییراتی است که این نسخه نسبت به نسخه های قبلی دارد. برای مثال می توان به رابط کاربری پویاتر و روان تر این نسخه اشاره کرد. مورد بعدی این که در انتخاب قابلیت های اندروید 13 به تم رنگی رابط کاربری سیستم عامل نیز اهمیت بیشتری داده شده.

در این نسخه رنگ های داینامیک بیشتری به کار رفته تا جذابیت بصری اندروید 13 نیز نسبت به نسخه های قبلی بیشتر شود. تم داینامیک ارائه شده در این نسخه که در چهار سبک عرضه شده است، برگرفته از سبک متریال یو می باشد. با توجه به این تغییرات، برخی از مهم ترین قابلیت های این نسخه شامل موارد زیر می شوند:

 • قابلیت Tap To Transfer
 • ویژگی Opt-In Notification
 • ویژگی QR Code Scanner
 • قابلیت Phantom Process Killer
 • قابلیت Panilingual Pre-app Language
 • ویژگی UWB
 • ویژگی Bluetooth Low-energy Audio
 • قابلیت Home Button Assistant Toggle
 • ویژگی Lock screen Changes
 • ویژگی گوگل والت
 • قابلیت محدود سازی در دسترسی به گالری
 • محدود سازی دسترسی بدافزارها به API
 • کاهش زمان لودینگ بازی ها در اندروید 13
 • قابلیت صدای فراگیر با ردیابی سر

قابلیت Tap To Transfer در اندروید 13

یکی از قابلیت های اندروید 13 بهره گیری از سیستم انتقال دیتا بسیار سریع تر و کاربردی تر است. علاوه بر این انتظار می رود این نسخه با سرعت و راحتی بیشتری به سایر گجت های هوشمند و دستگاه های الکترونیکی متصل شود. 

در نتیجه با یک کلیک ساده روی قابلیت Tap To Transfer، باید بتوان رد و بدل کردن داده ها را هر چه سریع تر و بهتر انجام داد. با این حال هنوز نوع سخت افزار مورد استفاده برای بهبود این ویژگی در اندروید 13 مشخص نشده است.

ویژگی Opt-In Notification در اندروید 13

یکی دیگر از قابلیت های اندروید 13 بهبود نمایش اعلان ها و نوتیفیکیشن ها در برنامه های نصب شده روی دستگاه است. گوگل سعی کرده تا در نسخه جدید سیستم عامل موبایل و تبلتش، این مشکل را برطرف کند تا دیگر کاربران برای غیر فعال کردن نمایش اعلان ها روی صفحه نیازی به مراجعه به بخش تنظیمات دستگاه نداشته باشند.در این نسخه ابتدا از کاربران اجازه دسترسی به اعلان ها و نمایش آنها درخواست می شود و بنا بر این اجازه ( Ask For Permission ) برای نمایش نوتیفیکیشن ها، این پیام ها روی صفحه ظاهر می شوند.

ویژگی QR Code Scanner اندروید 13

یکی دیگر از قابلیت های اندروید 13 که می توان از آن انتظار داشت، اضافه شدن یک آیکون اختصاصی برای QR Code Scanner است. خصوصا که امروزه این قابلیت کاربرد زیادی دارد و استفاده از آن اهمیت بیشتری یافته است. بنابراین با اضافه شدن این مورد به ویژگی های اندروید 13 دیگر کاربران برای دسترسی به QR Code Scanner نیازی به باز کردن دوربین گوشی نخواهند داشت.

قابلیت Phantom Process Killer نسخه جدید اندروید

یکی دیگر از قابلیت های اندروید 13 که به این نسخه کارایی بهتری می بخشد، قابلیت Phantom Process Killer است. در دنیای ساخت دستگاه های هوشمند، تلاش اکثر شرکت ها در راستای بهبود کارایی باتری است. برای مثال امکان افزایش ظرفیت باتری موبایل با راهکار جدید سامسونگ یکی از این ایده هاست.

گوگل نیز در این زمینه یک ویژگی جدید را در نسخه اندروید 13 به کار می گیرد تا کارایی باتری گوشی های هوشمند را بهبود ببخشد. به کمک این قابلیت، قدرت باتری گوشی و میزان شارژدهی آن بهبود پیدا می کند؛ چراکه عملکرد این قابلیت در راستای بستن برنامه های فعال در پس زمینه گوشی است.

یکی از مواردی که همیشه می تواند روی شارژدهی دستگاه و میزان کارایی آن تاثیر داشته باشد، باز بودن برنامه های فعال در پس زمینه گوشی است. این امر حتی روی سرعت دستگاه نیز تاثیر می گذارد. گوگل با افزودن این قابلیت به ویژگی های اندروید 13، سعی دارد میزان شارژدهی و سرعت عملکرد دستگاه را بهبود ببخشد.

قابلیت Panilingual Pre-app Language در اندروید تیرامیسو

مورد جالب توجهی که در بین قابلیت های اندروید 13 می توان به آن اشاره کرد، قابلیت Panilingual Pre-app Language است. با تکیه به این ویژگی کاربران این امکان را دارند تا به صورت همزمان از دو زبان در گوشی یا تبلت خود استفاده کنند. به این ترتیب می توان برای مثال زبان اصلی دستگاه را روی انگلیسی تنظیم کرد.

در عوض برخی از برنامه ها که کاربرد آنها با زبان فارسی راحت تر است را روی زبان فارسی قرار داد. قابلیت استفاده همزمان از دو زبان که در نسخه های قبلی امکان پذیر نبود، یکی از ویژگی های جالب توجه این نسخه است که قطعا کاربری گوشی برای کاربران را راحت تر خواهد کرد.

ویژگی UWB در اندروید جدید

Uwb که کوتاه شده عبارت Ultra Wide Band است، یکی از قابلیت های اندروید 13 است که فناوری های نوین تری را به گوشی اضافه کند. با وجود چنین ویژگی در گوشی، می توان از آن به عنوان یک دستگاه چند منظوره استفاده کرد. برای مثال گوشی می تواند یک کلید ماشین نیز باشد یا این که از آن برای یافتن دستگاه های الکترونیکی گمشده استفاده کرد. حتی این احتمال وجود دارد که این ویژگی اندروید 13 بتواند در انتقال هر چه بهینه تر و سریع تر داده ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. این مورد به احتمال زیاد یکی از جذاب ترین ویژگی های اندروید 13 خواهد بود.

ویژگی Bluetooth Low-energy Audio در اندروید 13

یکی دیگر از قابلیت های اندروید 13، ویژگی Bluetooth Low-energy Audio است. این ویژگی به این معناست که شما می توانید حتی در درصد های پایین شارژ گوشی نیز بدون افت کیفیت صدا به پخش موسیقی از طریق بلوتوث ادامه دهید. در گوشی هایی که سخت افزار بالا رده و قوی داشته باشند، قابلیت Bluetooth Low-energy Audio در دسترس است و به این ترتیب کاربران می توانند در درصد های بسیار پایین شارژ گوشی نیز به موسیقی خود با همان کیفیت گوش دهند.

افزوده شدن این ویژگی به دنبال این بود که در نسخه های قبلی اگر شارژ گوشی کم می شد و دستگاه در حال پخش آهنگ بود، کیفیت آن به شدت کاهش پیدا می کرد. در نتیجه گوگل با اضافه کردن این مورد به ویژگی های اندروید 13، موجب برتری آن نسبت به نسخه های قبلی شده است.

قابلیت Home Button Assistant Toggle           

یکی از قابلیت های اندروید 13 در واقع ویژگی است که امکان استفاده از میانبرهای سریع تر را به کاربران خواهد داد. در کل یکی از تغییرات قابل توجه در اندروید 13، گسترش و پیشرفت جسترهای سیستم عامل است تا به این ترتیب میان برهای کاربردی تری در اختیار کاربران قرار بگیرد و امکان دسترسی سریع به بخش های مختلف گوشی به آنها داده شود. 

Home Button Assistant Toggle یکی از این ویژگی هاست که در آن کاربران می تواند با نگه داشتن انگشت خود روی دکمه هوم به مدت چند ثانیه، قفل گوشی را سریع تر باز کند. این مورد در کنار سایر مواردی که انتظار می رود در این نسخه در دسترس باشد، کارایی های سیستم عامل اندروید 13 را به مراتب افزایش خواهد داد.

ویژگی Lock screen Changes اندروید 13

از دیگر قابلیت های اندروید 13 که قطعا جزو موارد جذاب آن نیز محسوب می شود، تغییرات اعمال شده در بخش Lock screen است. یکی از تغییرات، امکان شخصی سازی Lock screen از نظر ظاهری است. علاوه بر این احتمال می رود در بخش Lock screen گوشی، گزینه Account Switcher نیز افزوده شود. 

در نتیجه می توان علاوه بر حساب کاربری اصلی، سایر اکانت ها را نیز در گوشی فعال کرد و در زمان باز کردن قفل صفحه نمایش، حساب کاربری مورد نظر را انتخاب کرد. این مورد از ویژگی های اندروید 13 می تواند برای کاربرانی که از یک دستگاه مانند تبلت به صورت خانوادگی استفاده می کنند، گزینه جذاب و کاربردی باشد.

ویژگی گوگل والت

از دیگر قابلیت های اندروید 13 که در آن گوگل در راستای بهبود عملکرد سیستم عامل و هم سو شدن با سایر کمپانی های رقیب مانند اپل گام برداشته است، ویژگی گوگل والت است. با استفاده از این ویژگی کاربران اندروید نیز می توانند اسناد و مدارک مورد نظر خود را در والت گوگل به صورت امن نگهداری کنند.

قابلیت محدود سازی در دسترسی به گالری در آپدیت جدید اندورید

یکی دیگر از قابلیت های اندروید 13 این است که می توان در آن دسترسی برنامه های شخص ثالث به تمامی عکس ها و تصاویر گالری را محدود کرد و دسترسی ها را تنها بر اساس گزینه های انتخابی انجام داد. در نتیجه این برنامه ها می توانند تنها به عکس هایی دسترسی داشته باشند که خود کاربر اجازه دسترسی به آنها را داده است. این قابلیت قطعا تاثیر بالایی در حفظ حریم خصوصی کاربران و امنیت گوشی خواهد داشت

محدود سازی دسترسی بدافزارها به API؛ قابلیت امنیتی اندروید 13

از دیگر قابلیت های اندروید 13 که باز هم در راستای افزایش امنیت دستگاه و جلوگیری از نفوذ بدافزارهاست، محدود سازی دسترسی برنامه های مخرب با منبعی غیر از گوگل استور به API هاست. به این ترتیب با محدودسازی مجوزهای دسترسی، امنیت کاربری دستگاه نیز بیشتر می شود.

کاهش زمان لودینگ بازی ها در اندروید 13

از دیگر قابلیت های اندروید 13 می توان به ویژگی اشاره کرد که به موجب آن علاقه مندان به گیم تجربه کاربری بهتری خواهند داشت. در این نسخه جدید، سرعت بارگذاری و لود شدن بازی ها بسیار کمتر شده است و به این ترتیب بازی ها سریع تر و بهینه تر اجرا می شوند. حتی وجود این ویژگی جدید در اندروید 13 امکان طراحی بازی های کاربر پسندتری را نیز به توسعه دهندگان بازی های مخصوص گوشی های اندرویدی می دهد.

قابلیت صدای فراگیر با ردیابی سر

یکی دیگر از قابلیت های اندروید 13 این است که کاربران می توانند از پخش محتوای ویدئویی یا گوش دادن به موسیقی، لذت بسیار بیشتری را ببرند. دلیل آن هم افزوده شدن ویژگی صدای فراگیر و ردیابی سر است که کاربر می تواند با حرکت دادن سر خود، واکنش صدای پخش شده را تغییر دهد. البته این ویژگی تنها در گوشی های رده بالاتر و سازگار با این ویژگی در دسترس خواهد بود.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *