اشتراک گذاری

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ

منظور از روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ ، روشن نشدن چراغ های پنل کنترل و یا عدم شروع به کار لباسشویی است. روشن نشدن ماشین لباسشویی به دلایل مختلف رخ می دهد. گاهی این دلایل بسیار ساده هستند. مانند ایراد در پریز برق و یا روشن بودن قفل کودک در پنل کنترل؛ اما گاهی مشکلات جدی تر هستند؛ برای مثال ایراد در فیوزها، بردها و یا خود موتور. در ادامه به بررسی 6 علت اصلی روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ و راهکار های حل این مشکلات می پردازیم.  دلایل و راه حل های عنوان شده منحصر به ماشین لباسشویی های سامسونگ نیستند و در مورد دیگر برندهای ماشین لباسشویی هم کاربرد دارند.

روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ

علل و راهکارهای روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ

خرابی فیوزها، بردهای کنترل، سوئیچ درب ماشین لباسشویی، فیلتر برق، کابل و پریز برق و در نهایت خود موتور ماشین لباسشویی دلایلی هستند که می توانند موجب روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ شما شوند. چک کردن منبع برق و سلامت فیوزهای محل قرارگیری دستگاه، اگرچه توصیه ای تکراری است، اما اولین گام ضروری برای بررسی سلامت ماشین لباسشویی شماست. 

در غیر این صورت می بایست قطعات به دقت بررسی و در صورت نیاز، تعمیر و یا تعویض شوند. به علت جریان برق ولتاژ بالا در ماشین لباسشویی، اقدام به تعمیر سخت افزاری دستگاه بدون مهارت و دانش لازم می تواند شما را با خطرات و آسیب های جدی مواجه کند. پس در زمان بروز مشکل، بهترین کار مراجعه به فردی با مهارت لازم برای رفع این مشکلات است.

عدم اتصال برق، دلیلی ساده برای روشن نشدن ماشین لباسشویی Samsung

قبل از هر چیز منبع برق را بررسی کنید. گاهی اوقات دو شاخه به دلایل مختلف از پریز جدا می شود و یا اتصال آن با پریز دچار مشکل می شود. واضح است که عدم اتصال درست دو شاخه و پریز می تواند یک علت روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ باشد. در قدم بعدی کابل ماشین لباسشویی Samsung را بررسی کنید. تاخوردگی و یا علایم سوختگی می تواند نشانه قطعی کابل باشد. حتی ممکن است مشکل در پریزی باشد که ماشین لباسسشویی به آن متصل است.

برای آزمایش سعی کنید دستگاه دیگری را با همین پریز روشن کنید.  همچنین در برخی از منازل، از فیوز کنترل برق جداگانه در مسیر سیم کشی پریز ماشین لباسشویی استفاده شده است. در این صورت مطمئن شوید که فیوز سالم است. گاهی اوقات به نظر می رسد فیوز در حالت روشن است، اما در حقیقت اتصال آن به درستی برقرار نیست. برای اطمینان یکبار فیوز را قطع و وصل کنید. با این کار ماشین لباسشویی ریست می شود و ممکن است مشکل برطرف شود.

خرابی فیوزها دومین دلیل روشن نشدن لباسشویی سامسونگ

خرابی فیوزها بر اثر اتصال برق، نوسان برق و یا اتصال مدارات داخلی ماشین لباسشویی سامسونگ رخ می دهد و موجب روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ می شود. برای بررسی فیوز نیاز است که به برد کنترل اصلی ماشین لباسشویی دسترسی پیدا کنید. اگر مهارت لازم را برای انجام اینکار ندارید و یا اگر مهلت گارانتی لباسشویی شما به اتمام نرسیده، از انجام این کار خودداری کنید و با نمایندگی ماشین لباسشویی برای تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ تماس بگیرید. ماشین لباسشویی را از برق بکشید و شیرهای آب متصل به آن را ببندید.

سپس آن را در وضعیتی قرار دهید که به پشت آن دسترسی داشته باشید.  قاب محافظ پشت را با باز کردن پیچ ها جدا کنید.  به یاد داشته باشید که ماشین لباسشویی سامسونگ ممکن است دارای دو برد مجزا از هم باشد. به دنبال برد کوچکتر با یک فیوز باشید. با استفاده از یک مولتی متر از اتصال درست آن اطمینان حاصل کنید. در صورت قطعی، این قطعه باید تعویض شود. اگر فیوز برد کوچکتر سالم بود، به سراغ فیوز برد اصلی بروید. فیوز حرارتی (Thermal Fuse)، قطعه ای است که برای جلوگیری از آسیب به موتور در هنگام داغ شدن به کار می رود. ممکن است در اثر خرابی این قطعه ماشین لباسشویی سامسونگ شما روشن نشود.

بردهای ماشین لباسشویی را فراموش نکنید!

در صورتی که فیوزهای هر دو برد را بررسی کردید و مشکلی نداشتند، این احتمال وجود دارد که علت روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ،  ایرادی در یکی از بردهای دستگاه باشد. احتمالا دو برد کنترل در ماشین لباسشویی شما وجود دارد. یکی برای کنترل برق و دیگری برد کنترل اصلی است. ابتدا به لحاظ ظاهری وضعیت سلامت هر دو برد را بررسی نمایید تا مطمئن شوید ایراد فیزیکی مانند سوختگی دیده نمی شود. در صورتی که در ظاهر ایرادی پیدا نشد، دستگاه را به برق متصل کنید و مدار کنترل برق و میزان ولتاژ ورودی و خروجی برد را بررسی کنید.

برای اینکار نیاز به مولتی متر و مهارت کافی خواهید داشت. در صورتی که مهارت لازم را ندارید از انجام اینکار جداً خودداری کنید، زیرا خطر برق گرفتگی شدید و آسیب جدی برای شما وجود دارد. گاهی اوقات ایراد در برد نمایشگر (پنل کنترل) است. در حقیقت برق در دستگاه جریان دارد؛ اما به علت خرابی برد نمایشگر (پنل کنترل) دکمه پاور به درستی کار نمی کند و دستگاه روشن نمی شود. برای تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ خود بهتر است به یک کارشناس تعمیر مراجعه کنید.

فیلتر برق (نویزگیر) لباسشویی

وظیفه اصلی فیلتر برق، جلوگیری از انتقال نوسانات برقی تولید شده توسط موتور به سیم کشی ساختمان است. خرابی در این قطعه به سادگی می تواند باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ شما شود. البته تعمیر و یا تعویض فیلتر برق ماشین لباسشویی سامسونگ زمانبر نیست. نویزگیر معمولا در قسمت کناری بدنه ماشین لباسشویی جایی در پشت بدنه قرار دارد. برای دسترسی نیاز به برداشتن قاب بالایی خواهید داشت. ایراد در این قطعه یکی از شایعترین علل روشن نشدن ماشین لباسشویی است.

میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

سوئیچ درب ماشین لباسشویی سامسونگ از بسته بودن درب دستگاه در حین شستشو اطمینان حاصل می کند. در صورت بروز خرابی در این سوئیچ، با مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ روبرو می شوید. خرابی قفل درب ماشین لباسشویی سامسونگ می تواند مکانیکی و یا الکترونیکی باشد. برای حل مشکل نیاز است تا نسبت به تعویض میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی سامسونگ خود اقدام کنید. البته بد نیست که چند علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی را هم بدانید.

خرابی موتور لباسشویی سامسونگ

شاید آخرین و به احتمال زیاد ترسناک ترین علت روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ، خرابی موتور دستگاه باشد. اگر بعد از زدن دکمه شروع به کار دستگاه، صدایی ممتد را از موتور شنیدید و موتور شروع به چرخش نکرد، این احتمال وجود دارد که موتور و یا میکرو سوییچ ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شده باشد. در این مواقع، بهترین کار خاموش کردن دستگاه و تماس با یک تعمیرکار حرفه ای خواهد بود.

منبع

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *