اشتراک گذاری

دلیل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ چیست؟

امروزه با توجه به افزایش قابل توجه استفاده از ماشین های ظرفشویی، توجه به مشکلات مختلف این دستگاه ها و ارائه خدمات تخصصی جهت تعمیرشان نیز افزایش یافته است. یکی از مشکلات رایج انواع ماشین های ظرفشویی، از جمله برند سامسونگ، کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی مورد نظر است. این دکمه که روی درب ماشین ظرفشویی سامسونگ قرار دارند، برای راه اندازی و کنترل عملکرد های دستگاه روی آن تعبیه شده است. در برخی مواقع از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی استفاده و کار با دستگاه را مختل می کند. در این جا می خواهیم دلایل مختلف کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی را بررسی کنیم و ببینیم از چه روش هایی برای رفع مشکل این دستگاه ها استفاده می شود. گاهی ممکن است تنها یک دکمه و گاهی هم چند دکمه از کار بیفتند. مرکز سخت افزار ایران می تواند به عنوان یک مرکز مرجع و معتبر، تعمیرات انواع ماشین های ظرفشویی سامسونگ را با بالاترین کیفیت انجام دهد.

کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ

چه عواملی می توانند در کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی دخیل باشند؟

از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی سامسونگ به معنی روشن نشدن این دستگاه است. گاهی مشکل از خود دکمه ها و پنل آن است. گاهی هم خرابی سایر بخش های دستگاه دلیل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ است. مهم ترین دلایل و عوامل شامل موارد زیر می شود:

  • تاچ پد لمسی دستگاه از کار افتاده و خراب شده است
  • کنترل پنل ماشین ظرفشویی مورد نظر خراب شده است
  • برد الکترونیکی دستگاه از کار افتاده و دکمه ها کار نمی کنند
  • سلکتور ظرفشویی معیوب شده است
  • قفل درب و سوئیچ آن دچار مشکل شده است
  • فیوز حرارتی خراب شده
  • موتور محرک ماشین ظرفشویی ایراد پیدا کرده است
  • تایمر یا کنترل الکترونیکی دستگاه از کار افتاده
  • رله استارت موتور دچار مشکل شده است

هر یک از این موارد را می توان دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی سامسونگ و از کار افتادن دکمه های آن در نظر گرفت. در ادامه با جزئیات بیشتر برخی از این دلایل را بررسی خواهیم کرد.

دلایل و راهکارهای کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی

خرابی تاچ پد لمسی و از کار افتادن پنل کنترل

این موارد را می توان از اصلی ترین و رایج ترین دلایل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی در نظر گرفت. در این حالت زمانی که دستگاه به برق وصل می شود، صفحه نمایش آن روشن نشده و کار نمی کند. گاهی نیز صفحه نمایش روشن می شود، اما دکمه های مختلف آن کار نکرده و هیچ واکنشی به دستورات لمسی نشان نمی دهند. در نتیجه می توان گفت تاچ پد لمسی دستگاه عامل از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی مورد نظر است. از آن جایی که نقش تاچ پد دریافت دستورات از برد و اجرای آن است، اگر این قطعه خراب باشد این دستورات دریافت می شوند، اما اجرا نخواهند شد. در نتیجه دکمه های دستگاه کار نمی کنند.

رفع مشکل در صورت خرابی تاچ و پنل ماشین ظرفشویی

اگر دلیل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ از کار افتادن تاچ پنل یا پنل کنترل دستگاه باشد، باید این قطعات تعمیر و در بیشتر مواقع تعویض شوند. گاهی اوقات با وجودی که تنها تاچ پد خراب است، اما به دلیل یکپارچه بودن پنل کنترل با تاچ پد دستگاه باید هر دو به صورت کامل تعویض شوند. اما در مدل های مجزا می توان در صورت خرابی هر یک از این قطعات، آن ها را به صورت جداگانه تعویض یا در صورت امکان تعمیر کرد.

کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ

خرابی برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایل بسیار مهم کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ، خرابی برد الکترونیکی آن است. این قطعه در واقع مانند مغز ماشین ظرفشویی است و تمام دستورات و فرمان های شست و شو از این قطعه ارسال می شود. در نتیجه اگر این قطعه خراب شود، دستوری به پنل کنترل و تاچ پد دستگاه ارسال نشده و دکمه ها نیز به دنبال آن کار نمی کنند. برد در واقع پردازنده کل عملیات ماشین ظرفشویی است. در نتیجه با کار نکردن آن و عدم ارسال سیگنال به تاچ پد، دکمه ها هیچ واکنشی در برابر لمس نخواهد داشت. در نتیجه اگر مشخص شد که مشکل از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی سامسونگ مربوط به خرابی برد است، باید این قطعه در اسرع وقت در یک مرکز تعمیرات تخصصی تعمیر یا در صورت لزوم تعویض شود.

خرابی سلکتور در ماشین ظرفشویی مورد نظر

یکی از قطعات مهم در ماشین های ظرفشویی که در عملکرد دستگاه تاثیر مستقیمی دارد، سلکتور نام دارد. خرابی این قطعه را هم می توان از دلایل مهم کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ در نظر گرفت. این قطعه حالت های مختلف برای چرخه شست و شو را تعیین می کند. به سلکتور سوئیچ هم گفته می شود. این قطعه روی کنترل پنل قرار دارد و خرابی آن می تواند موجب از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی شود. برای تشخیص این که مشکل دستگاه و روشن نشدن آن به خرابی سلکتور مربوط است، باید این قطعه به صورت دقیق با یک مولتی متر عیب یابی شده و در صورت نیاز تعویض شود.

خرابی رله استارت در موتور ماشین ظرفشویی

یکی از قطعات به کار رفته در برخی مدل های ماشین ظرفشویی سامسونگ، رله استارت است. این قطعه روی پمپ ماشین های ظرفشویی قرار دارد. رله استارت همان طور که از نام آن هم می توان متوجه شد، موظف به تامین برق و ولتاژ لازم برای سیم پیچ استارت موتور است. اگر رله استارت آسیب ببیند، موتور روشن نشده و به دنبال آن شاهد کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی و روشن نشدن دستگاه خواهیم بود. با تست و عیب یابی این قطعه توسط مولتی متر می توان به سلامت یا خرابی این قطعه پی برد و در صورت نیاز با تعویض رله استارت مشکل از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی را برطرف کرد. البته خود موتور و خرابی آن هم در روشن نشدن دستگاه بی تاثیر نیست. بنابراین ممکن است برای رفع مشکلات دستگاه به تعمیر موتور ماشین ظرفشویی سامسونگ نیاز باشد.

خرابی کنترل الکترونیکی در ماشین ظرفشویی

یک قطعه دیگر که در ماشین های ظرفشویی مختلف اهمیت زیادی در روشن شدن و کارکردن دستگاه دارد، کنترل الکترونیکی نام دارد. این قطعه در پشت پنل کنترل و در بالای درب ماشین ظرفشویی قرار دارد. این قطعه هم مسئول کنترل برق دستگاه است. اگر مشخص شود که این قطعه دچار مشکل شده، باید سریعا آن را تعمیر و تعویض کرد تا مشکل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی برطرف شود.

دلایل دیگر کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ

علاوه بر خرابی قطعات اصلی دستگاه، دلایل ساده تری هم برای خرابی و از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی سامسونگ وجود دارد. گاهی اوقات تنها به دلیل فعال بودن قفل کودک، دکمه ها از کار می افتند و کار نمی کنند. ممکن است به صورت اشتباهی و ناخواسته این قابلیت در دستگاه فعال شده باشد. بنابراین با غیر فعال کردن این قفل کودک در ماشین ظرفشویی، مشکل برطرف خواهد شد. از طرفی گاهی دستگاه بعد از روشن شدن با آخرین برنامه ای که با آن خاموش شده، شروع به کار می کند. به همین دلیل به دلیل اجرای آخرین دستورات، دکمه ها کار نمی کنند. برای رفع مشکل کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ در این حالت هم می توان یک بار دستگاه را ریست کرد و مجدد آن را راه اندازی و روشن کرد.

اهمیت تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی سامسونگ

در صورت کار نکردن دکمه ماشین ظرفشویی سامسونگ، تعمیرات سریع و دقیق آن اهمیت زیادی دارد. معمولا خرابی و از کار افتادن دکمه های ماشین ظرفشویی سامسونگ مربوط به مشکلات برقی و الکترونیکی در این دستگاه ها است. در نتیجه نباید به هیچ عنوان ماشین ظرفشویی توسط افراد بی تجربه دستکاری شده و باز شود. حتما تعمیرات تخصصی ماشین ظرفشویی را به یک مرکز تعمیراتی معتبر بسپارید تا مطمئن شوید که هیچ آسیبی به دیگر قطعات اصلی ماشین ظرفشویی وارد نمی شود. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تخصصی در زمینه تعمیر ماشین های ظرفشویی سامسونگ است.

4/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *