اشتراک گذاری

نقطه سبز بالای گوشی سامسونگ چیست؟

اگر تاکنون از موبایل های برند آیفون استفاده کرده باشید ، حتما متوجه نقطه های سبز یا نارنجی رنگ بالای دستگاه ها شده اید. اکنون نیز این نقطه ها در گوشی های اندرویدی بالای 12 نیز وجود دارند ، اما سوال اصلی این است که کاربرد این نقطه های سبز یا نارنجی چیست ؟ در جواب این سوال باید گفت که ، نقطه های سبز رنگ نمایانگر حریم خصوصی میباشند که در بروزرسانی های اندروید 12 به دو رنگ سبز و نارنجی تقسیم شده اند. نقطه سبز بالای گوشی به این معناست که یک برنامه در حالت فعلی در حال استفاده از دوربین گوشی شما میباشد. نقطه نارنجی نشان دهنده استفاده یک برنامه از میکروفون موبایل شما میباشد.

هرچند در نگاه اول این نقاط سبز و نارنجی کمی آزار دهنده بنظر می رسند ، اما کاربرد آن ها بسیار بالا بوده و به کمک این نقاط می توانید برنامه هایی که بصورت مشکوک از دوربین یا میکروفون شما استفاده میکنند را شناسایی کرده و دسترسی یا مجوز های صادر شده را لغو نمایید. در این مقاله از نمایندگی سامسونگ به سوالات کلی و مهمی که باعث میشوند تا اطلاعات مفیدی از نقاط سبز و نارنجی کسب کنید را پاسخ خواهیم داد.

نقطه سبز بالای گوشی سامسونگ چیست؟

کاربرد نقطه سبز بالای گوشی سامسونگ  

آیا کسی از طریق تلفن همراه من را تماشا میکند؟

اگر برنامه های اندرویدی دستگاه خود را بصورت فایل APK دانلود یا نصب نکنید، این امکان وجود نخواهد داشت. بطور کلی سرویس گوگل به برنامه هایی که بدون صدور مجوز از شما و بصورت مخفیانه استفاده از دوربین یا میکروفون شما میکنند ، اجازه نصب نمیدهد. با این حال اگر برنامه ها و بازی های موردنظر خود را از منبعی غیر از برنامه فروشگاه گوگل موبایل خود دانلود و نصب کنید ، گوگل دسترسی به آن ها نخواهد داشت و ممکن است برنامه نصبی از ویژگی های حریم خصوصی نامطلوب برخوردار باشد. به طور کلی نقطه سبز بالای گوشی ، زمانی روشن و فعال میشود که شما وارد برنامه شده اید که از دوربین شما استفاده میکند. و یا حتی وقتی که با برنامه ای تماس تصویری برقرار میکنید این نقطه سبز در بالای موبایل شما ظاهرا خواهد شد. در صورتی که تماس تصویری خاصی برقرار نکرده اید یا به برنامه ای که از دوربین شما استفاده می کند وارد نشده اید اما همچنان نقطه سبز فعال می باشد باید اقدامات زیر را انجام دهید :

 • ابتدا باید از طریق تنظیمات در بخش برنامه ها ، مجوز های برنامه های نصبی خود را بررسی کنید.
 • در صورتی که متوجه شدید که برنامه ای بدون صدور مجوز از جانب شما از دوربین استفاده میکند ، یا برنامه را حذف کنید و یا مجوز استفاده از دوربین را لغو کنید.

چگونه میتوانم از نقطه سبز بالای گوشی اندروید خلاص شوم ؟

بطور کلی هیچ راه رسمی جهت خاموش کردن نقطه های سبز و نارنجی در موبایل های اندروید 12 یا نسخه های بالاتر وجود ندارد. اما مسئله مهم تر و حائز اهمیت این است که بتوانید مجوز های استفاده از دوربین و میکروفون را برای برنامه های غیر ضروری و غیر مرتبط لغو کنید. جهت انجام این موضوع طبق مراحل زیر عمل کنید :

 • ابتدا پنل اعلان یا نوتیفیکیشن موبایل خود را تا انتها به سمت پایین بکشید.
 • سپس در پنل تنظیمات سریع ، گزینه تغییر در دسترسی دوربین را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید تا غیرفعال شود.

اگر در پنل تنظیمات سریع خود گزینه تغییر در دسترسی دوربین را مشاهده نمی کنید ، آن را به تنظیمات سریع اضافه کنید. جهت این اقدام طبق مراحل زیر پی روید :

 • ابتدا پنل اعلام یا نوتیفیکیشن موبایل خود را تا انتها به سمت پایین بکشید.
 • بسته به برند تلفن همراه اندروید خود گزینه مداد یا ویرایش را مشاهده خواهد کرد. آن را انتخاب کنید.
 • سپس گزینه دسترسی به دوربین را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید و آن را به تنظیمات سریع خود بکشید تا به این بخش افزوده شود.

انجام این کار باعث میشود تا مجوز دسترسی به دوربین به صورت موقت لغو شود و نقطه سبز بالای گوشی شما ناپدید گردد.

خاموش کردن نقطه سبز بالای گوشی سامسونگ

چگونه میتوانیم مجوز های برنامه ها را بررسی و مدیریت کنیم؟

اگر نقطه سبز بالای گوشی شما پس از مدتی مجددا ظاهر شود به این معنی است که برنامه جدید از دوربین موبایل شما استفاده میکند. در این صورت ، باید به مدیریت مجوز ها وارد شده و مجوز صادر شده جهت دسترسی به دوربین را لغو کنید. برای انجام این کار طبق مراحل زیر پیش روید :

 • ابتدا وارد تنظیمات شوید.
 • سپس به بخش تنظیمات امنیت و حریم خصوصی بروید و گزینه مدیریت مجوز ها را انتخاب کنید.
 • به بخش دوربین در بالای صفحه بروید.
 • در اینجا می توانید برنامه هایی را که به تازگی از دوربین شما استفاده کرده اند را بررسی کنید. روی برنامه های غیرمرتبط و مشکوک کلیک کنید و دسترسی ایجاد شده را لغو کنید.

توجه داشته باشید که تنظیمات اعلام شده در برند های مختلف اندرویدی متفاوت میباشد و در مراحل ذکر شده برند سامسونگ به عنوان مثال انتخاب شده است .

موارد بیشتر درباره حریم خصوصی اندروید 12 :

 • نشانگر های استفاده دستگاه از دوربین و میکروفون ( نقطه های سبز و نارنجی بالای گوشی )
 • داشبورد حریم خصوصی که به کمک آن میتوانید به بررسی برنامه هایی که از دوربین و میکروفون و سایر سنسورها استفاده کرده اند ، بپردازید.
 • وقتی یک برنامه اطلاعاتی که با کلیپ بورد کپی کرده اید را میخواند ، اعلان کوچیکی در پایین صفحه مبنی بر خوانده شدن متن کپی شده نمایان میشود.
 • قابلیت FRP

آخرین مورد نامبرده قابلیت FRP میباشد که یکی دیگر از موارد حریم خصوصی اندروید 12 میباشد که ممکن است به آن برخورده باشید . این قابلیت جلوی دسترسی کاربران غیر مجاز را  به تلفن همراه شما پس از بازنشانی کارخانه را میگیرد. گوشی در صفحه قفل گیر میکند تا اطلاعات حساب گوگل صحیح را وارد شود. اما اگر رمز حساب گوگل خود را روی تلفن سامسونگ خود فراموش کرده اید و میخواهید این قفل را دور بزنید، از PassFab Android Unlocker به عنوان برنامه ای به شما  کمک میکند تا با خارج کردن این قفل ایراد پیش آمده را رفع نمایید.

اطلاعات این مقاله را از دست ندهید: آموزش فعالسازی حریم خصوصی در موبایل سامسونگ

حریم خصوصی اندروید 12

4 مرحله برای رفع قفل FRP با استفاده از PassFab Android Unlocker عبارت اند از :

 1. دستگاه خود را به کامپیوتر متصل کنید و گزینه “برداشتن قفل FRP” را انتخاب کنید.
 2. اکنون، فقط نیاز به انتخاب نسخه اندروید دستگاه خود دارید. اگر از نسخه اندروید دستگاه خود خبر ندارید، باید گزینه “نمیدانم ” را بزنید.
 3. حالا، فقط باید دستگاه را راه اندازی کنید. پس از راه اندازی مجدد، تلفن شما با موفقیت از قفل FRP بایپس خواهد شد.

مدیرت نقطه سبز بالای گوشی و خاموش کردن آن  

با این اطلاعات اکنون بهتر در مورد این که چگونه میتوانید نقطه سبز روی تلفن همراه اندرویدی خود را خاموش کنید و چرا نباید نگران آن باشید، آگاه هستید. این ویژگی به عنوان یک قسمت از تمام گوشی های هوشمند اندرویدی که از نسخه 12 به بالا استفاده میکنند، به صورت داخلی وجود دارد. با این نقطه، به راحتی میتوانید بفهمید کدام برنامه در حال استفاده از دوربین و میکروفون تلفن همراه شما است و در صورت مشکوک بودن آن را از طریق بررسی تنظیمات مجوز ها لغو کنید.

3/5 (8 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *