اشتراک گذاری

سامسونگ حافظه پر سرعت SSD PCIe Gen 5 خود را معرفی کرد!

بعد از مدت ها انتظار، شرکت سامسونگ از حافظه پر سرعت خود رونمایی کرد. این شرکت اولین حافظه SSD خود را عنوان حافظه SSD PCIe Gen 5 معرفی کرد. این حافظه بسیار پر سرعت در اختیار مشتریان سازمانی شرکت سامسونگ قرار می گیرد. سرعت این حافظه چیزی بالغ بر 13 هزار مگابایت بر ثانیه است. در نتیجه سرعت بسیار بالایی دارد و می تواند کارایی و عملکرد مناسبی را ارائه دهد.

این حافظه پر سرعت با این مشخصات اولین حافظه تولید شده توسط توسط شرکت سامسونگ است که چنین ویژگی هایی دارد. این حافظه که PM 1743 نام دارد، از یک رابط PCIe Gen 5 استفاده می کند. این حافظه سرعتی به مراتب بهتر با کاربری بسیار مطلوب تر را در اختیار خواهد گذاشت. در ادامه بیشتر با مشخصات و ویژگی های حافظه SSD PCIe Gen 5 آشنا خواهیم شد.

حافظه SSD PCIe Gen 5

حافظه SSD PCIe Gen 5 اولین در جهان!

به صورت کلی این حافظه سریع و منحصر به فرد نه تنها اولین حافظه SSD معرفی شده توسط شرکت سامسونگ است، بلکه می توان آن را به عنوان اولین در جهان نیز در نظر گرفت. PM1743 اولین SSD PCIe 5.0 در جهان است که قابلیت های ویژه ای را ارائه می دهد. به این ترتیب برای نخستین بار این امکان برای عموم کاربران وجود دارد تا از SSD های PCLe نسل پنجم استفاده کنند.

این قابلیت نیز به لطف وجود پردازنده های سری آلدریک اینتل امکان پذیر شده است، چرا که به این ترتیب میزان پردازنده های بیشتری از حافظه های PLCe نسل پنجم پشتیبانی می کنند. به این ترتیب دستگاه های بیشتری امکان استفاده از حافظه  SSD PCIe Gen 5 را خواهند داشت. شرکت سامسونگ هم اولین شرکتی است که با معرفی این حافظه پر سرعت نوید استفاده از آن ها در محصولات خود را به کاربران محصولات این شرکت داده است.

آیا امکان استفاده از این حافظه در سیستم های شخصی وجود دارد؟

در حال حاضر حافظه SSD PCIe Gen 5 معرفی شده توسط شرکت سامسونگ تنها امکان استفاده در سرور های سازمانی را دارد و شرکت سامسونگ این محصول را در حال حاضر برای مشتریان سازمانی خود در نظر گرفته است. اما این بدان معنا نیست که هرگز نمی توان از این حافظه نسل پنجم پر سرعت در سیستم های شخصی استفاده کرد. در نتیجه شاید نتوان به همین زودی ها از این حافظه در سیستم های شخصی بهره برد، اما قطعا به زودی این امکان برای سیستم های شخصی نیز امکان پذیر خواهد بود.

حافظه SSD PCIe Gen 5 سرعتی بالغ بر 13 هزار مگابایت بر ثانیه دارد

نکته متمایز کننده این حافظه نسل پنجم جدید، سرعت بالای آن نسبت به ssd های قبلی است. سرعتی که شرکت سامسونگ برای حافظه PM 1743 خود معرفی کرده است، دو برابر نمونه های قبلی است. در واقع سرعت حافظه نسل پنجم را می توان دو برابر حافظه نسل چهارم PLCe در نظر گرفت. برای درک بهتر این تفاوت سرعت یک مثال روشن را بررسی می کنیم.

در حافظه 980 Pro سامسونگ سرعت پردازش و خواندن داده ها چیزی حدود 7000 مگابایت بر ثانیه بود. اما همین پردازش اطلاعات در حافظه SSD PCIe Gen 5 چیزی بالغ بر 13000 مگابایت بر ثانیه است. مقایسه مهم بعدی در خصوص سرعت نوشتن اطلاعات در این حافظه نسل پنجم پر سرعت است. در این حافظه جدید اطلاعات با سرعتی بالغ بر 6600 مگابایت بر ثانیه نوشته می شود. همین مورد در خصوص حافظه 980 Pro چیزی نزدیک به 5100 مگابایت بر ثانیه است. بنابراین از هر لحاظ سرعت این حافظه نسل پنجم جدید نسبت به نمونه های پیشین بیشتر است.

بیشتر بخوانید: ترفندهای طلایی افزایش عمر باتری

حافظه SSD PCIe Gen 5

سرعت مصرف انرژی در SSD PCIe Gen 5 بهبود یافته است!

نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص تغییراتی که در این حافظه نسبت به نمونه های قبلی ایجاد شده است، تفاوت در مصرف انرژی است. با تغییراتی که شرکت در طراحی این حافظه ایجاده کرده، در حال حاضر حافظه SSD PCIe Gen 5 نسبت به نسل قبلی تا حدود 30 درصد انرژی کم تری مصرف می کند و همین کاربری این حافظه ها را بهبود بخشیده است. این صرفه جویی به این صورت است که در این حافظه ها به ازای مصرف هر وات انرژی، 608 مگابایت داده انتقال می یابد.

این میزان در مدل های قبلی کم تر بوده است. همین مشخصه می تواند در دراز مدت به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی کند. این ویژگی بیش از این که برای سیستم های شخصی اهمیت داشته باشد، برای سرور های سازمانی که حجم بالایی از داده ها را رد و بدل می کنند حائز اهمیت است و مزیت های بسیار زیادی برای آن ها دارد. به این ترتیب می توان در دراز مدت به میزان قابل توجهی در هزینه ها صرفه جویی کرد.

بیتر بخوانید: خرید لپ تاپ اقتصادی سامسونگ

چه مدل هایی از SSD PCIe Gen 5 بهره مند خواهند بود؟

همان طور که گفته شد در حال حاضر حافظه SSD PCIe Gen 5 تنها برای سرور های سازمانی در دسترس است. رونمایی ارائه شده برای این حافظه ها، آن ها را برای مدل های دو ترابایتی تا 16 ترابایتی مناسب می داند. در واقع در حال حاضر شرکت سامسونگ تنها این حافظه های نسل پنجم را برای سرور هایی با سایز دو تا 16 ترابایتی ارائه داده است.

نکته دیگر در خصوص این حافظه ها ساختار دو درگاهی آن هاست. استفاده از SSD های دو درگاهی در سرور های سازمانی این امکان را به کاربران می دهد تا در صورت خراب شدن یکی از درگاه ها، همچنان هم امکان استفاده از این حافظه ها وجود داشته باشد.

چه زمانی حافظه نسل پنجم جدید در دسترس خواهد بود؟

در حال حاضر عرضه این حافظه در مرحله رونمایی و معرفی توسط شرکت سامسونگ قرار دارد. به نظر می رسد که در اوایل سال 2022 شرکت سامسونگ تولید انبوه این حافظه ها را آغاز کرده و آن را در دسترس عموم مشتریان قرار دهد. در خصوص امکان استفاده شخصی از حافظه SSD PCIe Gen 5 برای کاربران شخصی نیز شرکت اعلام کرده که در نمایشگاه CES سال 2022 اولین نمونه آن را رونمایی خواهد کرد.

با این حال اما هنوز زمان مشخصی برای عرضه این محصولات در بازار مشخص نشده و باید تا زمان برگزاری نمایشگاه CES منتظر ماند. تا آن زمان احتمالا شرکت های بزرگ دیگری علاوه بر شرکت سامسونگ نیز حافظه های نسل پنجم پر سرعت خود را رونمایی خواهند کرد.

2/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *