اشتراک گذاری

چطور می توان مشکل لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی را برطرف کرد؟

هدف اصلی از شست و شوی ظروف در ماشین ظرفشویی، تمیزتر شدن و براق شدن این ظروف است. اما گاهی اوقات با لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی مواجه می شویم که بسیار مایوس کننده است و این یعنی دوباره کاری در شستن ظروف و هدر دادن آب. در این حالت زمانی که ظروف در ظرفشویی شست و شو داده می شوند، بعد از اتمام چرخه شست و شو، ظروف دارای لکه و سفیدک هستند و با کدر شدن ظروف در ظرفشویی، دیگر خبری از ظرف های تمیز و براقی که همیشه با آن مواجه می شدید نیست.

دلایل مختلف می تواند موجب بروز این مشکل در ماشین ظرفشویی شود و کیفیت شستن ظروف در این دستگاه ها را کاهش دهد. اگر دلیل لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی را بدانید می توانید از روش هایی که در ادامه معرفی می شوند برای رفع این مشکل استفاده کنید. در صورتی که با راهکارهای معرفی شده موفق به حل مشکل لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی نشدید، تیم تعمیر ماشین ظرفشویی در نمایندگی سامسونگ مرکز سخت افزار ایران برای ارائه تخصصی ترین خدمات در خدمت شما هستند.

لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی سامسونگ

دلیل لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی چیست؟

همانطور که گفته شد عوامل مختلفی می توانند موجب کدر شدن ظروف در ظرفشویی شوند. اولین و مهم ترین دلیل ظاهر شدن این لکه ها و سفیدی ها روی ظروف، نوع شوینده ای است که از آن برای شستن ظروف استفاده می کنید. مورد بعدی که می تواند موجب لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی شود، سختی آب است. وجود بیش از املاح در آب می تواند یکی از دلایل مهم کدر شدن ظروف باشد. مورد بعدی این که در ظرفشویی مخزنی وجود دارد که در آن یک نمک به خصوص وجود دارد. این نمک رزین را احیا می کند تا به این ترتیب رزین بتواند سختی آب را بگیرد.

در صورتی که از نمک های بی کیفیت و غیر استاندارد استفاده شود یا این که به دلیل نشتی این مخزن نمک وارد چرخه شست و شو شود، ظروف به صورت لکه دار شسته می شوند. این نمک موجب شوره زدن و سفیدک شدن ظروف می شود. دلیل دیگری که می توان برای سفید زدن و لکه دار شدن ظروف در نظر گرفت، ورود بیش از حد نرمال جلا دهنده به چرخه شست و شو است. کثیفی فیلتر کف ظرفشویی و گرفتگی سوراخ آبپاش دستگاه از دیگر دلایل مهم لکه دار شدن ظروفی است که در ظرفشویی قرار دارند. در نهایت این که ممکن است از برنامه شست و شوی مناسبی برای شستن ظروف استفاده نشده باشد.

روش های رفع مشکل لکه دار شدن ظروف ظرفشویی سامسونگ

در درجه اول باید برای رفع مشکل دستگاه عیب یابی شود و سپس بسته به این که دلیل کدر شدن ظروف در ظرفشویی چیست، از روشی مناسب برای رفع مشکل به وجود آمده در چرخه شست و شو استفاده کرد. در ادامه بر اساس دلایلی که در بالا به آنها اشاره شد، راه حل های موجود برای رفع مشکل لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی را بررسی می کنیم.

بررسی شوینده های مورد استفاده

پیش از هر کاری مطمئن شوید که از یک شوینده مناسب و با کیفیت برای شستن ظروف در ظرفشویی استفاده می کنید. معمولا برای شستن ظروف در ماشین ظرفشویی می توان از انواع شوینده ها از جمله قرص یا پودر ظرفشویی استفاده می شود. مایع جلا دهنده و نمک نیز در چرخه های شست و شو مورد استفاده قرار می گیرند که هر یک نقش مجزایی دارند. در صورتی که از قرص یا پودر مناسب برای شست و شو استفاده نشود، احتمال لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی زیاد است.

بنابراین بهتر است در قدم اول نوع شوینده مورد استفاده را بررسی کنید. حتی استفاده کردن از انواع شوینده هایی که تاریخ مصرف آنها گذشته نیز می تواند ظروف را کدر و لکه دار کند. در مواردی نیز کاربران این دستگاه ها به دنبال خرید قرص یا پودرهای ارزان قیمت اند و از برندهای معتبر استفاده نمی کنند. استفاده از شوینده های قوی و با کیفیت تاثیر زیادی در عملکرد ظرفشویی هنگام شست و شوی ظروف دارد.

چک کردن مخزن نمک ظرفشویی

نمک در چرخه های شست و شوی ظروف برای احیای رزین کاربرد دارد تا رزین بتواند سختی آب را بگیرد. اما همین نمک در صورت وارد شدن به چرخه شست و شو می توانند موجب سفیدک زدن و لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی شوند. به هیچ عنوان نباید نمک در زمان شست و شوی ظروف وارد چرخه شستن شود. بسته نبودن درب مخزن نمک یا تمیز نبودن این مخزن می تواند موجب نشت آن به چرخه شست و شو و کدر شدن ظروف در ظرفشویی شود.

علاوه بر این ممکن است میزان نمک در مخزن کم شده باشد. مخزن نمک باید همیشه با مقادیر مناسب نمک گرانولی پر باشد تا اختلالی در چرخه های شست و شوی ظروف در ماشین ظرفشویی به وجود نیاید. در خصوص استفاده از نمک در چرخه های شست و شو بهتر است مقدار مناسب را متناسب با مدل دستگاه و با کمک گرفتن از دفترچه راهنمای آن در ماشین ظرفشویی بریزید.

بررسی میزان مایع جلا دهنده

جلا دهنده ها در پنج دقیقه آخر شست و شو اضافه می شوند تا به این ترتیب ظروف شفاف و براق شوند. در صورتی که میزان جلا دهنده کم تر از حد مجاز یا حتی بیشتر از نیاز معمول باشد، شاهد لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی خواهیم بود. میزان مایع جلا دهنده را باید متناسب با میزان کثیف بودن ظروف تعیین کرد تا با ورود مقادیر مناسبی از این ترکیب، ظروف کاملا شفاف و براق از ماشین ظرفشویی خارج شوند.

تنظیم میزان سختی آب با میزان نمک

یکی از مواردی که ممکن است موجب لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی شود، تنظیم نبودن میزان نمک درون دستگاه با میزان سختی آب ورودی به ماشین ظرفشویی است. گاهی اوقات میزان سختی آب بسیار بیشتر از توانایی نمک موجود در مخزن برای گرفتن سختی است و به همین دلیل در مراحل آبکشی باز هم روی ظروف سفیدک و لکه به جای می ماند. این مرحله مربوط به نصاب دستگاه می شود و باید حتما در زمان نصب ماشین ظرفشویی این مورد را چک کند.

به همین دلیل است که باید حتما کار سرویس کردن یا نصب ماشین ظرفشویی را به یک نصاب حرفه ای سپرد. برای مثال مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مرکز تعمیرات تخصصی محصولات سامسونگ می تواند خدمات مورد نیاز در خصوص نصب یا سرویس این دستگاه ها، از جمله تعمیر ظرفشویی سامسونگ را با دقتی بالا ارائه دهد.

استفاده از فیلتر تصفیه آب

از آن جایی که یکی از دلایل لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی وجود املاح بیش از حد در آب ورودی به دستگاه است، یکی از راه حل های پیشنهادی استفاده از فیلتر تصفیه آب در مسیر ورودی آب به این دستگاه هاست. استفاده از آب تصفیه شده می تواند کیفیت شست و شوی ظروف را افزایش داده و مانع به جای ماندن لکه و سفیدک روی ظروف شود.

تنظیم میزان دمای آب

درجه حرارت مناسب یکی از عوامل مهم در کیفیت شست و شوی ظروف در ماشین های ظرفشویی است. اگر این درجه حرارت به درستی تنظیم نشده باشد و به جای آب گرم، آب سرد وارد چرخه شست و شو شود، شوینده به خوبی حل نمی شود و در نتیجه ظروف به درستی شسته نمی شوند. در نتیجه ممکن است لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی به دلیل تنظیم نبودن درجه حرارت آب به وجود بیاید. در نتیجه حتما درجه حرارت آب را به درستی تنظیم کنید.

استفاده از یک برنامه شست و شوی مناسب

در ماشین های ظرفشویی مختلف برنامه های شست و شو برای شستن ظروف مختلف و بسته به میزان کثیفی ظروف در دسترس است. باید حتما متناسب با نوع ظروف و میزان کثیفی آنها از یک برنامه شست و شوی مناسب استفاده کرد. در صورت استفاده کردن از یک برنامه شست و شوی نامناسب لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی امری رایج خواهد بود.

علاوه بر این حتما ظروف را به درستی در ماشین بچینید تا شست و شوی آنها کامل انجام شود و تمامی ظروف به خوبی در چرخه کار دستگاه شسته شوند. در صورت نا منظم چیدن ظروف در دستگاه یا روی هم قرار دادن آنها، آب و شوینده کافی به ظروف نمی رسد و ممکن است ظروف کدر و لکه دار از دستگاه خارج شوند.

تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی سامسونگ

در کنار این دلایل ساده که می توان آنها را برطرف کرد، گاهی اوقات خرابی قطعات مختلف ظرفشویی مانند گرفتگی سوراخ های بازوی شست و شوی دستگاه، خرابی شیر ورودی آب ظرفشویی، بروز مشکل در سیستم پمپ آب دستگاه، خرابی برد، بروز مشکل در فیلترهای تخلیه، خراب شدن جا پودری، ایراد در بازوهای آب پاش ظرفشویی و خرابی المنت و ترموستات دستگاه دلیل لکه دار شدن ظروف داخل ظرفشویی است. در این موارد باید دستگاه به دقت توسط یک کارشناس مجرب عیب یابی شود و در صورت خرابی هر یک از قطعات مذکور، مراحل تعمیر و حتی تعویض این قطعات انجام شود.

اگر ایراد از قطعات اصلی مرتبط با چرخه شست و شو باشد، تعمیر و عیب یابی به موقع ماشین ظرفشویی و رفع مشکل آن اهمیت زیادی دارد، چرا که دیگر تنها مساله کدر شدن ظروف در ظرفشویی نیست و خرابی هریک از این قطعات می تواند روی عملکرد سایر قطعات نیز تاثیر گذاشته و موجب خرابی آنها شود. این سرویس های عیب یابی تخصصی می تواند به بالا بردن عمر ظرفشویی هم کمک زیادی کند.

1/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *