اشتراک گذاری

راهنمایی نگهداری طولانی مدت میوه در یخچال

نگهداری میوه‌ ها در یخچال به عنوان یک روش مؤثر برای حفظ تازگی و ارزش غذایی آن ها شناخته می ‌شود. اما برای دست‌ یافتن به بهترین نتیجه، نیاز است تا میوه‌ ها به درستی در یخچال نگهداری شوند. عوامل زیادی در رابطه با نگهداری میوه در یخچال وجود دارند. از جمله این فاکتور ها و عوامل می توان به انتخاب میوه تازه، استفاده از کیسه های نایلون مخصوص، جلوگیری از مخلوط شدن بودی میوه ها، استفاده از ظروف شفاف، تمیز نگه داشتن یخچال و بررسی میوه هایی که نباید در یخچال نگهداری شوند اشاره کرد. در این مقاله، به ترفند ها و موارد حیاتی برای نگهداری طولانی مدت میوه در یخچال می ‌پردازیم و فاکتور های مهم در رابطه با این موضوع را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم.

نگهداری میوه در یخچال

برای تعمیر یخچال سامسونگ با نمایندگی به شماره 1662 در تماس باشید.

نکات مهم نگهداری طولانی مدت میوه در یخچال

1. انتخاب میوه‌ های تازه

برای نگهداری طولانی مدت، از میوه‌ های تازه و سالم استفاده کنید. انتخاب میوه ‌های بدون آسیب، سالم و با رنگ طبیعی اهمیت دارد.

2. استفاده از کیسه ‌های نایلون مخصوص

میوه ‌ها را در کیسه‌ های نایلون مخصوص گذاشته و هوا را از داخل آن ها خارج کنید. این روش باعث جلوگیری از رسیدن اکسیژن به میوه‌ ها و کند کردن فرایند اکسایش می‌ شود.

3. جلوگیری از مخلوط شدن بوی میوه‌ ها

میوه ‌ها را با توجه به بوی و طعم خود در کیسه‌ های مجزا قرار گیرند. این اقدام باعث جلوگیری از مخلوط شدن بوی و طعم میوه ‌ها با سایر مواد غذایی در یخچال شما می ‌شود.

4. استفاده از ظروف شفاف

یکی دیگر از ترفند های نگهداری میوه در یخچال ، استفاده از ظروف شفاف است. میوه ‌ها را در ظروف شفاف قرار داده تا بتوانید به راحتی آن ها را مشاهده کنید. این کار به شما کمک می‌ کند تا به سرعت متوجه وضعیت میوه ‌ها شوید و از خرابی آن ها جلوگیری کنید.

تازه نگه داشتن میوه در یخچال

5. تمیز نگه داشتن یخچال

یخچال را به صورت دوره ‌ای تمیز کنید تا از رشد باکتری ‌ها و قارچ‌ ها جلوگیری شود. یخچال تمیز، محیطی سالم‌ تر برای نگهداری میوه ‌ها را فراهم می ‌کند.

6. از شستشوی اولیه خودداری کنید

اگر می‌خواهید سبزیجات یا میوه‌ ها را در یخچال نگهداری کنید، از شستشو اولیه خودداری کنید و فقط در صورت مصرف آن ها را شستشو کنید. دلیل آن این است که رطوبت اضافی ناشی از شستشو ممکن است باعث پوسیدگی سریع تر محصول شود. اگر باید ابتدا سبزیجات یا میوه ها را بشویید، بگذارید قبل از گذاشتن در یخچال خوب خشک شوند.

این مقاله را از قلم نیندازید: چرا یخچال سامسونگ روشن نمی شود؟

7. رطوبت را در یخچال خود ثابت نگه دارید

یکی دیگر از روش های نگهداری میوه در یخچال ثابت کردن رطوبت یخچال است. برای اطمینان از تازه ماندن میوه ها و سبزیجات شما برای مدت طولانی، حیاتی است که آن ها را در سطح رطوبت ثابت و نه خیلی زیاد نگهداری کنید. برخی از یخچال ها دارای ویژگی هایی هستند که به شما در حفظ چنین سطحی کمک می کند. در یخچال های مدرن، به دنبال ویژگی TasteLockAuto باشید، فعال سازی این گزینه به تهویه هوا دستگاه کمک بیشتری می کند و باعث ثابت کردن رطوبت داخلی دستگاه می شود.

8. سبزیجات و میوه ها را به صورت کامل را نگهداری کنید

محصولات را قبل از قرار دادن در یخچال برش ندهید، زیرا سبزیجات و میوه های خرد شده سریع تر پوسیده می شوند. فقط ریشه ها و ساقه ها را بردارید. اگر قصد دارید خیلی زود از سبزیجات استفاده کنید، می ‌توانید ابتدا آن ‌ها را برش دهید و در ظرفی در بسته داخل یخچال نگهداری کنید. با این حال، باید توجه داشته باشید که آن ها به مدت طولانی باقی نمی مانند.

نگهداری از سبزیجات در یخچال

9. همه میوه ها را در یک مکان ذخیره نکنید

سبزیجات و سبزی های برگ دار را داخل ظروف درب دار بریزید و سایر میوه ها و سبزیجات را در قفسه های مختلف جدا کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید سبزیجات با آب بالا را جدا از سبزیجاتی که آب کمتری دارند نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید که نگهداری انواع مختلف محصولات نزدیک به هم ممکن است باعث پوسیدگی یا پژمرده شدن سریع تر آن ها شود.

10. یخچال خود را تمیز نگه دارید

رعایت بهداشت برای نگهداری میوه ها و سبزیجات بسیار مهم است. محصولی که شروع به پوسیدگی می کند خیلی سریع بر سایر سبزیجات و میوه های مجاور تأثیر می گذارد. حتی قطعات کوچک نیز می توانند اثر پژمرده شدن داشته باشند، بنابراین مطمئن شوید که پس از برداشتن محصولات پوسیده، ترد یا قفسه یخچال خود را تمیز کنید. نه تنها به شما کمک می کند تا مواد غذایی خود را تازه نگه دارید، بلکه از ایجاد بوی بد در یخچال نیز جلوگیری می کند.

11. به جای پلاستیک از کاغذ استفاده کنید

از دیگر ترفند های نگهداری میوه در یخچال مربوط به استفاده از کاغذ است. ظروف یا کیسه های پلاستیکی در بسته رطوبت را جذب می کنند و ممکن است باعث پوسیدگی سبزیجات و میوه های شما شوند. در حالت ایده آل، فقط باید از ظروف حاوی سبزیجات سفت یا ساقه دار استفاده کنید. یا از بسته بندی کاغذی سوراخ دار یا توری پلاستیکی استفاده کنید تا محصول خود را تازه و خوشمزه نگه دارید. کیسه های کاغذی نیز بهترین گزینه برای نگهداری قارچ ها هستند، زیرا رطوبت آن ها را جذب می کنند.

این مطلب را از قلم نیندازید: دلیل برفک زدن یخچال چیست؟

12. محصولات خود را پیگیری کنید

برای اطمینان از اینکه میوه‌ ها و سبزیجات را برای مدت طولانی نگهداری نمی‌ کنید یا آن ها را فراموش نمی‌ کنید، توصیه می‌ شود بسته ‌ها را با تاریخ «استفاده تا» بر اساس تجربه خود از مدت زمان نگهداری در یخچال برچسب بزنید. به این ترتیب، می توانید برنامه ریزی کنید که چه چیزی و چه زمانی استفاده نمایید.

13. دمای مناسب را در یخچال خود تنظیم کنید

برای تازه نگه داشتن میوه ها و سبزیجات تا زمانی که ممکن است، تنظیم دمای مناسب در یخچال بسیار مهم است. سبزیجات و میوه ها بهتر است در دمای 1-4 درجه سانتیگراد نگهداری شوند. اگر آن را خیلی کم کنید، محصولات با محتوای آب بالا به سرعت یخ می زنند، و اگر آن را خیلی کم کنید، به باکتری ها اجازه می دهید تا محصول شما را خراب کنند.

14. محصولات خود را به طور منظم بررسی کنید

اگر میوه‌ ها و سبزیجات را برای چند روز یا حتی هفته‌ ها نگهداری می‌ کنید، حتماً آن ها را به طور مرتب بررسی کنید تا در صورت فاسد شدن به سرعت آن ها را شناسایی کنید. برخی از میوه ها یا سبزیجات می توانند سریع تر از بقیه در یک دسته پوسیده شوند، بنابراین مطمئن شوید که آن ها را فورا حذف کنید. در غیر این صورت، آن ها باعث می شوند بقیه محصولات شما نیز سریع تر فاسد شوند.

راهنمای نگهداری از میوه در یخچال

13. از ظروف استفاده کنید

از دیگر ترفند های نگهداری میوه در یخچال مربوط به استفاده از ظروف می شود. اگر سبزیجات سفت مانند هویج، کلم بروکلی، کرفس یا کلم نگهداری می کنید، سبزیجات خشک را در ظرفی قرار دهید و آن ظرف را در بخش خشک یخچال خود قرار دهید. به این ترتیب آن ها تازه و ترد می مانند.

14. صیفی جات مانند پیاز را خرد کرده و فریز کنید

اگر متوجه شدید که پیازهای بهاره قبل از اینکه فرصت استفاده از آن ها را پیدا کنید خراب می شوند، آن ها را خرد کرده و در یک بطری آب خالی یا کیسه ای که می توانید دوباره درزگیری کنید، فریز کنید. هنگامی که آن ها یخ زدند، به سادگی تکان دهید یا آنچه را که نیاز دارید خارج کنید و بقیه را به فریزر برگردانید.

15. سبزیجات خشک و قابل طبخ را فریز کنید

گیاهان نرم مانند جعفری، گشنیز، شوید، نعناع و ریحان را می توان به صورت عمودی در دمای اتاق در یک لیوان با آب خنک نگهداری کرد. سبزی های باقیمانده را خرد کرده و در یک قالب یخ نگه دارید، با آب پر کنید و در فریزر قرار دهید. هنگامی که آماده استفاده از آن ها هستید، کافی است هر تعداد مکعبی که نیاز دارید در آشپزی خود استفاده کنید. گیاهان سفت مانند رزماری، آویشن، مریم گلی و پیازچه اگر در یخچال نگهداری شوند، ماندگاری بیشتری خواهند داشت. قبل از قرار دادن در ظروف دربسته یا کیسه های قابل بست، آن ها را در کاغذ خشک آشپزخانه بپیچید.

16. به میوه ها فضای جداگانه بدهید

میوه و سبزی را با هم نگهداری نکنید. بسیاری از میوه‌ها مانند موز، آووکادو و هلو گاز اتیلن تولید می‌کنند که مانند یک هورمون رشد عمل می‌کند و می ‌تواند فرآیند رسیدن سایر محصولات را تسریع بخشد.

ترفند نگهداری از سبزیجات در یخچال

17. میوه های هسته دار را پس از رسیدن در یخچال نگهداری کنید

اجازه دهید میوه‌ه ای هسته‌دار مانند شلیل و انبه در یک ظرف میوه برسند و بعد از نرم شدن آن‌ ها را به یخچال منتقل کنید تا به حفظ آن ها کمک کند.

18. مواردی که در یخچال نگهداری نشوند

میوه ‌هایی مانند خیار، گوجه، و سیب زمینی در یخچال نگهداری نشوند. این موارد به دلیل تغییر در طعم و بافت، بهتر است در محیط خنک و خشک نگهداری شوند. با رعایت این ترفند ها و مراقبت‌ ها، می ‌توانید میوه ‌های خود را به ‌صورت طولانی مدت در یخچال نگهداری کرده و از تازگی و ارزش غذایی آن ها لذت ببرید. به یاد داشته باشید که هر نوع میوه ممکن است نیازهای خاصی داشته باشد، بنابراین بهتر است به ویژگی‌ های هر نوع میوه توجه کافی داشته باشید. 

برخی از میوه ها و سبزیجات هستند که هرگز نباید در یخچال نگهداری شوند. برجسته ترین آنها گوجه فرنگی است که با نگهداری در یخچال به سرعت طعم و بافت خود را از دست می دهد. در مورد سیب زمینی هم همینطور است که باید در جای تاریک و خنک (اما نه سرد) نگهداری شود. آووکادو، پیاز، هلو و موز نیز در آشپزخانه مقاومت نسبت به یخچال دارند.

چه مدت می توانید میوه ها و سبزیجات را در یخچال نگهداری کنید؟

میوه های برش خورده پس از قرار دادن در یخچال حدود 5 روز باقی می مانند، البته به شرط رعایت نکاتی که در بالا ذکر کردیم. توجه داشته باشید که برخی از میوه ها مانند سیب ممکن است تغییر رنگ جزئی ببینند، اما همچنان خوراکی هستند. با این حال، برای بیشتر میوه‌ ها و سبزیجات، توصیه می شود آن ها را زودتر از موعد استفاده نمایید تا از تازگی آن ها لذت ببرید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *