اشتراک گذاری

بوی نامطبوع یخچال؛ دلایل و راهکارها

بوی بد یخچال بسیار آزاردهنده است، اما مشکل وقتی جدی می شود که حتی بعد از تخلیه مواد فاسد، بوی نامطبوع یخچال از بین نمی رود. در این شرایط جستجوی علت بوی نامطبوع یخچال به فرایندی خسته کننده و آزاردهنده تر تبدیل می شود. اما خبر خوب این است که دلیل بروز این مشکل محدود هستند و به راحتی برطرف می شوند. در این مقاله به بررسی علت بوی نامطبوع یخچال و روش های رفع این مشکل می پردازیم.

بوی بد یخچال

دلایل بوی بد یخچال

بوی نامطبوع یخچال، به دلایل مختلفی رخ می دهد که در بیشتر موارد به مواد فاسد شده درون یخچال مربوط می شود. بو گرفتن بدنه داخلی محفظه، پر شدن سینی تخلیه آب یخچال، نفوذ مایعات به زیر کشوها، محفظه میوه و سبزیجات .

کثیفی فضای بین لایه های لاستیک دور درب یخچال، مواردی هستند که می توان به آنها اشاره کرد. اما احتمال دیگر بروز مشکلات فنی در سیستم سیال گاز و نشتی گاز یخچال و یا خرابی موتور یخچال است که در این صورت برای رفع مشکل نیاز به خدمات تعمیر خواهید داشت.

جنس بدنه یخچال، دلیل اصلی ماندگاری بوی بد در یخچال

در بسیاری از یخچال ها، فضای داخلی محفظه یخچال از جنس پلاستیک ساخته شده است. یکی از ویژگی های اصلی پلاستیک، قابلیت جذب بو است. به همین دلیل حتی پس از خارج کردن محتویات بد بوی یخچال، این احتمال احساس بوی بد یخچال وجود دارد. اولین اقدام برای رفع این مشکل تمیز کردن داخل یخچال و دیواره های محفظه است.

در مرحله دوم یک مقدار را در ظرفی در باز بریزید و در یخچال قرار دهید. بوی نامطبوع یخچال را به خود جذب می کند. شما می توانید به جای بیکینگ پودر از جوش شیرین استفاده کنید. البته جوش شیرین به علت خاصیت سدیم بی کربنات تنها بوی بد را با تنظیم pH مواد موجود در هوا از بین می برد. روش دیگر ترکیب این دو در ظرفی از آب است. اگر به دنبال راه حل سریع تری هستید، از قهوه استفاده کنید.

محفظه میوه و سبزیجات

میوه ها وسبزیجات یکی از موادی هستند که خیلی زود در یخچال فاسد میشوند و بوی بدی را ایجاد می کنند. مسلماً اولین واکنش ما برای رفع بوی نامطبوع یخچال، دور ریختن مواد فاسد است. اما باید در نظر داشته باشید که سبزیجات و میوه ها در زمان فاسد شدن از خود مایعات بد بویی ترشح می کنند و به همین دلیل بوی بد در محفظه میوه و سبزیجات، حتی بعد از دور ریز مواد باقی می ماند. شستشوی محفظه میوه با آّب گرم و صابون دومین اقدامیست که باید در زمان بروز این مشکل انجام دهید.

سینی تخلیه آب یخچال

در یخچال ها از یک سینی برای مدیریت آب حاصل از کندانسور استفاده می شود. این سینی می بایست در زمان بندی های مشخص تخلیه و تمیز شود در غیر این صورت می تواند به عنوان یکی از علل بوی بد یخچال، مشکل ساز شود.

برای رفع مشکل، ابتدا مطمئن شوید که در مدل یخچال شما از این سینی استفاده شده است یا نه. برای این کار به بخش نگهداری در دفترچه راهنما سری بزنید. جستجو در سایت شرکت سازنده نیز می تواند به شما کمک کند. در صورتی که از وجود سینی مطمئن شدید، محتویات یخچال را تخلیه کنید و یخچال را از برق بکشید. سپس بنا به دستور العمل ها یخچال را تخلیه کنید و با آب گرم و صابون بشویید.

فضای زیر یخچال

در صورتی که بوی بد یخچال با استفاده از روش های بالا برطرف نشد، این احتمال وجود دارد که بوی مواد فاسد از جایی بیرون یخچال باشد. فضای خالی زیر یخچال محلی است که در اغلب نظافت های روزمره از چشمان مکان به دور می ماند و مواد غذایی غلتیده به این محل، به دلیل اصلی بوی بد یخچال تبدیل می شوند. نظافت منظم فضای زیر یخچال می تواند از بروز این مشکل جلوگیری گند.

بوی گاز و سوختگی موتور

در برخی موارد، ایرادات فنی در یخچال مانند نشتی گاز یخچال و یا خرابی موتور دلیل بروز بوی بد یخچال است. در این صورت برای رفع مشکل باید به سراغ  کارشناس تعمیر یخچال بروید. نشتی گاز که معمولاً برای مباحث ایمنی با بوی بدی همراه است، می تواند فضای داخلی یخچال را بد بو کند. ایرادات فنی در موتور نیز به همین روش بر بوی فضای داخلی یخچال تاثیرگذار است.

کثیفی لاستیک دور درب

نوار لاستیکی دور درب یخچال از لایه های مختلفی تشکیل شده است که می تواند به مرور زمان کثیف شود و باعث بروز بوی بد یخچال شود. برای رفع مشکل کافیست، با دستمال مربوط و مقدار معینی مایع تمیز کننده، فضای بین لاستیک های یخچال را تمیز کنید. 

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *