اشتراک گذاری

روشن نشدن جاروبرقی می تواند دلایل متعددی داشته باشد از دلایل ساده و پیش پا افتاده ای مانند برق نداشتن پریز و بروز قطعی در سیم رابط جاروبرقی گرفته تا دلایل مهمی مانند خرابی سیم جمع کن جاروبرقی، خرابی کلید پاور و از همه مهم تر خرابی موتور جاروبرقی. اگر شما هم از جاروبرقی سامسونگ استفاده می کنید و با چنین مشکلی در این دستگاه مواجه شده اید، بهتر است ادامه این مطلب را از دست ندهید تا دلیل اصلی روشن نشدن جاروبرقی خود را پیدا کنید. بهتر است درصورت بروز هر گونه مشکلی برای جاروبرقی سامسونگ، عیب یابی و تعمیرات تخصصی این دستگاه را به نمایندگی تعمیرات جاروبرقی سامسونگ بسپارید.

روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ

بررسی دلایل روشن نشدن جاروبرقی

برق نداشتن پریز

وقتی جاروبرقی روشن نمی شود نباید زود قضاوت کنید و همه تقصیرها را بر گردن جاروبرقی بیندازید؛ چراکه احتمال دارد مشکل از خود جاروبرقی نباشد بلکه از خود پریز برق باشد. با وجود اینکه احتمال بروز چنین مشکلی خیلی کم است اما باز هم نمی توان آن را نادیده گرفت.

برای اطمینان از این مسئله می توانید سیم جاروبرقی را به پریز برق دیگری بزنید، اگر جاروبرقی روشن شد یعنی اینکه مشکل از پریز برق اولی بوده است. اما اگر باز هم جاروبرقی روشن نشد یعنی اینکه مشکل از خود جاروبرقی است. حتی می توانید وسایل الکترونیکی دیگری را به همان پریز برق وصل کنید و اینگونه از سلامت پریز برق مطمئن شوید. البته یک راه سومی هم وجود دارد و آن هم استفاده از یک فاز متر است تا از برق داشتن پریز برق مطمئن شوید.

بروز قطعی در سیم رابط جاروبرقی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که می تواند منجر به روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ شود بروز مشکل در سیم رابط برق است. البته امکان دارد این مشکل مربوط به قطعی سیم از دو شاخه باشد و یا در طول سیم دو شاخه و یا نهایتا در محل اتصال سیم به سیم جمع کن این اتفاق افتاده باشد. برای اینکه مطمئن شوید این احتمال صحت دارد یا خیر بهتر است با استفاده از یک ولت متر رسیدن برق به موتور جاروبرقی را بررسی کنید.

برای این کار باید درب جاروبرقی را باز کنید و سیم را به دو شاخه بزنید البته در این مرحله باید نهایت ایمنی را رعایت کنید و خیلی مراقب باشید. البته راه دومی هم وجود دارد و آن هم این است که بدون اتصال سیم به پریز برق و تنها با اتصال دادن سیم های رابط به یکدیگر با استفاده از اهم متر، از سلامت سیم رابط جاروبرقی مطمئن شوید.

خرابی سیم جمع کن جاروبرقی

شاید برایتان عجیب باشد و با خودتان بگویید که خراب شدن سیم جمع کن جاروبرقی چه ارتباطی با روشن نشدن این دستگاه دارد اما لازم است بدانید یکی از مهم ترین عواملی که مستقیما در روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ نقش دارد، خرابی سیم جمع کن این دستگاه است؛ چراکه سیم جمع کن دارای دو شاخک است که یکی فاز و دیگری نول است و امکان دارد هر یک از این شاخک ها دچار قطعی شده باشند. به همین دلیل اگر سیم جمع کن جاروبرقی دچار مشکل شده باشد حتی با وجود وارد شدن برق به داخل سیم جمع کن باز هم جاروبرقی روشن نخواهد شد.

جهت اطمینان از این مسئله که مشکل از سیم جمع کن جاروبرقی است یا خیر؟ دوباره باید سر سیم را آماده کرده آن را کمی خم کنید و قرقره را روی آن قرار دهید به شکلی که سیم ها به واسطه فشار قرقره به سمت پایین حرکت کنند تا برق متصل شود.

بیشتر بخوانید: چرا جاروبرقی مکش ندارد؟

خراب شدن کلید پاور جاروبرقی

خراب شدن کلید پاور یا استارت جاروبرقی یکی دیگر از دلایل روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ است. اکثر اوقات وارد شدن گرد و خاک یا فشار زیاد به کلید جاروبرقی باعث شکستن و یا خراب شدن آن می شود. همین مسئله نیز موجب می شود که فرمان روشن شدن جاروبرقی به درستی به این دستگاه ارسال نشود. شما می توانید برای اینکه مطمئن شوید کلید استارت جاروبرقی خراب شده است یا خیر؟ از اهم متر برای بررسی خرابی کلید پاور جاروبرقی استفاده کنید.

توجه داشته باشید در این حالت اگر کلید پاور جاروبرقی مشکلی نداشته باشد باید عقربه اهم متر در حالت روشن روی صفر و در حالت خاموش روی بی نهایت قرار بگیرد. اگر نتیجه بررسی کلید پاور جاروبرقی غیر از این بود یعنی اینکه این کلید به هر دلیلی به مشکل برخورده است و باید تعویض گردد.

سوختن موتور جاروبرقی

درصورتی که تمامی احتمالات اشاره شده در این مطلب را مورد بررسی قرار دادید اما منشأ اصلی مشکل روشن نشدن جاروبرقی سامسونگ را پیدا نکردید، باید احتمال سوختن موتور این دستگاه را نیز در نظر بگیرید. تست کردن موتور جاروبرقی جهت اطمینان از خرابی آن اصلا کار سختی نیست؛ تنها کافیست که موتور جاروبرقی را به صورت مستقیم به برق وصل کنید اگر روشن شد به این معناست که سالم است اما اگر روشن نشد به این معناست که متاسفانه سوخته است و باید به فکر یک موتور جدید برای جاروبرقی خود باشید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *