اشتراک گذاری

علت بسته نشدن یا قفل نشدن درب لباسشویی چیست؟

یکی از مشکلات رایج در دستگاه های لباسشویی مربوط به بسته نشدن درب لباسشویی می شود. در صورتی که درب لباسشویی شما بسته نمی ‌شود یا قفل نمی ‌شود، ممکن است با مشکلات مختلفی رو به ‌رو باشید که نیازمند تجهیزات تخصصی جهت تعمیرات لباسشویی است. این مشکل از دلایل مختلفی ایجاد می شود. از جمله این دلایل می توان به خرابی لگن و عوامل خارجی، مشکل یا خرابی در مکانیسم قفل کودک، مشکلات تنظیمات، اشیا گیر کرده در لباسشویی، تغییرات دمای محیط اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی دلایل احتمالی و راه‌ حل‌ های مختلف برای رفع مشکل قفل نشدن درب لباسشویی می پردازیم و به صورت تخصصی این موارد را بررسی می کنیم.

بسته نشدن درب لباسشویی

بررسی دلایل بسته نشدن درب لباسشویی

1. لگن و عوامل خارجی

لگن یا عوامل خارجی ممکن است در لبه‌ ها یا درون قفل درب قرار بگیرند، که باعث مشکل در بسته شدن درب می ‌شود. جهت بررسی این موضوع با دقت ویژه، مواد خارجی را از اطراف لباسشویی و درب پاک کنید. ممکن است از ابزارهای کوچک یا دستمال خشک برای این کار استفاده کنید.

2. خرابی یا مشکل در مکانیسم قفل

یکی دیگر از عوامل ایجاد کننده مشکل بسته نشدن درب لباسشویی مربوط به خرابی یا فعال کردن قفل کودک لباسشویی است. ممکن است مکانیسم قفل درب به دلیل خرابی یا فرسودگی عمل نکند. در این صورت، بهتر است از یک تعمیرکار حرفه‌ ای را جهت تعمیر یا تعویض مکانیسم قفل درب لباسشویی مشاوره دریافت نمایید. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است، از طریق مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نیاز خود را به صورت رایگان دریافت نمایید.

3. تنظیمات برنامه‌ های لباسشویی

تنظیمات برنامه ‌های لباسشویی ممکن است باعث برخی مشکلات در بسته نشدن درب شوند. مطمئن شوید که تنظیمات برنامه، مطابق با نیاز ها و نوع لباسشویی انجام شده باشند. در صورت لزوم، برنامه را تغییر دهید و مجدداً امتحان کنید.

قفل نشدن درب لباسشویی

3. اشیاء گیر کرده در درب

ممکن است اشیاء یا لبه ‌های لباس در درون قفل باقی بمانند و باعث مانع شدن از بسته شدن درب شوند. درصورت وجود اشیاء در درب، آن‌ ها را با دقت خارج کنید. ممکن است نیاز به استفاده از یک چرخ معمولی یا دستمال خشک باشد.

4. چفت های شکسته یا افتاده

از دیگر دلایل مشکل بسته نشدن درب لباسشویی می توان به چفت های شکسته یا افتاده اشاره کرد. چفت ها را به صورت چشمی بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ زباله ای در مسیر بسته شدن وجود ندارد. در صورت وجود کثیفی و آشغال، حتماً قبل از بستن مجدد آن را تمیز کنید. اگر چفت ها شکسته باشند، باید با تعمیرکار ماشین لباسشویی تماس بگیرید تا تعویض شود.

این مقاله را از قلم نیندازید: نحوه تراز کردن لباسشویی

5. واشرهای شکسته یا کثیف

اکثر واشرهای فعلی دارای مهر و موم های لاستیکی هستند تا پس از بسته شدن درب، آب داخل آن را حفظ کنند. این واشرها ممکن است گاهی ترک بخورند، بشکنند یا کثیف شوند و این امر باعث می‌ شود که درب ‌ها به‌ خوبی بسته شوند. دقیقاً مانند چفت ها، باید مهر و موم ها را بازرسی بصری انجام دهید و از سالم بودن همه آن ها اطمینان حاصل کنید و در صورت وجود هرگونه کثیفی، حتماً تمام زباله ها را تمیز و پاک کنید. مگر اینکه دستگاه شما نشتی داشته باشد، تشخیص واشر شکسته در غیاب بازرسی کامل بصری ممکن است بسیار دشوار باشد.

دلیل قفل نشدن درب ماشین لباسشویی

6. مشکلات نصب

از دیگر دلایل قفل نشدن درب لباسشویی می توان به مشکلات نصب دستگاه اشاره کرد. درب ماشین لباسشویی شما نیز ممکن است مشکلاتی را به دلیل نصب مشکل ایجاد کند. برای عملکرد صحیح، واشر باید روی زمین صاف قرار گیرد تا به درستی کار کند. اگر این کار انجام نشود، ارتعاشات ناشی از چرخه های شستشو ممکن است باعث شود ماشین کمی جا به جا شود و بسته به مدل واشر، این تغییر جزئی ممکن است برای جلوگیری از بسته شدن صحیح درب کافی باشد.

7. تغییرات دمای محیط

از دیگر دلایل بسته نشدن درب لباسشویی مربوط به تغییرات دمای محیط می شود. تغییرات دمای محیط، به ویژه در آب و هوای سرد، ممکن است باعث جمع شدن مواد یا لغزش مکانیسم قفل شوند. اگر مشکل در شرایط خاص هوایی به وجود می‌ آید، ممکن است نیاز به استفاده از گرمکن یا مواد یخ زدا باشد. در صورتی که درب لباسشویی شما بسته نمی‌ شود، مراقبت و توجه به نکات فوق می‌ تواند به حل این مشکل کمک کند. در صورتی که مشکل ادامه دارد، بهتر است با تعمیرکار مجرب تماس بگیرید تا عیب یا خرابی دقیق تر تشخیص داده شود.

این مطلب مفید را از دست ندهید: آموزش کالیبره کردن ماشین لباسشویی

چرا در ماشین لباسشویی باز نمی شود؟

بسته نشدن درب ماشین لباسشویی وقتی درب ماشین لباسشویی شما به درستی باز نمی شود، می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود. یکی از دلایل بالقوه این است که قفل ممکن است از جای خود جدا شده باشد و باعث درگیر نشدن آن با در شود. احتمال دیگر این است که لولا یا براکت ممکن است خم شده، نامرتب یا آسیب دیده باشد و از باز شدن درب جلوگیری کند.

علاوه بر این، اگر سوئیچ درب آسیب دیده یا شل شده باشد، می تواند از باز شدن درب نیز جلوگیری کند. هنگام تلاش برای تعمیر درب ماشین لباسشویی، مهم است که اقداماتی مانند جدا کردن کابل های برق و جدا کردن شیلنگ ها یا لوله های آب قبل از شروع کار انجام شود. پس از انجام این مراحل، می توانید وضعیت را بیشتر ارزیابی کنید و تعیین کنید که چه نوع تعمیری باید انجام شود. به طور کلی، تعویض قطعات فرسوده یا شکسته مانند براکت ها و سوئیچ ها اغلب می تواند مشکل را بدون نیاز به کمک حرفه ای حل کند.

با این حال، اگر آسیب گسترده‌ تری مانند خرابی قفل وجود داشته باشد، ممکن است لازم باشد برای کمک به نمایندگی های تعمیرات مجاز مراجعه نمایید.

وقتی درب ماشین لباسشویی باز نمی شود چه باید کرد؟

اگر متوجه شدید که با درب ماشین لباسشویی رو به رو هستید که باز نمی شود، مهم است که اقدامات لازم را برای حل این مشکل در اسرع وقت انجام دهید. اگر روش های نامبرده جواب نداد و بعد از انجام این مراحل باز هم نمی توانید درب ماشین لباسشویی خود را باز کنید، ممکن است بهتر باشد با یک تعمیرکار حرفه ای تماس بگیرید. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است می توانید با مراجعه به مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نیاز خود را به صورت رایگان دریافت نمایید.

چرا درب لباسشویی بسته نمی شود

1. برداشتن موانع بسته شدن درب لباسشویی

اولین قدم این است که ماشین لباسشویی خود را از برق بکشید و هرگونه زباله یا اشیایی که ممکن است مانع باز شدن درب شوند را بررسی کنید. اگر مانعی وجود دارد، آن را بردارید و دوباره سعی کنید در را باز کنید. اگر با این کار مشکل حل نشد، احتمالاً مشکل مکانیکی وجود دارد که باعث گیر کردن درب شده است.

2. بررسی فرسایش قفل درب

در این مورد، شما باید مکانیسم قفل ماشین لباسشویی خود را ارزیابی کنید. گیره می تواند به مرور زمان به دلیل استفاده منظم فرسوده شود که باعث می شود به راحتی بچسبد و باز نشود. در برخی موارد، روغن روان کننده یا نوع دیگری از روان کننده را می توان در اطراف چفت به منظور بازگرداندن توانایی عملکرد صحیح آن اعمال کرد. با این حال، اگر این کار انجام نشد، ممکن است لازم باشد قفل را کاملاً تعویض کنید تا درب ماشین لباسشویی شما دوباره به درستی باز شود.

3. بررسی شل شدن پیچ ها و قطعات

همچنین مهم است که قطعات شل یا پیچ در اطراف لولاهای درب ماشین لباسشویی خود را بررسی کنید. این موارد می تواند هنگام باز کردن آن نیز مشکل ایجاد کند. هر پیچ شلی را ببندید و مطمئن شوید که همه چیز به خوبی بسته شده است، قبل از اینکه بررسی کنید که آیا درب ماشین لباسشویی شما به درستی باز می شود یا این ایراد همچنان وجود دارد.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *