اشتراک گذاری

چطور مشکل لکه های سفید روی صفحه گوشی را رفع کنیم؟

گاهی اوقات کاربران گوشی های هوشمند حالت های عجیب و غریبی را در دستگاه های خود مشاهده می کنند و با مشکلاتی در این گوشی ها مواجه می شوند. یکی از رایج ترین مشکلات و درگیری های کاربران، مشکلاتی است که در صفحه نمایش گوشی به وجود می آید. برای مثال سیاه شدن نمایشگر یا خط خطی شدن تصویر. یکی از این حالت ها، ظاهر شدن لکه های سفید روی صفحه گوشی است. لکه ها و نقاط سفید صفحه موبایل معمولا در مواقعی که رنگ پس زمینه گوشی تیره است دیده نمی شوند و معمولا در حالتی که پس زمینه نیز سفید رنگ است بیشتر خودنمایی می کنند.

این نقاط در صورت برطرف نشدن مشکل می توانند به سرتاسر صفحه نمایش گوشی نیز گسترش یابند و معمولا ظهور آنها به دلیل بروز یک سری مشکلات در گوشی است. در این مقاله می خواهیم دلایل ظهور این لکه های سفید روی صفحه گوشی را بررسی کرده و راه حل هایی که می توان برای رفع این لکه ها از آنها استفاده کرد را معرفی می کنیم. برای دریافت خدمات تخصصی تر در این زمینه هم می توانید با تیم تعمیر موبایل در نمایندگی سامسونگ مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.  

لکه های سفید روی صفحه گوشی

دلایل ظهور لکه های سفید روی صفحه گوشی

ابتدا بهتر است دلایلی که موجب ظاهر شدن این نقاط سفید صفحه موبایل می شوند را بشناسیم. در درجه اول وارد شدن ضربه های فیزیکی به نمایشگر دلیل اصلی ظاهر شدن این نقاط و لکه هاست. گاهی ضربه ها به صورت مستقیم به نمایشگر وارد می شوند. با این حال در صورت زمین خوردن های شدید دستگاه نیز ممکن است این لکه های سفید روی صفحه گوشی ظاهر شوند. این در حالی است که به ظاهر هیچ خط و خش و آسیبی به نمایشگر وارد نشده است. یکی دیگر از دلایل ظاهر شدن این لکه ها فشارهایی است که به نمایشگر وارد می شود.

این فشارها می توانند در اثر قرار گرفتن گوشی در جیب یا در جایی که تحت فشار است به صفحه نمایش وارد شوند. علاوه بر این باتری های باد کرده گوشی ها نیز می توانند به صفحه نمایش فشار وارد کنند. آب خوردگی علت دیگر ظاهر شدن این لکه ها روی نمایشگر است. آب خوردگی می تواند به پیکسل های نمایشگر آسیب وارد کند و حتی موجب سوختن کامل صفحه نمایش نیز شود. در کنار تمام این موارد هر گونه آسیب دیگری که به نوعی به صفحه نمایش وارد شود می تواند عامل ایجاد این لکه ها باشد.

خدمات تخصصی نمایندگی: تعویض گلس موبایل سامسونگ

انواع لکه های سفید روی صفحه نمایش موبایل

لکه ها و نقاط سفیدی که روی نمایشگر گوشی ظاهر می شوند با مشکل سیاه یا سفید شدن یک دست نمایشگر متفاوت اند و بر عکس سیاه شدن تصویر که به دنبال مشکلات نرم افزاری ایجاد می شود، دلیل این لکه های سفید روی صفحه نمایش گوشی بیشتر مشکلات سخت افزاری است. علاوه بر این خود این لکه های سفید رنگ  شامل هات پیکسل و لکه های روشن و سفید می شوند. هات اسپات که به معنای داغ کردن چند پیکسل کوچک در گوشی است به صورت یک نقطه همیشه سفید رنگ و کوچک در صفحه نمایش ظاهر می شود.

این نقطه ثابت است و حتی اگر رنگ پس زمینه نیز تغییر کند، این نقطه تغییری نمی کند. در مقابل لکه های روشن یا سفید روی نمایشگر که تعداد بیشتری دارند، بسیار روشن تر از سایر نقاط هستند و در پس زمینه های سفید بیشتر خودنمایی می کنند مربوط به سوختن اسکرین هستند. دسته دوم نقاط سفید صفحه موبایل هستند که می توانند به مرور در گوشی مشکل ساز شوند و گسترش یابند.

نحوه یافتن لکه های سفید در گوشی

اما سوال مهم این جاست که چطور باید این لکه های سفید روی صفحه گوشی را پیدا کرد. برای این منظور باید از راه حل تست صفحه گوشی برای یافتن این نقاط سفید رنگ استفاده کرد. نحوه انجام این کار در گوشی های مختلف متفاوت است. برای مثال در گوشی های سامسونگ می توان از طریق گرفتن کد #*0#*، صفحه سفید تست را باز کرد و وجود این لکه ها را بررسی کرد. 

در این حالت باید به دنبال یافتن نقاطی بود که رنگ آنها از پس زمینه و سایر بخش ها به مراتب روشن تر است. این رویکرد می تواند هم در زمان خرید یک گوشی برای بررسی سالم بودن اسکرین دستگاه و هم در مواردی که گوشی ضربه خورده یا آب و رطوبت به درون آن نفوذ کرده است مورد استفاده قرار بگیرد.

آیا می توان مشکل لکه های سفید صفحه گوشی را برطرف کرد؟

حال که مطمئن شدیم لکه های سفید روی صفحه گوشی از نوع اسکرین سوختگی است و مشکل جدی است، سوال این جاست که آیا می توان این مشکل را برطرف کرد؟ متاسفانه پاسخ در بیشتر موارد منفی است، چرا که ضربه و آب خوردگی اسکرین دستگاه را به حالت نیم سوز در آورده اند.

این نقاط سفید صفحه موبایل به تدریج گسترش می یابند و در تمام صفحه گسترش می یابند تا جایی که اسکرین به صورت کامل بسوزد. دلیل آن هم این است که بروز این مشکل ریشه در مشکلات سخت افزاری دارد و هیچ راه حل نرم افزاری نمی تواند جلوی گسترش این مشکل را بگیرد. در نتیجه برای رفع مشکل لکه های سفید روی نمایشگر در بیشتر موارد و بسته به نظر تعمیرکار تنها گزینه مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی برای تعویض اسکرین است.

در صورتی که مشکل این لکه ها پیکسل سوختگی باشد نیز باید برای تعمیرات نمایشگر به مراکز تعمیرات گوشی های هوشمند مراجعه کرد. تعمیرکار با بررسی دستگاه می تواند تشخیص دهد آیا امکان تعمیر این لکه ها وجود دارد یا این که تنها راه حل تعویض صفحه نمایش گوشی سامسونگ است. برای مثال در خصوص گوشی های سامسونگ باید با مراجعه به مراکز تعمیر موبایل سامسونگ، از متخصصان این مراکز برای رفع مشکل کمک گرفت.

چطور از ظاهر شدن لکه های سفید روی صفحه موبایل جلوگیری کنیم؟

همان طور که مشاهده کردید مشکل لکه های سفید روی صفحه نمایش مشکلی دردسرساز است و به همین راحتی ها نیز برطرف نمی شود. از این رو بهترین گزینه پیشگیری از ظاهر شدن این لکه هاست. استفاده از یک گلس مناسب برای گوشی و قاب محافظ گوشی برای جلوگیری از وارد شدن ضربه و فشار به دستگاه می تواند تا حدود زیادی از ظاهر شدن این نقاط سفید صفحه موبایل جلوگیری کند.

علاوه بر این همیشه باید مراقب باتری گوشی بود و در صورت باد کردن آن سریعا باتری را تعویض کرد. حفظ گوشی از رطوبت و آب خوردگی نیز می تواند از ظاهر شدن این لکه های سفید روی نمایشگر جلوگیری کند. در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید در صورت آب خوردگی گوشی از باد سشوار یا سایر گزینه ها برای گرفتن رطوبت استفاده کنید، چرا که این روش ها نه تنها کارایی ندارند بلکه می توانند آسیب های بیشتری را نیز به صفحه نمایش وارد کنند.

5/5 (1 امتیاز)

یک پاسخ

 1. با عرض سلام و وقت بخیر
  بنده گوشیم سامسونگ اس ۵, s5 هست. دیروز از نور شدیدی فیلم گرفتم و همون لحظه لکه های ریز بنفش روی تصویر دوربین افتاد
  وقتی عکس میگیرم هم روی عکس هست.
  ولی هنگام زوم کردن لکه ها از روی صفحه خارج میشوند.
  میخواستم بدونم عیب از لنز دوربین هست یا خودش؟
  چجوری میشه درستش کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *