اشتراک گذاری

روش صحیح تمیز کردن ماشین ظرفشویی

نگهداری و تمیز کردن ماشین ظرفشویی اهمیت بسیاری دارد. در واقع تمیز کردن منظم ظرفشویی باعث می شود که دستگاه هم عمر طولانی تری داشته باشد و هم کمتر نیاز به تعمیر پیدا کند. از آنجا که بقایای مواد غذایی و چربی ها و غیره به مرور زمان ممکن است ایجاد رسوب در ماشین ظرفشویی کند، ممکن است موجب شوند، ظرفشویی پس از مدتی نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. در این مقاله از نمایندگی سامسونگ در مورد نحوه تمیز کردن قطعات مختلف توضیح می دهیم.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی بهتر است با مواد طبیعی انجام شود، زیرا ظرفشویی، دستگاهی ظریف است و شوینده های قوی ممکن است به دستگاه یا قطعات به کار رفته آسیب برساند. از جمله مواد مناسب برای شستن ماشین را در زیر نام می بریم.

 • شستشو با سرکه

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی یک فنجان سرکه سفید را به تنهایی در قفسه بالایی ماشین ظرفشویی قرار دهید و بدون این که چیز دیگری در آن بگذارید درب آن را ببندید. ماشین ظرفشویی را روی مدت طولانی و روی گرم ترین دمای آب تنظیم کنید. سرکه سفید می تواند رسوبات روغن را کاملا تمیز کند و نیز اگر ماشین ظرفشویی بوی نامطلوبی داشته باشد، از بین ببرد.

 • شستشو با جوش شیرین

بعد از پایان شستشو با سرکه، به اندازه یک مشت جوش شیرین را به کف ماشین ظرفشپاسویی بریزید. حالا ماشین ظرفشویی را در بالاترین دمای آب بگذارید و زمان کار ظرفشویی را در کوتاه ترین مدت زمان تنظیم کنید. جوش شیرین می تواند لکه هایی را که روی دستگاه باقی مانده از بین ببرد.

نحوه تمیز کردن قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی

برای تمیز کردن قسمت های مختلف ماشین ظرفشویی باید نکاتی را رعایت کنید. در این جا نکات مهم در مورد تمیز کردن هر قسمت را توضیح خواهیم داد و نکاتی را که در مورد هر کدام باید رعایت کنیم را بیان می نماییم.

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ بدنه ظرفشویی

ابتدا باید دقت کنید که بدنه ظرفشویی چه جنسی دارد. برای تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی که جنس پلاستیک دارد، ابتدا مایع ظرفشویی را در آب گرم بریزید. سپس یک ابر یا اسفنج را به این محلول آغشته کنید و قسمت بیرونی ظرفشویی را بشویید. برای شستشوی پنل ظرفشویی بهتر است از دستمال مخصوصی که برای چنین سطح هایی ساخته شده است، استفاده کنید.

برای تمیز کردن بدنه ماشین ظرفشویی با جنس استیل می توانید از شوینده مخصوص استیل استفاده کنید. به این نکته مهم دقت کنید که در این ماشین ها نیز صفحه نمایش را نباید با مواد شیمیایی بشویید. این قسمت را با ابر مرطوب تمیز کنید.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ فیلتر

در صورتی که ماشین ظرفشویی شما مشکل تخلیه داشته باشد یا بوی بد بدهد، احتمالا فیلتر ماشین باید تمیز شود. مراحل تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را که در زیر آورده شده است، به ترتیب انجام دهید.

 • فیلتر ظرفشویی را که در قسمت کف ماشین وجود دارد، بر خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و آن را بیرون بکشید.
 • فیلتر را زیر شیر آب بگیرید و با مسواک بقایای غذا را تمیز کنید.
 • یک صافی هم در داخل فیلتر نصب شده است. آن را نیز خارج کنید و با آب و مسواک بشویید.

تمیز کردن شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

گاهی ممکن است شلنگ تخلیه بگیرد و موجب ایجاد مشکل شود. در ادامه در مورد رفع گرفتگی شلنگ تخلیه توضیح می دهیم.

 • شیلنگ تخلیه را از زیر سینکی که به پمپ آب وصل است، باز کنید.
 • شیلنگ را کاملا با آب بشویید و چک کنید که گرفتگی رفع شده باشد.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ بازوهای آبپاش

رسوب مواد غذایی در بازوهای آبپاش هم یکی از عوامل مشکل ساز است و ممکن است موجب گرفتگی شود.

 • ابتدا محلولی از سرکه با آب گرم و ریکا درست کنید
 • آبپاش های بالایی و پایینی را از میله شفت جدا کنید.
 • درب آبپاش ها را باز کرده و با یک ضربه ملایم رسوب را جدا کنید.
 • محلول را درون آبپاش ها بریزید.
 • بعد از 5 دقیقه با استفاده از ابزاری مانند سوزن، سوراخ ها را باز کرده و آبپاش ها را تکان دهید.
 • حالا محلول را خالی کنید.
 • سپس با آب، داخل آبپاش ها را بشویید تا محلول کاملا شسته شود.

با انجام منظم تمیز کردن ماشین ظرفشویی و بازوهای آبپاش از مشکلات مختلف در دستگاه و نیز گرفتگی ناگهانی بازوهای آبپاش جلوگیری می شود

تمیز کردن ماشین ظرفشویی؛ شستشوی سبدهای ماشین ظرفشویی

شما گاهی ممکن است بخواهید سبدهای ظرفشویی را بشویید. مثلا ممکن است سبد به دلیل چسبیدن مواد غذایی به آن بوی نامطبوع گرفته باشد.  توصیه می شود که سبد ظرفشویی را هر سه ماه یک بار بشویید. برای شستن سبدهای ظرفشویی مراحل زیر را انجام دهید.

 • سبدها را از ظرفشویی بیرون بیاورید.
 • با مواد شوینده و ضد عفونی کننده و یک مسواک آن را به خوبی بشویید.
 • سبدها را در جای اولیه اش بگذارید.

روش شستن واشر پلاستیکی درب

واشر درب ماشین ظرفشویی می تواند رطوبت را به خودش جذب کند و مکانی برای رشد میکروب ها شود. برای تمیز کردن واشر درب ظرفشویی از یک پارچه، ابر یا اسفنج و سرکه استفاده کنید و آن را به خوبی بشویید. دقت کنید که مواد شوینده قوی ممکن است باعث از بین رفتن واشر درب ماشین ظرفشویی شود.

تمیز کردن واشر درب ظرفشویی

نکاتی کلی برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی

تمیز کردن ماشین ظرفشویی می تواند باعث افزایش طول عمر دستگاه شود و شما را کمتر نیازمند به تعمیر نماید. مهم ترین نکاتی را که باید برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی رعایت کنید، در زیر می آوریم:

 • همیشه قبل از اینکه ماشین ظرفشویی را تمیز روشن کنید، دقت کنید که زباله ای در آن نباشد. شما می توانید با باز کردن لوله تخلیه، آن را بررسی کنید و اگر زباله ای در آن وجود دارد، تمیز کنید.
 • سعی کنید ماشین ظرفشویی را روی آب داغ تنظیم کنید تا ظرف ها بهتر و تمیزتر شسته شود.
 • به اندازه معمولی ظرف در ماشین ظرفشویی بگذارید چون با زیاد گذاشتن ظرف در ماشین، کارآیی آن کم می شود و ظرف ها تمیز شسته نخواهند شد.
 • حواستان باشد که ماشین ظرفشویی برای انجام صحیح کارش نیازمند به روغن است، بنابراین ظرف ها را قبل از این که در ظرفشویی بگذارید، زیاد آبکشی نکنید.
 • دمای آب باید برای تمیز شستن ظرف ها کاملا گرم باشد. بهتر است دمای آب ماشین ظرفشویی را روی 45 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. اگر آب بیش از حد سرد باشد، ظرف ها و ماشین تمیز نخواهند شد. از طرف دیگر داغ بودن بیش از حد آب هم ممکن است به ماشین یا به برخی ظرف ها صدمه بزند.

با دقت در موارد ذکر شده در بالا می توانید با خیال راحت تری تمیز کردن ماشین ظرفشویی را بدون آسیب به آن انجام دهید و از ایجاد مشکلات احتمالی در ماشین ظرفشویی جلوگیری کنید.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *