اشتراک گذاری

دلایل لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ چیست؟

به طور کی یکی از عمومی ترین مشکلات در تلویزیون های سامسونگ مربوط به لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ می شود. لکه‌ های سیاه روی صفحه تلویزیون سامسونگ ممکن است از مشکلات مختلفی ناشی شوند. همچنین روش های زیادی جهت رفع این مشکل وجود دارند. در این مقاله، به بررسی دلایل احتمالی و ارائه راه‌حل‌های مرتبط با این مشکل پرداخته خواهد شد.

لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ

دلایل لکه‌ های سیاه در تلویزیون سامسونگ

دلایل بسیاری در رابطه به این مشکل وجود دارند. از جمله این دلایل می توان به پیکسل سوختی یا پیکسل های سوخته، تعمیرات نادرست یا آسیب به پنل صفحه نمایشگر، وجود مشکلات سخت افزاری، نفوذ گرد و غبار به نمایشگر تلویزیون، مشکلات نرم افزاری، قرارگیری در دما و رطوبت بالا اشاره کرد. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم و به صورت دقیق تری آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. پیکسل ‌های مرده یا پیکسل سوختی (Dead Pixels)

 • تعداد کم پیکسل‌ های مرده: اگر تعداد پیکسل‌ های مرده کم باشد، ممکن است نادیده گرفته شوند.
 • تعداد زیاد پیکسل‌ های مرده: در صورت وجود تعداد زیادی پیکسل‌ های مرده، ممکن است لکه ‌های سیاه قابل مشاهده باشند.

خدمات تعمیر تلویزیون سامسونگ در نمایندگی توسط تکنسین های مجرب انجام می شود، شما می تواندی برای بهره مندی از این خدمات با شماره 1662 تماس بگیرید.

2. تعمیر ناصحیح یا آسیب به صفحه نمایش

 • ضربه یا فشار زیاد: ضربه یا فشار زیاد به صفحه نمایش می ‌تواند باعث آسیب و ایجاد لکه ‌های سیاه شود.

3. مشکل در داخل تلویزیون

 • مشکل در بخش‌ های داخلی تلویزیون: مشکلات در بخش ‌های الکترونیکی داخلی تلویزیون نیز می ‌توانند به ایجاد لکه‌ های سیاه منجر شوند.
 • ایرادات مربوط به مونتاژ دستگاه در خط تولید: اگرچه این ایراد بسیار نادر است و بلافاصله خود را نشان می دهد. دلیل آن نقض فناوری مونتاژ است که منجر به آسیب به بخش ماتریس نمایشگر می شود. متخصصان مرکز خدمات گارانتی باید چنین نقصی را به صورت رایگان برطرف کنند. برای بررسی دقیق تر، باید تجهیزات موجود دستگاه خود را در فروشگاه را به دقت بررسی کنید.

4. آسیب های مکانیکی

یکی از دلایل رایج در رابطه با بروز مشکل لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ مربوط به آسیب های مکانیکی می شود. یک ضربه یا فشار قوی باعث لکه دار شدن صفحه نمایش خواهد شد. پیکسل های شکسته ابتدا در ناحیه آسیب دیده ظاهر می شوند و سپس در سراسر صفحه پخش می شوند.

رفع لکه های سیاه تلویزیون

5. نفوذ رطوبت یا هوا به زیر شیشه محافظ

از دیگر دلایل مشکل لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ میتوان به نفوذ رطوبت به صفحه نمایش تلویزیون اشاره کرد. دلیل آن حمل و نقل نامناسب یا مراقبت نادرست است. به هیچ عنوان مانیتور را با آب یا پارچه بسیار مرطوب پاک نکنید.

6. اثر دمای بالا

وجود منبع گرما در نزدیکی دستگاه منجر به اختلالات مختلفی از جمله ظاهر شدن لکه های زرد به دلیل لایه لایه شدن ماتریس می شود.

این مقاله را از دست ندهید: دلیل سیاه شدن صفحه تلویزیون چیست؟

7. نفوذ گرد و غبار

از دیگر دلایل بروز مشکل لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ می توان به نفوذ گرد و غبار به صفحه نمایش تلویزیون اشاره کرد. اگرچه این احتمال به نسبت زیادی نادر به نظر می رسد اما امکان پذیر است.

راه ‌حل‌ ها و روش های رفع مشکل لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ

1. بررسی تعداد پیکسل ‌های مرده

اگر تعداد پیکسل‌های مرده محدود است، ممکن است با اجرای ویدئو های آزمایشی یا استفاده از ابزارهای تعمیر پیکسل‌ های مرده، بتوانید آن‌ ها را ترمیم کنید.

در صورت وجود تعداد زیاد پیکسل ‌های مرده، تماس با خدمات پس از فروش سامسونگ یا مراجعه به نمایندگی های تعمیرات را در نظر بگیرید.

2. بررسی آسیب به صفحه نمایش

اگر آسیب به صفحه نمایش واضح است، تماس با تکنسین متخصص جهت ارائه تعمیرات صحیح و قابل اعتماد باید صورت گیرد تا ایراد پیش آمده به صورت تخصصی مورد بررسی و رفع قرار گیرد.

چرا روی نمایشگر تلویزیون لکه سیاه وجود دارد

3. بررسی مشکلات داخلی تلویزیون

در صورت بروز مشکلات داخلی، بهتر است از خدمات پس از فروش یا تعمیرکاران متخصص سامسونگ بهره ببرید.

4. ریست کردن چرخه برق یا پاور سایکل دستگاه

یکی از اولین اقداماتی که می توانید انجام دهید ریست کردن پاور سایکل یا چرخه برق تلویزیون است. این اتفاق باعث ریست شدن تنظیمات دستگاه می شود و در صورتی که ایراد پیش آمده مربوط به سیستم عامل دستگاه شما باشد ایراد رفع خواهد شد. برای انجام این اقدام مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

 • ابتدا دستگاه تلویزیون خود را خاموش کرده و سپس از برق بکشید.
 • حدودا 15 الی 20 ثانیه دکمه پاور تلویزیون خود را فشار دهید.
 • سپس 2 الی 3 دقیقه صبر کنید تا جریان وارد در خازن های روی برد تلویزیون تخلیه شوند.
 • در انتها تلویزیون خود را به برق بزنید و آن را روش کنید. در صورتی که ایراد پیش آمده به طور کامل برطرف شد، ایراد مربوط به باگ و نقص نرم افزاری بوده که رفع شده است.

5. بازنشانی سیستم عامل به تنظیمات کارخانه

از دیگر روش های رفع مشکل لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ بازنشانی سیستم عامل به تنظیم کارخانه است. برای رفع مشکلات نرم افزاری و بازنشانی سیستم عامل دستگاه خود مراحل زیر را به صورت دقیق طی کنید:

 • ابتدا از طریق ریموت کنترل تلویزیون خود وارد بخش تلویزیون شوید.
 • سپس به دنبال گزینه تنظیمات عمومی یا تنظیمات سیستم بگردید و این گزینه را انتخاب کنید.
 • پس از ورود به این بخش گزینه بازنشانی به تنظیمات کارخانه را انتخاب کنید و گزینه تایید را بزنید.
 • توجه داشته باشید، در صورتی که تلویزیون شما از دسته دستگاه های هوشمند است، تمامی تنظیمات و برنامه های نصب شده حذف می شوند و برای برگشتن به شرایط قبلی نیاز است تا مجددا برنامه و تنظیمات شخصی سازی شده را تغییر و انجام دهید.

6. تمیز کردن نمایشگر تلویزیون به صورت مدام

یکی از دلایل ظاهر شدن لکه ها خاک، گرد و غبار است. در چنین شرایطی، نیازی به جدا کردن تجهیزات یا راه اندازی مجدد آن نیست. تمیز کردن صفحه تلویزیون در این رابطه کافیست. برای تمیز کردن صحیح طبق موارد زیر اقدام نمایید:

 • ابتدا تجهیزات را قطع کنید. برای اطمینان آن را از شبکه جدا کنید.
 • یک پاک کننده مخصوص نمایشگرهای LCD تهیه کنید.
 • یک پارچه میکروفیبر نرم بردارید.
 • مقدار کمی به آن بمالید.
 • صفحه را بدون فشار دادن شدید تمیز کنید. توصیه می شود این اقدامات را 2 بار در هفته انجام دهید. با این کار به تمیز شدن و افزایش طول عمر مفید تلویزیون شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.
لکههای تیره روی تلویزیون

7. دستگاه خود را در دمای مناسب نگه دارید

از دیگر روش های رفع و جلوگیری از مشکل لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ می توان به نگه داری دستگاه در دما مطلوب اشاره کرد. به طور کلی دمای بالا و گرمای زیاد باعث بروز این مشکل می شوند و اصولا از جمله دستگاه هایی که باعث این اتفاق می گردند می توان به دستگاه های گرمایشی مانند بخاری، رادیاتور، شومینه و بسیاری دیگر اشاره نمود. توصیه می شود برای جلوگیری از مشکل لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ تلویزیون خود با فاصله حداقل 20 سانتی متری از این دستگاه ها قرار دهید.

نکات مهم در مورد بروز لکه های تیره روی نمایشگر تلویزیون

 • در هر صورت، اگر تلویزیون شما تحت گارانتی است، تعمیرات را توسط تکنسین‌ های نمایندگی تلویزیون سامسونگ انجام دهید.
 • هیچگاه از مواد شیمیایی یا خمیر دندان برای تعمیر صفحه نمایش استفاده نکنید، زیرا ممکن است به آسیب بیشتر منجر شود.

سوالات متداول درباره موضوع لکه سیاه روی تلویزیون سامسونگ

چگونه یک نقص سازنده باعث ایجاد لکه سیاه می شود؟

لکه های سیاه می توانند در نتیجه نقص مونتاژ ظاهر شوند. ممکن است فوراً ظاهر نشوند، اما در نهایت می توانند منجر به آسیب به بخش ماتریس نمایشگر شوند. البته دلایل دیگری نیز می توانند باعث این اتفاق شوند.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *