اشتراک گذاری

نحوه صحیح تمیز کردن صفحه تلویزیون

بطور کلی تمیز کردن تلویزیون از دسته اقداماتی است که معمولا کمتر انجام می شود. در عین حال از تفاوت صفحه نمایشگری با گرد و غبار و اثرانگشت های زیاد و نمایشگری تمیز و بدون کثیفی نباید غافل شویم. بطور معمولی روزانه تلویزیون های ما گرد و غبار زیادی را جذب می کنند و با توجه به اینکه انباشته شدن گردن غبار روی صفحه یا حتی داخل دستگاه به کندی پیش می رود ، معمولا قابل توجه اکثر افراد نخواهد بود. اما باید توجه داشته باشید که انباشته شدن گردو غبار روی دستگاه و داخل آن می تواند به مرور زمان باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی شود. از این رو در این مقاله، به روش های متعدد پاکسازی صفحه نمایش تلویزیون می پردازیم و این موارد را به صورت اجمالی مورد بررسی قرار می دهیم.

تمیز کردن تلویزیون

روش های تمیز کردن صفحه  تلویزیون

بطور کلی صفحه های  نمایشگر تلویزیون به سه دسته تقسیم می شوند. از جمله این دسته میتوان به تلویزیون های CRT ، تلویزیون ها با نمایشگر LCD  و LED ، تلویزیون ها با صفحه نمایشگر پلاسما اشاره کرد. تمیز کردن هر یک از انواع صفحه های نمایشگر به روش های متفاوتی صورت می پذیرد. در ادامه به این روش های متفاوت پرداخته و آن ها را مورد بررسی جزئی تری قرار میدهیم.

لوازم و وسایل مورد نیاز جهت تمیز کردن صفحه تلویزیون

 • پارچه یا دستمال میکروفایبر ( دستمال عینک )
 • محلول تمیزکننده مناسب برای صفحه نمایش
 • الکل اسپری (برای تلویزیون های CRT)
 • دستمال ضدعفونی (تنها برای تمیز کردن ریموت کنترل)

نحوه تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون

1. ابتدا دستگاه خود را خاموش کنید.

قبل از هرگونه اقدام به کمک دستمال ها یا تمیزکننده ها، اطمینان حاصل کنید که تلویزیون خاموش است. همچنین میتوانید دستگاه تلویزیون خود از برق بکشید البته این اقدام در رابطه با تمیز کردن تلویزیون های CRT توصیه میشود.

2. صفحه نمایش تلویزیون خود را گرد گیری کنید.

گرفتن گرد و خاک خشک تلویزیون شما یک گام حیاتی در روند تمیزکاری است. هنگام حذف و تمیز کردن گرد و غبار اطمینان حاصل کنید تا تکه های بزرگ آلودگی یا زباله هایی از این دست ، باعث خراشیده شدن صفحه تلویزیون شما نشود. بطور کلی توصیه می شود برای تمیز کردن دستگاه های خود از پارچه های میکروفایبر یا همان دستمال های عینک استفاده نمایید.

پاک کردن صفحه تلویزیون

3. از مواد تمیزکننده مناسب برای صفحه نمایش استفاده کنید.

مقدار کمی از محلول تمیزکننده مناسب برای صفحه نمایش را به یک پارچه نرم خود اسپری کنید – از استفاده مستقیم مواد تمیزکننده بر روی صفحه نمایش خود داری نمایید – و تلویزیون خود را با یک حرکت مرتب و رفت و برگشت پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که ماده تمیزکننده مناسب برای صفحه نمایش تلویزیون شما باشد. این کار را در صورت نیاز تکرار کنید تا بخش هایی که چرب هستند یا حاوی اثرانگشت هستند بطور کامل پاک شوند. همچنین فراموش نکنید بالای تلویزیون و پایه آن را به آرامی پاک کنید.

4. پاک کردن اثرانگشت های روی صفحه.

برای لکه های مقاوم تر، مطمئن شوید که فشار روی صفحه زیادی اعمال نمیکنید. «اگر پاک کردن لکه با استفاده از پارچه میکروفایبر موثر نباشد، توصیه میشود کمی از آب گرم به پارچه اضافه کرده و سپس لکه را با پارچه مرطوب پاک کنید».

این مقاله ار از دست ندهید: علت سفید شدن صفحه تلویزیون سامسونگ

5. دستگاه خود را بطور کامل خشک کنید.

صفحه را قبل از روشن کردن آن به طور کامل خشک نمایید. این کار بیشتر از ۱۵ دقیقه زمان نمیبرد.

چگونگی تمیز کردن صفحه نمایشگر تلویزیون های CRT

تلویزیون های قدیمی تر مانند تلویزیون های CRT، به همان روش بالا تمیز کردن میشوند. البته جهت تمیز کردن دستگاه های خود نیاز است تا به نکته های زیر توجه فرمایید:

 1. ابتدا تلویزیون را از پریز بکشید.
 2. گرد و غبار ریوی دستگاه خود را بگیرید. از یک پارچه میکروفایبر برای پاک کردن گرد و خاک یا هر نوع ذرات دیگر استفاده کنید. ممکن است نیاز باشد پارچه خود را برگردانید تا همه چیز به خوبی حذف شود.
 3. پاک کردن صفحه. از آن جایی که صفحات نمایشگر تلویزیون های CRT مقاوم تر هستند، میتوانید مقدار مساوی از الکل و آب گرم را با هم مخلوط کرده و یک محلول تمیزکننده تهیه کنید.  مقدار کمی از این محلول را روی یک پارچه نرم بریزید و کل صفحه را به همراه پایه و بالای تلویزیون را تمیز کنید. مناطق مقاومتر را مانند کثیفی ها یا اثرانگشت های انگشت را پاک کنید. همچنین میتوانید با حرکت دایره ای با یک پارچه میکروفایبر اثرانگشت ها را حذف کنید.
 4. دستگاه خود را به طور کامل خشک کنید. بعد از تمیز کردن تلویزیون خود، اجازه دهید دستگاه به طور کامل خشک شود.

نحوه تمیز کردن ریموت کنترل

برای تمیزکاری و ضدعفونی کردن یک کنترل ، به طور ساده از یک دستمال ضدعفونی برای حذف باکتری ها، میکروب ها، اثرانگشت ها و هر نوع رسوب دیگر استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که دستمال تمیزکننده به مقدار کمی مرطوب است تا مایع به داخل ریموت کنترل نشت نکند. باتری ها را نیز بهتر است اول بیرون بیاورید یا ریموت کنترل را به یک اتاق دیگر ببرید تا به طور ناخواسته و ناگهانی تنظیمات تلویزیون را تغییر ندهد.

تمیز کردن کنترل تلویزیون

اشتباهات رایج در زمان تمیز کردن صفحه تلویزیون

 • فراموشی گرد و خاک گیری اولیه تلویزیون : یکی از اشتباهات بزرگ هنگام تمیزکاری تلویزیون، فراموش کردن از گرد زدن ابتدا است. این موضوع میتواند منجر به خراش های جزئی یا پیکسل سوختگی شود که به تدریج کیفیت تصویر را ضعیف می کند.
 • فشار دادن خیلی زیاد صفحه نمایش : صفحه نمایش تلویزیون های مدرن حساس هستند و فشار زیاد میتواند به صفحه آن ها آسیب سخت افزاری وارد کند. پاک کردن با فشار زیاد یا استفاده از پارچه خشن میتواند به سرعت به صفحه صدمه بزند.
 • اسپری مستقیم روی تلویزیون : یکی دیگر از مراحل تمیز کردن تلویزیون اسپری کردن مستقیم است.همه مواد تمیزکننده باید روی یک پارچه اسپری شوند و سپس روی تلویزیون پاک شوند. اسپری مستقیم روی صفحه نمایش میتواند لکه هایی ایجاد کند که به سختی حذف خواهند شد و همچنین تلویزیون شما را در معرض خطر آسیب دیدگی به اسپیکرها مواجه خواهد نمود.
 • استفاده از تمیزکننده های غیرمجاز : استفاده از تمیزکننده های شیشه برای تمیز کردن صفحات OLED یا ال سی دی کاملا مضر است. این محصولات اغلب شامل موادی مانند الکل و آمونیاک هستند که استفاده از آن ها میتواند به پنل تلویزیون های مدرن تر آسیب وارد کند.
 • استفاده از مقدار زیاد تمیزکننده : شما تنها به مقدار کمی از تمیزکننده مناسب برای تمیز کردن صفحه نمایش نیاز دارید؛ مقدار زیاد ممکن است به داخل دستگاه نفوذ کرده و باعث خرابی قطعات سخت افزاری دستگاه شما شود.

این مقاله رو بخون به کارت میاد: آیا امکان تعمیر شکستگی پنل تلویزیون وجود دارد؟

نکات کلیدی تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون

اگرچه تلویزیون های امروزی قابلیت های بسیار زیادی نسبت به تلویزیون های CRT دارند، نباید از رسیدگی های دوره ای مانند تمیز کردن صفحه آن ها خود داری نمود. بطور کلی برای تمیز کردن تلویزیون خود می توانید هر 3 الی 6 ماه بستگی به محیط قرارگیری آن اقدام به تمیز کردن دستگاه خود کنید. توصیه می شود به هیچ عنوان مواد تمیز کننده را به صورت مستقیم به دستگاه خود اسپری نکنید زیرا این اقدام از رایج ترین اتفاقاتی است که باعث خرابی پنل یا سوختگی پیکسل های دستگاه شما می شود. حتی الامکان توصیه می شود که بصورت خشک دستگاه خود را گرد گیری نمایید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *