اشتراک گذاری

تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی، کدام بهتر است؟

با توجه به کاربرد و نقش مهمی که لباسشویی ها در زندگی امروز ما دارند، سازندگان و طراحان این دستگاه ها نیز دائما در حال طراحی مدل های جدیدتر و بهتر هستند تا لباسشویی هایی که تولید می کنند بیش از قبل کارایی داشته باشند. دو مدل از لباسشویی های موجود در بازار شامل لباسشویی های گیربکسی و تسمه ای می شوند. تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ایی با گیربکسی در نحوه ساخت آنهاست که موجب شده تفاوت های عملکردی نیز با هم داشته باشند.

تسمه ای یا گیربکسی بودن تفاوت موتورهای لباسشویی را تعیین می کند. در واقع لباسشویی ها از نظر نوع موتور به دو دسته گیربکسی و تسمه ای دسته بندی می شوند. برای مقایسه لباسشویی تسمه ای و گیربکسی باید تکنولوژی ساخت آنها و نحوه کارکردشان توجه کرد. در این مقاله می خواهیم تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی را مقایسه کرده تا ببینیم که کدام یک از این مدل لباسشویی ها گزینه بهتری است و کارایی بالاتری دارد؟

تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی

تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی از نظر فناوری ساخت

مهمترین موردی که می تواند تفاوت یک لباسشویی تسمه ای با گیربکسی را مشخص کند تفاوتی است که در فناوری ساخت این دستگاه ها به کار رفته و موجب تفاوت در عملکرد آنها شده است. یک لباسشویی گیربکسی دارای یک موتور گیربکسی با دایرکت درایو است که در ساخت آنها هیچ گونه قطعه متحرکی استفاده نشده است. در مقابل لباسشویی های تسمه ای همانطور که از نام آنها مشخص است دارای یک موتور دارای تسمه هستند که این تسمه در واقع عامل به حرکت درآوردن موتور لباسشویی است. 

در لباسشویی های گیربکسی آهنرباهای الکتریکی به چرخش موتور کمک می کنند، در حالی که در لباسشویی های تسمه ای موتور به کمک قدرت چرخشی و تسمه ای که در آن به کار رفته می چرخد. بنابراین یکی دیگر از مهمترین تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی، نحوه چرخش موتور و عملکرد آنهاست. در لباسشویی های تسمه ای موتور تنها در یک جهت می چرخد، در حالی که در لباسشویی های گیربکسی یا دایرکت درایو موتور در هر دو جهت می چرخد.

تفاوت صدا و لرزش لباسشویی های گیربکسی با تسمه ای

شاید قابل توجه ترین تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی، تفاوت در میزان سروصدای لباسشویی، تکان های دستگاه و ارتعاشات آنهاست. لباسشویی های گیربکسی ارتعاشات کمتر و در نتیجه تکان های کمتری دارد و سروصدای بسیار کمتری را ایجاد می کند. در مقایسه لباسشویی تسمه ای و گیربکسی می توان به تکان ها و سر و صدای بیشتر لباسشویی های تسمه ای اشاره کرد.

تفاوت انتقال نیرو در لباسشویی های تسمه ای و گیربکسی

یکی دیگر از موارد مهم در تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی، تفاوت در انتقال نیرو به موتور است. در لباسشویی های تسمه ای نیرو از طریق سیستم محرک خود موتور به موتور وارد شده تا لباسشویی بچرخد و شروع به کار کند. البته گاهی نیز نیرو از طریق پمپ و تسمه و قرقره به موتور لباسشویی وارد می شود.

در لباسشویی های گیربکسی نیرو از طریق گیربکس و پمپ آن به موتور منتقل می شود. در واقع موتور در اتصال با گیربکس است و از این طریق نیرو به آن منتقل می شود. این نحوه عملکرد موجب شده تا قدرت چرخش لباسشویی های تسمه ای کمتر از لباسشویی های گیربکسی باشد و این لباسشویی ها با دور کمتری بچرخند. در نتیجه از نظر کارایی و عملکرد ضعیف تر از لباسشویی های گیربکسی هستند.

دوام و کارایی لباسشویی

لباسشویی های تسمه ای در مقایسه با لباسشویی های گیربکسی دوام کمتری دارند و زودتر خراب می شوند. از جمله تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی میزان خرابی این دستگاه ها و طول عمر آنهاست. لباسشویی های گیربکسی طول عمر بسیار بیشتری در مقایسه با لباسشویی های تسمه ای دارند.

از نظر راندمان انرژی و میزان مصرف برق هم باید گفت که لباسشویی های گیربکسی برق بسیار کمتری در مقایسه با لباسشویی های تسمه ای مصرف می کنند. در نتیجه اگر برای شما مهم است که میزان مصرف برق ماشین لباسشویی چه مقدار است، باید بدانید که لباسشویی های تسمه ای برق بیشتری نسبت به لباسشویی های گیربکسی مصرف می کنند.

تفاوت هزینه و تعمیرات لباسشویی های گیربکسی و تسمه ای

یکی از مهمترین تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی تفاوت در هزینه خرید، نگهداری و تعمیرات این دستگاه هاست. در کل لباسشویی های تسمه ای ارزان ترند و به راحتی می توان حتی مدل های دست دوم آنها را خریداری کرد. در مقابل اما لباسشویی های گیربکسی به دلیل ساختار فانتزی که دارند و فناوری جدیدترشان گران ترند. در خصوص مقایسه لباسشویی تسمه ای و گیربکسی از نظر تعمیرات و میزان خراب شدن باید گفت که در کل لباسشویی های تسمه ای زودتر خراب می شوند و تسمه های آنها بعد از مدتی فرسوده شده و نیاز به تعمیر دارند.

البته تعمیرات لباسشویی های تسمه ای بسیار راحت تر از لباسشویی های گیربکسی است. لباسشویی های گیربکسی دیرتر و کمتر خراب می شوند، اما در صورت نیاز به تعمیرات هم هزینه تعمیرات آنها بیشتر است و هم نحوه تعمیرات شان سخت تر است. در نتیجه برای تعمیر لباسشویی های گیربکسی به مهارت بالاتری نیاز است. در صورتی که برای تعمیر لباسشویی به تعویض قطعات نیاز باشد، قطعات لباسشویی های گیربکسی گران تر از لباسشویی های تسمه ای است.

لباسشویی های گیربکسی بهتر است یا لباسشویی تسمه ای؟

لباسشویی های گیربکسی بهتر است یا لباسشویی تسمه ای؟

در اینجا تقریبا با اکثر تفاوت های ماشین لباسشویی تسمه ای با گیربکسی آشنا شدیم. هر یک از این لباسشویی ها مزیت ها و معایب خود را دارند. لباسشویی های تسمه ای ارزان ترند و اگر به تعمیر نیاز داشته باشند، هم هزینه تعمیر آنها کمتر است و هم راحت تر تعمیر می شوند. در مقابل اما طول عمر این لباسشویی ها بسیار کمتر است و زودتر خراب می شوند. ایراد دیگر آنها نحوه عملکردشان است. در مقایسه لباسشویی تسمه ای و گیربکسی مشخص شد که لباسشویی های تسمه ای تنها در یک جهت می چرخند و در نتیجه چرخه شست و شوی آنها کندتر است و لباس ها را دیرتر و کمتر خشک می کنند.

مورد بعدی این که میزان مصرف برق و آب لباسشویی های تسمه ای هم بیشتر از لباسشویی های گیربکسی است. تمام این موارد در حالی است که لباسشویی های گیربکسی کارایی و راندمان انرژی بالاتری دارند و چرخه شست و شوی آنها سریع تر، بهتر و کارامدتر است. آنها دیرتر خراب می شوند و کیفیت بالاتری دارند. تنها ایراد آنها گران بودن شان است و این که برای تعمیرشان به هزینه های بیشتری نیاز است. در نتیجه کلیه مشخصات و ویژگی ها به ما نشان می دهد که در کل لباسشویی های گیربکسی بهتر از لباسشویی های تسمه ای هستند.

4.5/5 (10 امتیاز)

۴ پاسخ

 1. با سلام.گوشی سامسونگ مدل s 9 من باتریش زود خالی میشه ودرحین فعال بودن خیلی داغ میشود بطوریکه دیگه نمیشه ازش استفاده کرد.لطفا دراین مورد راهنمایی بفرمایید

  1. درود دوست عزیز،
   در ابتدا با یک آنتی ویروس معتبر دستگاه خود را اسکن کنید. اگر مشکلی نبود به احتمال زیاد ایراد از باتری یا برد شارژ است که باید تعمیر شوند.

 2. گوشی موبایل سامسونگ گلکسی A500H دارم که پارتیشن بندیش خراب شده بهم ریخته وروشن نمیشه پاورمیکنم چراغ دوربینش فقط خاموش وروشن میشه ولی خودش خیر عیبشو می‌فرمایید

  1. روز به خیر دوست عزیز،
   دستگاه شما نیاز به عیب یابی و تعمیر تخصصی دارد. جهت دریافت خدمات با شماره های سایت تماس بگیرید. همکاران ما اطلاعات تکمیلی در خصوص نحوه دریافت خدمات را به شما ارائه می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *