اشتراک گذاری

دلیل صدا دادن ماشین ظرفشویی چیست؟

صدا دادن ماشین ظرفشویی در زمان کار و شست و شوی ظروف، می تواند هم آزار دهنده باشد و هم این که این نگرانی را برای کاربران این ماشین ها ایجاد کند. نگرانی هایی از این قبیل که، دستگاه درست کار نمی کند و مشکلی در آن به وجود آمده است. در هر حال، سر و صدای ماشین ظرفشویی به دلایل مختلفی ممکن است ایجاد شود که عمده آن مربوط به خرابی و نقص در یک قطعه می شود.

معمولا هم مشکل صدا دادن ماشین ظرفشویی مختص مدل به خصوصی نیست و در مدل های مختلف ممکن است این صدا ها ایجاد شود. برای اطلاع یافتن از دلیل بروز این صدا ها و راه کار های موجود برای رفع آن، پیشنهاد می کنیم تا در ادامه این مطلب با ما باشید و اطلاعات مورد نیاز خود را در این خصوص دریافت کنید.

دلیل صدا دادن ماشین ظرفشویی چیست؟

قطعات موثر در صدا دادن ماشین ظرفشویی

همان طور که گفته شد، خرابی قطعات مهم ترین عامل سر و صدای ماشین ظرفشویی در حین کار است. مهم ترین این قطعات که خرابی و بروز مشکل در آن ها می تواند این صدا ها را موجب شود، شامل موارد زیر است:

  • خرابی و بروز مشکل در پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی
  • بروز مشکل در پمپ شست و شوی دستگاه
  • بروز مشکل در یاتاقان ماشین ظرفشویی
  • نقص و خرابی بازوی آب پاش یا بازوی اسپری دستگاه

علاوه بر این موارد، مشکلاتی نظیر عدم نصب درست ماشین ظرفشویی نیز می تواند عامل صدا دادن ماشین ظرفشویی مورد نظر شود. به همین دلیل بهتر است از مراکز تخصصی و نمایندگی دستگاه مورد نظر برای نصب آن کمک بگیرید. برای مثال مرکز سخت افزار ایران، یک مرکز معتبر است و می توان از آن برای اصول درست نصب ماشین ظرفشویی سامسونگ کمک گرفت. وجود ظروف شکسته در ماشین و برخورد قطعات شکسته آن با پرده های پمپ خروجی نیز می تواند موجب سر و صدای ماشین ظرفشویی مورد نظر شود.

بررسی دلایل صدای ماشین ظرفشویی سامسونگ

بروز مشکل در پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

یکی از قطعات بسیار مهم هر ماشین ظرفشویی، پمپ تخلیه آن است. به همان میزان، همین پمپ تخلیه و مشکلات آن نیز می تواند به عنوان مهم ترین عامل صدا دادن ماشین ظرفشویی در نظر گرفته شود. به نوعی شدید ترین صدا های شنیده شده از ماشین ظرفشویی زمانی است که پمپ تخلیه دچار مشکل شده باشد.

این پمپ هم در پخش آب روی ظروف برای شستن آن ها نقش دارد و هم باید آب کثیف را از ماشین ظرفشویی خارج کند. اگر این پمپ دچار مشکل شود، برای مثال باقی مانده های غذا و ظروف شکسته در آن گیر کند، می تواند موجب سر و صدای ماشین ظرفشویی شود. خارج کردن این موارد از پمپ و تعمیر یا تعویض آن در صورت نیاز در یک مرکز تخصصی تعمیر ماشین های ظرفشویی می تواند راه کار حل صدای ایجاد شده در دستگاه باشد.

صدا دادن ماشین ظرفشویی به دلیل پمپ شست و شو

یک قطعه مهم دیگر در ماشین های ظرفشویی، پمپ شست و شوی آن ها است. این پمپ یک پمپ گردشی است که به آن موتور شست و شوی ماشین ظرفشویی نیز گفته می شود. این پمپ وظیفه دارد تا آبی که در ماشین ظرفشویی جمع شده است را مجددا به کمک بازو های خود به چرخه شست و شو بازگرداند.

باز هم در صورت گیر کردن قطعاتی از یک ظرف شکسته یا تجمع پسماند غذا در این قسمت، می توان شاهد صدا دادن ماشین ظرفشویی مورد نظر بود. البته خرابی و بروز نقص در خود موتور نیز می تواند دلیل سر و صدای ماشین ظرفشویی باشد. در نتیجه باید تعمیر یا در صورت نیاز تعویض این پمپ را در دستور کار قرار داد.

بروز مشکل در یاتاقان ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از قطعاتی که بروز مشکل در آن را می توان دلیل صدا دادن ماشین ظرفشویی در نظر گرفت، یاتاقان دستگاه است. این قطعات که به صورت حلقه های پلاستیکی شکل هستند، در ماشین های ظرفشویی به منظور نگه داشتن اسپری های آب پاش تعبیه شده اند.

اگر این قطعات دچار سایش و فرسودگی شوند و نتوانند به درستی عملکرد خود را اجرا کنند، شاهد سر و صدای ماشین ظرفشویی مورد نظر خواهیم بود که این صدا نیز معمولا کم نیست و صدای ایجاد شده به دنبال خرابی و فرسایش یاتاقان ها معمولا سر و صدای بسیار زیادی خواهد بود. در این صورت باید دستگاه توسط تعمیرکاران متخصص بررسی شده و یاتاقان های معیوب تعمیر شوند و در صورت نیاز نیز آن ها را با یاتاقان های جدید و سالم جایگزین کرد.

خرابی و بروز مشکل در بازوی آب پاش و صدای غیر طبییعی ظرفشویی

صدا دادن ماشین ظرفشویی را می توان به بازوی آب پاش دستگاه نیز مربوط دانست. این بازو ها، باید آب را در حین شست و شوی ظروف روی آن ها بپاشند. زمانی که یک شی به آن ها گیر می کند؛ برای مثال ظرفی که در ماشین ظرفشویی قرار داده شده به این بازو ها گیر می کند، شاهد سر و صدای ماشین ظرفشویی خواهیم بود. گاهی هم با مشکل نچرخیدن بازوی اب پاش روبرو می شویم. در هر صورت خرابی این قطعه می تواند منجر به ایرادی مثل صدای اضافی شود.

این امر هم به دلیل عدم چرخش درست این بازو ها اتفاق می افتد. البته علاوه بر گیر کردن یک شی خارجی یا ظروف درون ماشین ظرفشویی، ممکن است خود این بازو ها نیزدچار لقی شده باشند و به همین دلیل نیز این صدا از دستگاه شنیده می شود. در این صورت باز هم به تعمیرات تخصصی یا تعویض بازو های معیوب نیاز است.

تاثیر نصب نادرست ظرفشویی در صدای دستگاه

گاهی اوقات صدا دادن ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی قطعات آن نیست. تنها دلیل این سر و صدا حین کار ماشین ظرفشویی، مربوط به عدم نصب صحیح آن و تراز نبودن ماشین ظرفشویی مورد نظر است. ماشین های ظرفشویی، درست مانند ماشین های لباسشویی باید به درستی نصب شوند و محل قرار گیری آن ها دقیقا تراز شود.

اگر ماشین ظرفشویی نصب شده تراز نباشد، شاهد بروز مشکلات متعددی در عملکرد آن خواهیم بود. سر و صدای ماشین ظرفشویی نیز یکی از متداول ترین مشکلاتی است که در صورت نصب نادرست و تراز نبودن دستگاه شاهد آن خواهیم بود. به همین دلیل باید حتما هنگام خرید و نصب ماشین ظرفشویی، از یک تیم نصاب حرفه ای این دستگاه ها کمک گرفته شود.

در صورت صدا دادن ظرفشویی سامسونگ چه کار هایی باید انجام داد؟

اگر ماشین ظرفشویی شما در حین کار صدا می دهد، اول از همه بهتر است تراز بودن و نصب درست آن را بررسی کنید. در ادامه مطمئن شوید که هیچ ظرف شکسته ای درون ماشین ظرفشویی وجود ندارد و هیچ مانعی سر راه پمپ ها و بازو های دستگاه نیست. اگر شئ اضافی یا پسماند غذا در مسیر پمپ های دستگاه باشد، آن ها را خارج کنید. از طرفی  از قرار دادن ظروف کثیف که پسماند غذا روی آن ها باقی مانده پرهیز کنید.

ظروفی که بلند و بزرگ هستند و به بازو ها گیر می کنند را در ماشین قرار ندهید. اگر با تمام این اوصاف باز هم شاهد صدا دادن ماشین ظرفشویی مورد نظر بودید، حتما از یک مرکز تعمیرات تخصصی برای رفع مشکل سر و صدای ماشین ظرفشویی کمک بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن ایراد دستگاه را تشخیص داده و آن را رفع کنند. رفع به موقع مشکل می تواند از آسیب رسیدن به دیگر بخش های مهم ماشین ظرفشویی جلوگیری کند.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *