اشتراک گذاری

چرا فلش به گوشی وصل نمی شود؟

یکی از قابلیت هایی که استفاده از گوشی های هوشمند را ساده تر و جذاب تر کرده است، امکان اتصال فلش به گوشی است. با وصل کردن فلش به موبایل می توان به راحتی داده های مختلف را بین گوشی ها یا سیستم و گوشی رد و بدل کرد. در گذشته کاربران برای این که داده هایی را از موبایل به سیستم یا به عکس منتقل کنند باید گوشی را با کابل به کامپیوتر وصل کنند. اما اکنون می توانند تنها با کمک یک کابل کوچک OTG این انتقال را انجام داد. با این حال گاهی یکی از مشکلاتی که کاربران دارند مشکل وصل نشدن فلش به گوشی است.

در واقع مشکل ایجاد شده، مشکل در اتصال و خوانده شدن کابل OTG در گوشی است. دلایل مختلفی می تواند موجب شود که در اتصال بین فلش و گوشی اختلال ایجاد شود و فلش در گوشی خوانده نشود. در این مقاله از نمایندگی سامسونگ به بررسی این موضوع می پردازیم که دلایل وصل نشدن فلش به گوشی چیست و چطور می توان مشکل شناسایی نشدن فلش در موبایل را برطرف کرد.

وصل نشدن فلش به گوشی

دلایل وصل نشدن فلش به گوشی

گاهی اوقات دلیل وصل نشدن فلش به گوشی مشکلات نرم افزاری در دستگاه است و در مواردی نیز یک سری مشکلات و خرابی های سخت افزاری موجب می شود که فلش در گوشی شناسایی نشود. مهم ترین دلایل شناسایی نشدن فلش در موبایل شامل موارد زیر است:

  • خراب شدن پورت های دستگاه : گاهی اوقات پورت گوشی که محل اتصال کابل OTG و فلش به موبایل است خراب می شود و به همین دلیل هم گوشی فلش را نمی خواند.
  • مشکلات به روز رسانی سیستم عامل:اگر سیستم عامل گوشی به روز نباشد، در صورت استفاده از نسخه آپدیت نشده سیستم عامل ممکن است گوشی فلش را نخواند. به این ترتیب می توانید آپدیت موبایل سامسونگ خود را در اولویت قرار دهید.
  • ممکن است به دلیل عدم هماهنگی بین سخت افزار و نرم افزار گوشی فلش در دستگاه شناسایی نشود
  • پشتیبانی نکردن گوشی از کابل OTG؛ اگر کلا گوشی از اتصال OTG پشتیبانی نکند فلش در دستگاه شناسایی نمی شود
  • کابل OTG خراب است
  • به دلیل ناسازگاری فرمت USB در گوشی، فلش در موبایل شناسایی نمی شود

با توجه به عواملی که در بالا به آنها اشاره شد می توان از راه حل هایی که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم برای رفع این مشکل کمک گرفت تا فلش در گوشی شناسایی شود.

روت کردن گوشی

یکی از کارهای مهمی که می تواند مشکل شناسایی نشدن فلش در موبایل را برطرف کند، روت کردن گوشی است چرا که برخی از دستگاه های اندرویدی تنها در صورت روت شدن می توانند حافظه های خارجی مانند فلش را شناسایی کنند. بنابراین یکی از کارهایی که در ابتدا می توان انجام داد تا وصل نشدن فلش به گوشی را برطرف کرد روت کردن موبایل است. با این حال انجام این کار در زمانی توصیه می شود که از سلامت کابل OTG مطمئن باشید. اگر فلش و کابل در سایر گوشی ها بدون هیچ مشکلی خوانده می شود می توانید با روت کردن موبایل مشکل را برطرف کنید. البته در نظر داشته باشید که انجام دادن این کار به تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد و اشتباه انجام دادن فرایند روت کردن گوشی می تواند مشکل ساز شود. بنابراین شاید بهتر است برای انجام دادن این کار از یک مرکز تعمیرات تخصصی موبایل کمک بگیرید.

چرا فلش به گوشی وصل نمی شود؟

به روز رسانی کردن سیستم عامل موبایل

کار دیگری که می توانید با کمک آن مشکل وصل نشدن فلش به گوشی را برطرف کنید به روز رسانی کردن سیستم عامل است. در صورتی که سیستم عامل گوشی به روز نباشد احتمال این که در شناسایی شدن فلش در گوشی مشکل ایجاد شود زیاد است. با به روز رسانی کردن سیستم عامل باگ های نرم افزاری احتمالی برطرف می شوند و حتی ممکن است قابلیت OTG که از قبل برای گوشی فعال نبوده نیز فعال شود. همچنین گوشی با یک سیستم عامل آپدیت شده احتمالا از فرمت های مختلف OTG از جمله NFTS نیز پشتیبانی خواهد کرد این مورد در خصوص برخی از گوشی ها بیشتر مطرح می شود و برای مثال در حالی که نسخه اولیه سیستم عامل آنها از فلش های جدید پشتیبانی نمی کند، با به روز رسانی کردن سیستم عامل به نسخه های جدید می توان فلش را به گوشی وصل کرد و فایل ها را انتقال داد.

بررسی کابل و فلش

گاهی اوقات ممکن است که کابل OTG مورد استفاده برای وصل کردن فلش به گوشی خراب باشد یا این که خود فلش به دلیل آسیب یا ضربه دفرمه شده باشد. در نتیجه دلیل اصلی وصل نشدن فلش به گوشی خرابی کابل یا فلش است. شما می توانید کابل یا فلش را به یک گوشی دیگر وصل کرده و اتصال یا عدم اتصال آن را بررسی کنید. اگر در سایر دستگاه ها نیز این کابل یا فلش کار نکرد قطعا مشکل خرابی این قطعات است. قطعا در این شرایط با عوض کردن کابل یا استفاده از یک فلش جدید و سالم می توان مشکل شناسایی نشدن فلش در موبایل را برطرف کرد. همیشه مطمئن شوید که از کابل و فلش های با کیفیت و استاندارد استفاده می کنید تا مشکلی در اتصال بین دستگاه ها به وجود نیاید. قطعا استفاده از محصولات تقلبی و بی کیفیت می تواند مشکلاتی را در این زمینه به وجود آورد.

حل مشکل عدم اتصال فلش به گوشی

پورت گوشی را بررسی کنید

در مواردی نیز این احتمال وجود دارد که کابل و فلش شما سالم باشد و دلیل وصل نشدن فلش به گوشی خرابی رابط دستگاه باشد. در این شرایط قطعا کابل و فلش در سایر دستگاه ها بدون هیچ مشکلی خوانده می شود. اگر پورت گوشی دفرمه شده و خراب است یا شکستگی دارد قطعا دلیل شناسایی نشدن فلش در موبایل خرابی پورت است. در این شرایط با تعمیر موبایل یا تعویض رابط و ورودی گوشی می توان مشکل خوانده نشدن فلش در دستگاه را برطرف کرد.

پشتیبانی نکردن گوشی از کابل OTG

الزاما تمامی دستگاه ها از اتصال OTG پشتیبانی نمی کنند و بنابراین این احتمال وجود دارد که وصل نشدن فلش به گوشی به دلیل عدم پشتیبانی دستگاه از اتصال OTG باشد. با کمک نرم افزار فعال سازی OTG می توان فهمید که آیا گوشی مورد نظر از اتصال OTG پشتیبانی می کند یا خیر. برنامه مورد نظر OTG checker نام دارد که می توان آن را از گوگل پلی دانلود کرد. با کمک این برنامه می توان بررسی کرد و دید که آیا گوشی از این قابلیت پشتیبانی می کند یا خیر. اگر دستگاه از این ویژگی پشتیبانی نکرد به این معنی است که مشکل شناسایی نشدن فلش در گوشی از کجاست.

فرمت کردن فلش

گاهی اوقات دلیل این که فلش در موبایل شناسایی نمی شود این است که فرمت فلش با فرمت گوشی سازگار نیست. به دلیل عدم انطباق بین فرمت ها، فایل ها نیز در دستگاه نمایش داده نمی شوند. به این ترتیب یکی از راهکارها این است که با فرمت فلش با فرمت سازگار با گوشی مشکل شناسایی نشدن آن را برطرف کرد. برای مثال برخی از فلش ها فرمت شان NFTS است، در حالی که برخی از گوشی ها از این فرمت پشتیبانی نمی کنند. شما می توانید با فرمت کردن فلش توسط خود گوشی، فرمت آن را مطابق با فرمت دستگاه تغییر دهید. البته می توانید این فرمت کردن را با استفاده از یک لپ تاپ یا کامپیوتر نیز انجام داده و با انتخاب گزینه فرمت با پسوند FAT 32، آن را با این فرمت مجددا راه اندازی نمایید. به احتمال زیاد با این کار مشکل وصل نشدن فلش به گوشی برطرف می شود.

روش های وصل کردن فلش به موبایل

رفع مشکل وصل نشدن فلش به گوشی با نرم افزارهای جانبی

شما می توانید از نرم افزارهای جانبی کمک بگیرید و ببینید که دلیل وصل نشدن فلش به موبایل چیست و چطور می توان آن را برطرف کرد. برنامه هایی که برای این منظور وجود دارد متعددند و یکی از آنها نرم افزار OTG Troubleshooter است. با دانلود این نرم افزار به سرعت دلیل شناسایی نشدن فلش در موبایل تشخیص داده می شود و بر اساس آن می توان بهترین اقدام را برای رفع این مشکل انجام داد.

خواندن این مقاله پیشنهاد می شود : نقطه سبز بالای گوشی سامسونگ چیست؟

استفاده از یک فلش دیگر

گاهی اوقات این که فلش در دستگاه شما خوانده نمی شود به دلیل فرمت ناسازگار فلش یا خرابی آن است. اگر نمی خواهید راه حل های پردردسر دیگری را امتحان کنید بهترین و راحت ترین کاری که می توانید انجام دهید خرید یک فلش دیگر و اتصال آن به گوشی است. شما می توانید با استفاده از یک فلش دیگر، مشکل وصل نشدن فلش به گوشی را در اکثر مواقع برطرف کنید.

ریست فکتوری کردن گوشی

اگر با مشکل وصل نشدن فلش به گوشی مواجه شدید بهتر است یک بار دستگاه را ریستارت کرده و مجددا اتصال را بررسی کنید. اگر مشکل حل نشد و تمام راه حل هایی که در بالا به آنها اشاره شد نیز چاره ساز نبود بهترین گزینه ریست فکتوری کردن موبایل است. می توان با ریست فکتوری کردن موبایل و باز گردانی آن به تنظیمات کارخانه مشکلات به وجود آمده در دستگاه را برطرف کرد. در نظر داشته باشید که با انجام این کار داده های شما حذف می شود و اگر برای انجام آن مصر هستید بهتر است قبل از هر کاری یک فایل بکاپ از داده های خود تهیه کنید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *