اشتراک گذاری

علت لرزش لباسشویی چیست؟

لرزش لباسشویی می‌ تواند عواقب منفی بر عملکرد آن داشته باشد و در برخی موارد به واسطه گیر کردن در مراحل کار ماشین لباسشویی، خرابی قطعات یا نقص در نصب آن ایجاد می شود. در این مقاله، به بررسی علل اصلی لرزش ماشین لباسشویی می پردازیم  و راه حل ‌های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علت لرزش لباسشویی

آیا لرزش ماشین لباسشویی عادی است؟

مقدار کمی از لرزش ماشین لباسشویی به ویژه در حین دوره چرخش معمولی است. با این حال، ماشین لباسشویی شما نباید از کف جا به جا برود و شما نباید صدای ضربه یا لرزش شدید بشنوید. اگر  ماشین لباسشویی به درستی نصب شود، لرزش بیش از حد آن، غیرعادی است و ممکن است راه حل ساده ‌ای برای رفع آن وجود داشته باشد.

علل اصلی لرزش لباسشویی

بطور کلی دلایل زیادی در رابطه با این مشکل وجود دارند. از جمله این دلایل می توان به عدم توازن بار، عدم تنظیم صحیح پایه ها، ایجاد خرابی یا مشکل در قطعات مکانیکی، خرابی کمک فنرهای لباسشویی اشاره نمود. در ادامه به بررسی این دلایل می پردازیم و روش های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. عدم توازن بار

یکی از علل اصلی لرزش لباسشویی، عدم توازن در بار لباس هاست. وقتی لباس‌ ها یا اجزاء سنگین ‌تر در یک طرف ماشین جمع می‌ شوند، توازن در ماشین لباسشویی شما بهم می خورد و ماشین به شدت لرزیده و در برخی موارد حتی ممکن است جا به ‌جا شود.

تکان در ماشین لباسشویی

2. عدم تنظیم صحیح پایه‌ ها

پایه‌ های ماشین لباسشویی باید به صورت صحیح و یکنواخت بر روی زمین قرار بگیرند. اگر پایه ‌ها به درستی تنظیم نشده باشند یا در طی زمان باز شده باشند، باعث لرزش در لباسشویی شما خواهد شد.

3. وجود مشکل و خرابی در قطعات مکانیکی

وجود مشکلات در قطعات مکانیکی ماشین لباسشویی، مانند بلبرینگ‌ ها می ‌تواند به لرزش ماشین لباسشویی منجر شود.

4. خرابی کمک فنرهای لباسشویی

یکی دیگر از دلایل لرزش لباسشویی، مربوط به خرابی و وجود مشکل در کمک فنرها است. خرابی این قطعات باعث لرزش ماشین لباسشویی شما شده و برای رفع آن نیز نیاز به تعمیر کمک فنر ها است.

راه‌ حل های رفع مشکل لرزش ماشین لباسشویی

1. توازن بار

از آنجا که عدم توازن بار از علل اصلی لرزش ماشین است، مطمئن شوید که لباس‌ ها یکنواخت در داخل ماشین جا به ‌جا شده ‌اند. بار خیلی کم یا زیاد نشود و به ویژه در صورت شستشوی لباس‌ های سنگین، آن ها را به چند دسته تقسیم کنید. یک سبد لباس پرشده ممکن است عامل لرزش ماشین لباسشویی شما باشد. سعی کنید برخی از آیتم ‌ها را بیرون بیاورید و بار باقی ‌مانده را به طور یکنواخت به دستگاه اضافه کنید.

2. تنظیم صحیح پایه ‌ها

پایه‌ ها را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که به درستی تنظیم شده و در طی زمان تغییری نکرده ‌اند. در صورت نیاز، آن ها را باز کنید و دوباره بر اساس نیازهای محل نصب تنظیم کنید.

چرا لباسشویی می لرزد

3. بررسی قطعات مکانیکی

اگر لرزش لباسشویی شما همچنان ادامه دارد، قطعات مکانیکی را بررسی کنید. اگر بلبرینگ‌ ها یا قطعات سیستم ضد لرزش مانند کمک فنرها دچار مشکل شده باشند، لازم است تا توسط تکنسین های متخصص تعمیر شوند یا تعویض گردند. برای این اقدام در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است، می توانید خدمات مورد نیاز خود را از طریق مرکز گارانتی کننده به صورت رایگان دریافت نمایید. همچنین در صورت به اتمام رسیدن گارانتی کافیست تا از طریق نمایندگی تعمیرات مجاز لوازم خانگی، خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

4. نصب درست

اطمینان حاصل کنید که ماشین لباسشویی شا به درستی نصب شده است و پیچ ‌ها و اتصالات محکم و درستی دارند. نصب نادرست دستگاه ممکن است به لرزش و خرابی ماشین منجر شود.

5. استفاده از پایه‌ های لرزش‌گیر

پایه ‌های لرزش‌گیر زیر ماشین لباسشویی را در نظر بگیرید. این پایه ‌ها به عنوان یک لایه اضافی از جذب لرزش عمل می‌ کنند و می ‌توانند مشکل لرزش را به حداقل برسانند. با اجرای این تدابیر، می‌ توانید لرزش ماشین لباسشویی خود را به حداقل برسانید و عملکرد بهینه ‌تری از این وسیله مهم خانگی‌ خود داشته باشید.

6. مطمئن شوید که چرخ های جا به جا کننده را خارج کنید

در زمان نصب، مطمئن شوید که تمام مواد حمل و نقل را جدا کنید وگرنه ماشین لباسشویی شما ممکن است دچار لرزش شود. چرخ ‌های حمل و نقل برای جا به جا کردن دستگاه در حین حمل و نقل استفاده می ‌شوند. آن ها باید قبل از استفاده از دستگاه خارج شوند تا از لرزش شدید، صدا و خسارت‌ های احتمالی جلوگیری شود.

7. شیب لباسشویی خود را بررسی کنید

یک ماشین لباسشویی که در شرایط مناسب از لحاظ شیب نباشد، باعث بوجود آمدن لرزش و صدا خواهد شد. این اتفاق معمولا به دلیل کف باقی مانده در دستگاه روی می دهد. برای بررسی میزان شیب دستگاه خود، اقدامات زیر را انجام دهید:

– یک متوازن کننده شیب را بر روی بالای ماشین لباسشویی قرار دهید. این قطعه را در عرض لباسشویی قرار دهید و مطمئن شوید که حباب در لوله بین دو خط مرکزی قرار دارد.

– همین کار را از جلو به عقب تکرار کنید.

– با یک دستگیره، پایه‌ های متوازن کننده را بالا یا پایین ببرید تا شیب به حالت توازن دربیاید.

اگر ماشین لباسشویی شما دارای پایه است، مطمئن شوید که مهره ‌های پایه محکم هستند، بخش زیری پایه با کف در تماس هستند و مهره قفل پایه به چارچوب محکم است.

دلیل تکان خوردن لباسشویی

8. بررسی سبد یا چرخ ماشین لباسشویی

یکی دیگر از روش های رفع مشکل لرزش لباسشوی بررسی سبد یا چرخ ماشین لباسشویی است. برای این اقدام کافیست تا با چرخاندن دیگ یا سبد لباسشویی از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. در صورت وجود خرابی یا مشکل در دیگ لباسشویی برای رفع این مشکل، کافیست تا از طریق مراکز تعمیرات مجاز خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

چگونه می‌توان ماشین لباسشویی خود را استحکام بخشید؟

برای استحکام بخشیدن به ماشین لباسشویی خود، پایه‌ های متوازن کننده را درخود ماشین یا پایه ماشین لباسشویی تنظیم کنید. با یک میله قابل تنظیم، پایه ‌ها را بالا یا پایین ببرید. آن را از جلو به عقب متوازن کنید، سپس از جلو به عقب این اقدام را انجام دهید. در صورتی که ایراد پیش آمده برطرف نشد، نیاز به تجهیزات تخصصی برای رفع این مشکل وجود خواهد داشت. که برای این مشکل می توانید از طریق نمایندگی تعمیر لباسشویی، مشکل لرزش لباسشویی خود را به طور کامل برطرف نمایید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *