اشتراک گذاری

چرا ماشین لباسشویی صدا می دهد؟

صدا دادن ماشین لباسشویی مسئله ای است که بسیاری از کاربران با آن درگیر هستند. به این معنی که ماشین در حین کار صدای زیادی تولید می کند و حتی بعضا تکان ها و لرزش های شدیدی هم دارد. در این مقاله می خواهیم علت صدا دادن ماشین لباسشویی را بررسی کنیم تا در صورت مواجهه با این مشکل، علل احتمالی آن را بدانید. همچنین راهکارهایی را مطرح می کنیم تا مشکل صدا دادن ماشین لباسشویی را از بین برده و یا دست کم آن را به حداقل برسانید.

البته بسیاری از این راهکارها زمانی که پای خرابی قطعات داخلی در میان باشد، تقریبا بی تاثیر هستند. لذا اگر مشکل حل نشد، برای عیب یابی و تعمیر تخصصی ماشین لباسشویی خود می توانید با نمایندگی سامسونگ در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید. همکاران ما در خدمت شما هستند تا ضمن ترمیم و تعویض قطعات آسیب دیده، مشکل را برطرف کنند.

علت صدا دادن ماشین لباسشویی سامسونگ

علت صدا دادن ماشین لباسشویی سامسونگ

مدل های قدیمی تر ماشین لباسشویی معمولا در هنگام کار سر و صداهایی دارند. مدل های جدیدتر اما به گونه ای طراحی شده اند که بسیار بی صدا بوده و بعضا هیچ گونه صدای در حین شستشوی لباس ها تولید نمی کنند. با این حال گاهی می بینیم که ماشین لباسشویی صدا می دهد و موجب اذیت و آزار ساکنین خانه می شود.

عوامل متعددی موجب صدا دادن ماشین لباسشویی می شوند که از تراز بودن دستگاه تا خرابی قطعات و حتی پاره شدن تسمه را در بر می گیرد. در زیر هریک از علت های صدا دادن ماشین لباسشویی را به صورت تخصصی تر بررسی می کنیم.

  • خرابی پمپ تخلیه

اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی آسیب دیده باشد و یا به هر دلیل دیگری درست کار نکند، احتمال ایجاد صدا در ماشین زیاد است. بنابراین اگر ماشین لباسشویی سامسونگ شما در حین تخلیه آب صدا می دهد، باید علت را در پمپ تخلیه جستجو کنید.

  • خرابی موتور دایرکت

گاهی علت صدا دادن ماشین لباسشویی ناشی از خرابی یا آسیب دیدگی قطعه ای به نام موتور دایرکت است. کوپلینگ در این بخش، قدرت موتور را به جعبه دنده منتقل می کند و اجزای لاستیکی آن به مرور زمان فرسوده شده و ایجاد سر و صدا می کنند.

  • خرابی یا فرسودگی تسمه

یکی از اصلی ترین علت های صدا دادن لباسشویی ، خرابی یا فرسودگی تسمه است. تمامی ماشین های لباسشویی به تسمه ای مجهز شده اند که پمپ تخلیه را فعال می کند. این تسمه ها عمر مشخصی دارند و پس از مدتی شروع به فرسودگی و سائیدگی می کنند. به این ترتیب به خصوص در مرحله آبکشی، صدای ماشین لباسشویی آزار دهنده خواهد بود.

  •  خرابی تسمه‌ دیگ

دلایل دیگر صدا دادن لباسشویی Samsung و دیگر برندها فرسودگی یا خرابی تسمه دیگ است. در برخی از ماشین‌های لباسشویی، ۴ تسمه در گوشه‌های دیگ تعبیه شده اند که حرکت دیگ را خصوصاً در زمان آبکشی کنترل می‌کنند. این تسمه ها هم در گذر زمان فرسوده شده و مشکلاتی را در روند کاری ماشین ایجاد می کنند که یکی از آنها تولید سر و صدای غیر عادی در حین آبکشی و تخلیه آب است.

  • خرابی یاتاقان دیگ

اگر یاتاقان دیگ لباسشویی آسیب ببیند، چرخش دیگ به درستی انجام نمی شود. در نتیجه ممکن است ماشین در حین کار تکان خورده و صدای زیادی ایجاد کند.

  • خرابی کلاچ

در نهایت ممکن است علت صدا دادن لباسشویی سامسونگ یا هر برند دیگری، خرابی قطعه ای به نام کلاچ باشد. در این صورت فرایند آبکشی لباس ها هم درست انجام نمی شود.

این مطلب را از دست ندهید: دلیل برق داشتن بدنه لباسشویی چیست؟

  • خرابی کمک فنر

خرابی، شکستن و یا از کار افتادن کمک فنر هم می تواند موجب صدا دادن ماشین لباسشویی شود. این قطعه دیگ را هنگام چرخش کنترل می کند و اگر از کار بیفتد، موجب برخورد دیگ با بدنه و صدای ماشین لباسشویی می شود.

  • آسیب دیدگی موتور محرک

فرایند افزایش قدرت پمپ و چرخش دیگ شستشو در ماشین های لباسشویی توسط قطعه ای به نام موتور متحرک انجام می شود. اگر ماشین لباسشویی شما در حین کار صدای وز وز می دهد، به احتمال زیاد موتور محرک آن آسیب دیده و یا از کار افتاده است.

چگونه صدای زیاد ماشین لباسشویی را برطرف کنیم؟

اولین اقدام برای رفع مشکل صدا دادن دستگاه، تراز کردن ماشین لباسشویی است. حتما از یک نصاب حرفه ای بخواهید که ماشین را به درستی نصب و تراز کند. اگر مشکل حل نشد، بد نیست حجم لباس ها را متناسب با ظرفیت ماشین در نظر بگیرید. اگر همچنان ماشین در حین کار صدا می دهد، احتمالا علت صدا دادن لباسشویی سامسونگ قطعاتی هستند که در بخش های قبلی ذکر کردیم. در چنین شرایطی باید برای عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود از تکنسین های مجرب کمک بگیرید. تیم تعمیرات در محل لباسشویی سامسونگ در خدمت شما هستند تا ضمن بررسی دقیق دستگاه و شناسایی منشأ اصلی مشکل، شما را از سر و صدای زیاد آن خلاص کنند.

4.7/5 (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *