اشتراک گذاری

تعمیر برد یخچال سامسونگ

در یخچال ها نیز مانند سایر دستگاه ها یک صفحه الکترونیکی به نام برد وجود دارد که تمامی کارکردهای یخچال را مدیریت و کنترل می کند. این قطعه مشخص می کند که چه زمانی موتور یخچال به صورت خودکار خاموش و روشن شود یا این که فن ها و کمپرسور در چه زمانی کار کنند. با توجه به اهمیت این قطعه، قطعا تعمیر برد یخچال سامسونگ و دیگر برندها نیز حساسیت بسیار زیادی دارد.

موارد مختلفی می توانند موجب خرابی برد شوند. برای انجام تعمیرات برد یخچال سامسونگ یا هر برند دیگری، باید ابتدا دستگاه توسط کارشناسان مجرب تعمیر یخچال، عیب یابی شده و سپس بسته به نوع مشکل و میزان خرابی این قطعه تعمیرات تخصصی مورد نیاز انجام شود. در این مقاله می خواهیم با بررسی نشانه های خرابی برد، با نحوه تعمیر برد یخچال Samsung آشنا شویم.

تعمیر برد یخچال سامسونگ در محل و منزل

مهم ترین دلایل خرابی برد یخچال سامسونگ

در پایان بهتر است با دلایل خرابی برد نیز آشنا شوید تا بتوانید تا حدودی از خرابی این قطعه جلوگیری کنید. یکی از اصلی ترین دلایل خرابی برد در تمامی یخچال ها، نوسانات برقی است. بردهای الکترونیکی در تمامی دستگاه های برقی به کم و زیاد شدن برق حساس هستند و در صورت نوسانات برقی قطعا برد اولین قطعه ای است که در معرض آسیب دیدن قرار دارد. برای جلوگیری از بروز مشکل و خرابی برد بهتر است حتما از یک محافظ مناسب و استاندارد برای یخچال استفاده شود. مورد دیگر که تعمیر برد یخچال سامسونگ و دیگر برندها را ضروری می کند، نشت آب به درون برد اصلی است.

گاهی اوقات به دلیل اشتباه کاربران در زمان تمیز کردن یخچال آب به درون محفظه برد اصلی نفوذ می کند و همین نشت آب موجب خرابی و آسیب برد می شود. در این مورد نیز بهتر است قبل از تمیز کردن یخچال آن را خاموش کرده و از برق بکشید. در نهایت نیز تعمیرات یخچال سامسونگ به صورت اشتباه توسط افرادی که تجربه کافی ندارند، می تواند موجب خرابی و آسیب به برد شود. معمولا تعمیرات اشتباه قطعات مختلف یخچال می تواند به برد نیز آسیب برساند. در نتیجه حتما باید برای تعمیر این دستگاه از تکنسین های مجرب و مراکز معتبر کمک بگیرید.

 

تعویض برد یخچال سامسونگ در کمترین زمان

چه موقع نیاز به تعمیر برد یخچال سامسونگ است؟

در ابتدا باید با نشانه های خرابی برد در یخچال های سامسونگ آشنا شد. در واقع تشخیص قطعی این که برد معیوب است، قبل از اقدام برای تعمیر آن ضرورت دارد. در مواردی که برد یخچال دچار مشکل می شود، معمولا با اتصال یخچال به برق، دستگاه روشن نشده و کار نمی کند. گاهی نیز یخچال روشن است و کار می کند؛

اما ناگهان در حین کار کردن به صورت خود به خودی خاموش می شود. کار کردن با سر و صدای زیاد نیز نشان می دهد که برد مشکل دارد و به تعمیر برد یخچال سامسونگ نیاز است. علاوه بر این نشانه ها مشاهده یک سری ارورها در نمایشگر یخچال نیز نشان می دهد که به احتمال زیاد برد خراب است و باید آن را تعمیر کرد. از جمله این ارورها می توان به ارورهای C1، F1 و F10G در یخچال های سامسونگ اشاره کرد.

مراحل تعمیر برد الکترونیکی یخچال سامسونگ

برای تعمیرات برد یخچال به صورت تخصصی باید یک سری مراحل را به صورت دقیق دنبال کرد. از آن جایی که برد قطعه بسیار حساسی است، تعمیر این قطعه باید حتما در یک مرکز تعمیرات تخصصی و توسط کارشناسان مجرب انجام شود. برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در دستگاه، تعمیر برد یخچال سامسونگ به ترتیب زیر انجام می شود.

قطع کردن برق یخچال

در اولین اقدام برای تعمیر برد یخچال Samsung و هر برند دیگری، باید پیش از هر کاری در صورت مشاهده هر گونه علامتی از خرابی برد، یخچال را از برق بکشید و جریان برق ورودی به آن را قطع کرد. البته که قطعا باید این کار را قبل از شروع فرایند تعمیر انجام داد تا از فساد مواد غذایی در آن جلوگیری شود.

جدا کردن برد الکترونیکی

در قدم بعدی برای تعمیر برد یخچال سامسونگ، باید پوشش آن برداشته شود. البته این مرحله به نوع و مدل یخچال مورد نظر بستگی دارد. بسته به این که برد الکترونیکی در کدام قسمت یخچال قرار گرفته است، باید آن را پیدا کرده و پوشش برد را برداشت. گاهی اوقات برد در پشت یخچال قرار دارد و گاهی نیز روی سقف آن. با استفاده از پیچ گوشتی های مخصوص باید پیچ های پوشش را باز کرد و پوشش روی برد الکترونیکی را جدا کرد.

جداسازی سیم ها از برد

قدم بعدی تعمیر برد یخچال سامسونگ، جدا کردن سیم هایی است که به برد دستگاه متصل هستند. جدا کردن تمامی سیم ها و اتصالات به برد برای تعمیر آن ضرورت دارد. برای جدا کردن سیم ها نیز شاید به انبردست های سوزنی مخصوص نیاز باشد و این به نوع کانکتورهای روی برد بستگی دارد. نکته مهم این که اگر می خواهید بعد از تعمیرات برد الکترونیکی یخچال برای اتصال سیم ها مشکلی نداشته باشید، بهتر است از کل صفحه برد قبل از جداسازی سیم ها یک عکس بگیرید تا برای نصب مجدد آنها مشکلی نداشته باشید.

جدا کردن برد قبلی و نصب برد جدید

بعد از جدا کردن سیم ها از برد، برد معیوب می شود تا تعمیر آن راحت تر باشد. در مواردی که برد نسوخته باشد احتمالا امکان تعمیر برد یخچال سامسونگ وجود دارد و این کار ممکن است با تعویض برخی قطعات و اتصالات روی برد مانند خازن ها و ترانزیستورها انجام شود. اما اگر برد قابل تعمیر نباشد، باید با جدا کردن آن یک برد جدید را جایگزین کرد. بعد از جای گذاری برد جدید در محل خود باید اتصالات و سیم ها را مجددا به آن وصل کرد.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *