اشتراک گذاری

تلویزیون دیجیتال بخریم یا آنالوگ؟

با مقایسه تلویزیون دیجیتال و آنالوگ و آشنایی با تفاوت های این دو مدل، می توانید بهترین گزینه را انتخاب و خریداری کنید. اگرچه تلویزیون های دیجیتال در حال حاضر محبوب تر هستند، اما همچنان برخی از کاربران مدل های آنالوگ را ترجیح می دهند. در مدل های دیجیتال، یک گیرنده تعبیه شده که سیگنال ها را دریافت می کند. این در حالی است که برای دریافت سیگنال و نمایش کانال ها در تلویزیون های آنالوگ، نیاز به خرید تجهیزات جانبی (گیرنده، کابل و …) است.

حالا به توجه به این شرایط، شما کدام تلویزیون را انتخاب می کنید؟ برای پاسخ دادن به این سوال نیاز به مقایسه تلویزیون دیجیتال و آنالوگ در ویژگی های مختلف آنهاست. در ادامه تفاوت های هردو مدل را بررسی می کنیم تا انتخاب درست تری داشته باشید. برای دریافت اطلاعات تخصصی تر و راهنمایی بیشتر هم می توانید با کارشناسان تعمیر تلویزیون سامسونگ در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

مقایسه تلویزیون دیجیتال و آنالوگ

مقایسه تلویزیون دیجیتال و آنالوگ از نظر کاربری

می توان گفت که مهم ترین تفاوت تلویزیون دیجیتال با مدل آنالوگ، مربوط به کاربری این دستگاه هاست. سیگنال های تلویزیون آنالوگ، مدام تغییر می کنند و به همین دلیل کیفیت تصویر هم نوسان دارد. مشکلاتی همچون وجود نویز یا کاهش کیفیت صدا و تصویر در این مدل ها دیده می شوند. اما سیگنال ها در تلویزیون های دیجیتال، به صورت فشرده و کد شده از طریق آنتن دریافت می شوند و تلویزیون آنها را رمزگشایی می کند.

ارسال و دریافت اطلاعات بیشتر به صورت همزمان و کیفیت بالای صدا و تصویر، دیگر مورد مهم در مقایسه تلویزیون دیجیتال و آنالوگ است که نمی توان آن را نادیده گرفت. ویژگی جالب دیگر در تلویزیون های دیجیتال این است که اطلاعات متنی مثل اطلاعات کانال ها و سایر موارد نیز در این مدل ها ارسال می شود و تنظیم کانال ها بسیار ساده تر است.

تفاوت تلویزیون آنالوگ و دیجیتال از نظر انتقال سیگنال

هنگام مقایسه تلویزیون دیجیتال و آنالوگ، باید به انتقال سیگنال هم توجه کرد. انتقال سیگنال در تلویزیون های آنالوگ به صورت رندوم و متغیر صورت می گیرد. یعنی مقدار سیگنال کم و زیاد شده و همین مسئله روی کیفیت سیگنال ها هم تاثیر می گذارد. البته باید این نکته را هم مد نظر داشت که در سیگنال های آنالوگ، کوچکترین تغییری معنای خاص خود را دارد و این موضوع سبب جذب نویز می شود.

در نقطه مقابل، انتقال سیگنال در تلویزیون های دیجیتال به صورت کد گذاری بوده و از صفر و یک یا اعداد باینری استفاده می شود. همچنین عملیات فشرده سازی و کدگذاری به دقت انجام می شود؛ بنابراین نویز قدرت زیادی در این مدل ها داشته و کیفیت تصاویر را مختل می کند. در تلویزیونهای دیجیتال از پهنای باند به صورت بهینه شده استفاده می شود.

کیفیت تصویر تلویزیون آنالوگ بهتر است یا دیجیتال؟

در ادامه مقایسه تلویزیون دیجیتال و آنالوگ، باید دید کیفیت تصویر در کدام مدل بهتر است. بدون اختلاف نظر و با قطعیت تمام می توان گفت که کیفیت تصویر در تلویزیون های دیجیتال، بسیار بهتر از آنالوگ است. مدل های دیجیتال، نیاز به گیرنده مجزا ندارند و از قابلیت ارسال تصویر رادیویی و بسیاری از اطلاعات متنی هم برخوردار هستند.

امروزه کیفیت تصویر در تلویزیون های هوشمند سامسونگ و دیگر برندها تا 4k و حتی 8k هم رسیده است. تصاویر در ال سی دی یا ال ای دی های دیجیتال، با رنگ واقعی خود نمایش داده می شوند و بعد مسافت روی کیفیت تصویر تاثیری نمی گذارد.

مقایسه قدرت سیگنال در تلویزیون های دیجیتال و آنالوگ

یکی دیگر از معیارهای مهم در مقایسه تلویزیون دیجیتال و آنالوگ، مربوط به قدرت سیگنال در این مدل هاست. در این مورد هم پیروزی با مدل دیجیتال است. به عبارت دیگر، سیگنال های تولید شده در تلویزیون دیجیتال قطعاً قدرتمندتر هستند. دقت کنید که اساس کار این تلویزیون ‌ها بر مبنای فشرده سازی اطلاعات بوده و روش‌ های فشرده‌سازی کاملاً به روز، باعث افزایش سرعت و قدرت و سرعت سیگنال دهی می شوند.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *