اشتراک گذاری

نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی چگونه است؟

شستن پتو در ماشین لباسشویی می‌ تواند فرآیند آسانی باشد، اما نیاز به دقت خاصی دارد تا از آسیب به بافت پتوها جلوگیری شود و نتایج بهتری حاصل شود. برای انجام این اقدام روش ها و مراحلی را باید طی کنید. از جمله این مراحل می توان به بررسی برچسب پتو، استفاده از پاک کننده لکه بر، بررسی تنظیمات ماشین لباسشویی، استفاده از مایع لباسشویی، شستشو در آب سرد، چرخاندن با دور کم، حفاظت از بافت پتو اشاره کرد. در این مقاله، به بهترین روش‌ ها برای شستن پتو در لباسشویی می پردازیم و به صورت تخصصی آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

شستن پتو در ماشین لباسشویی

برای سرویس و تعمیر ماشین لباسشویی در منزل ، با شماره 1662 تماس بگیرید. 

مراحل شستشوی پتو در لباسشویی

1. بررسی برچسب پتو

ابتدا برچسب پتو را بررسی کنید تا دستورالعمل‌ های ویژه‌ ای برای شستن داشته باشید. برخی از پتوها نیاز به شستشو دستی یا شستن با آب سرد دارند. مطمئن شوید که پتو در ماشین لباسشویی جا می شود. پس از انجام اقدامات نامبرده، مطمئن شوید که پتو در ماشین لباسشویی جا می شود. بسته به اندازه پتویی که می ‌شوید، ممکن است برای جا دادن آن در ماشین لباسشویی مشکل داشته باشید. اگر پتو شما بزرگتر از آن است که در ماشین لباسشویی استاندارد جا شود یا از مواد ظریفی ساخته شده است، در عوض آن را با دست بشویید. پتو را از ماشین بیرون بیاورید و آن را به خوبی تکان دهید تا هرگونه کثیفی یا گرد و غبار شل قبل از شستشو پاک شود.

2. پاک ‌کننده لکه ‌ها

لکه‌ ها یا آلودگی‌ های خاص را قبل از شستشو با پاک ‌کننده لکه ‌بر یا مایع ظرفشویی به میزان کم بشویید تا به طور کامل پاک شوند. یک آزمایش رنگ سریع انجام دهید. آزمایش رنگ سریع انجام دهید. اگر پتو قبلاً هرگز شسته نشده است، ممکن است ایده خوبی باشد که به سرعت آزمایش کنید تا ببینید آیا رنگ مورد استفاده برای رنگ کردن پتو در ماشین لباسشویی پخش می شود یا این اتفاق رخ نخواهد داد. قسمت رنگی پتو را برای چند دقیقه در آب خنک خیس کنید، سپس با یک تکه پارچه سفید ساده یا حوله کاغذی روی پتو را بمالید تا ببینید آیا رنگ آن پس داده می شود. اگر مقدار قابل توجهی رنگ روی پارچه آزمایشی وجود دارد، پتو را با دست بشویید. از شستن پتوی نو یا رنگ روشن با لباس های دیگر خودداری کنید.

این مطلب خواندنی را از دست ندهید: چگونه فقط از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده کنیم؟

3. تنظیمات ماشین لباسشویی برای شستشوی پتو 

یکی از نکات مهم در شستن پتو در لباسشویی مربوط به تنظیمات دستگاه شما می شود. برای انجام این اقدام از حالت دستی یا حساس به لباس‌ ها برای شستن پتوها استفاده کنید.

دمای آب را بر اساس نوع پارچه پتو تنظیم کنید. این اطلاعات را می توانید بر اساس برچسب روی پتو دریافت نمایید. یک چرخه ملایم انتخاب کنید و از آب خنک استفاده کنید. یک چرخه ملایم انتخاب کنید و از آب خنک استفاده کنید. هنگام شستشوی پتو با ماشین لباسشویی، همیشه از آب خنک استفاده کنید و ملایم ترین چرخه شستشو را انتخاب کنید. ماشین‌ های لباس‌ شویی روی لباس‌ ها فشار بیشتری می آورند. آب داغ می تواند نخ ها را جمع کرده و باعث پخش شدن رنگ شود. از این امر آگاه باشید و پتوی خود را از آسیب حفظ کنید.

4. استفاده از مایع لباسشویی برای شستن پتو در لباسشویی

مقدار کمی مایع لباسشویی مناسب برای اندازه پتوها را اضافه کنید. یک شوینده ملایم اضافه کنید. بعد از اینکه ماشین لباسشویی پر شد، اما قبل از اینکه پتو را داخل آن قرار دهید، مقدار کمی از مواد شوینده ملایم را داخل آن بریزید. به این ترتیب، مواد شوینده به طور یکنواخت در آب پخش می شود و محلول شستشوی ملایمی ایجاد می کند و شما را از ریختن مواد شوینده مستقیم روی پتو باز می دارد. بیشتر صابون ‌های لباس‌ شویی پودری هستند و این موضوع می تواند باعث روسب کردن پودر در پتو شود. به همین علت توصیه می شود که حتما از مایع شوینده برای این اقدام استفاده نمایید.

چگونه در لباسشویی پتو بشوییم

5. شستشوی پتو با آب سرد

پتوها را با آب سرد بشویید تا از جریان آب بهتری برخوردار شوند و از احتمال کوچک شدن پتو نیز جلوگیری شود.

6. چرخاندن کم

از سرعت چرخش کم ماشین لباسشویی استفاده کنید تا از آسیب به بافت پتوها جلوگیری شود. خشک کن را روی دمای کم تنظیم کنید. پس از شستشوی کامل پتو، خشک کن را روی دمای کم تنظیم کنید. هنگام استفاده از خشک کن لباس برای خشک کردن پتو، تنظیم حرارت را بین کم و متوسط نگه دارید. گرمای بیشتر ممکن است پتو را جمع کند یا باعث سوختن مواد مصنوعی مانند پلی استر شود. اگر در حال خشک کردن یک پتوی پشمی یا پشمی هستید، خشک کن را روی حالت متوسط و چرخاندن قرار دهید. 

7. خشک‌کن با دمای پایین 

از خشک‌کن با دمای پایین استفاده کنید یا پتوها را به طور طبیعی خشک کنید. پتو را در خشک کن قرار دهید. پتو را در خشک کن قرار دهید. یک بار دیگر مطمئن شوید که پتو به طور مساوی در خشک کن پخش شده است. اجازه دهید پتو آزادانه در دیگ قرار گیرد. قبل از شروع خشک کردن، پرز خشک کن را پاک کنید. اقلام کرکی مانند ملافه معمولاً پرزهای زیادی می ریزند که با تجمع آن ها می تواند باعث آتش سوزی شود.

8. حفاظت از بافت پتو 

پتوها را در دمای مناسب و از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید تا از پوسیدگی و آسیب به بافت جلوگیری شود. اجازه دهید پتو خشک شود. اگر پتو شما ساختار سنگینی دارد یا بارها شسته و خشک شده است، بهتر است اجازه دهید چرخه کامل خشک شدن را با حرارت کم طی کند. پتوهای ظریف یا شل بافت را در فواصل کوتاه خشک کنید و در حین خشک شدن به مواد پتو توجه کنید. تایمر خشک کن را برای زمان مورد نظر تنظیم کنید، در غیر این صورت پتو را در طول فرآیند خشک کردن کنترل کنید. خشک کردن یک پتوی ظریف ممکن است ساعت ها طول بکشد. خشک کن را در پایان یک چرخه آبکشی مجدداً تنظیم کنید و این کار را تا زمانی که پتو دیگر مرطوب نباشد تکرار کنید. خشک شدن بیش از حد می تواند باعث انقباض یا آسیب شود. زمان مناسبی را برای پتویی که در حال خشک کردن آن هستید انتخاب کنید.

نکات مهم برای شستن پتو در ماشین لباسشویی 

  • اگر پتو از جنس ویسکوز یا به عبارت دیگر کشی باشد، بهتر است از دستگاه لباسشویی خودداری کرده و آن را به صورت دستی بشویید.
  • همیشه به دستورالعمل‌ های تولید کننده پتو توجه کنید. شستن پتو در ماشین لباسشویی می ‌تواند باعث صرفه جویی در زمان در مقایسه با شستن دستی داشته باشد. با پیروی از مراحل فوق و دقت در انتخاب تنظیمات، می‌ توانید پتو های خود را به بهترین شیوه شستشو نمایید و در عین حال بافت آن ها را نیز حفظ کنید.

این آموزش را از دست ندهید: شستن کتانی در لباسشویی

شستن دستی پتو

شستشوی دستی پتو

در صورتی که پتو شما بسیار بزرگ بود یا خیس شدن پتو باعث سنگین تر شدن لباسشویی شما می شود، توصیه می شود که پتو را به صورت دستی شستشو نمایید. شستن دستی پتو دارای مراحلی ساده است که در ادامه به آن ها می پردازیم و این مراحل را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهیم.

1. وان را با آب خنک پر کنید و مواد شوینده را اضافه کنید.

یک وان را با آب خنک پر کنید و مواد شوینده را اضافه کنید. یک وان یا لگن به اندازه کافی بزرگ پیدا کنید تا پتو در آن جا شود و آن را با آب خنک پر کنید. مواد شوینده ملایم را مخلوط کنید و بگذارید در آب پخش شود. شما اساساً همان کاری را که ماشین لباسشویی انجام می دهد در یک محیط ملایم، فقط به صورت دستی انجام خواهید داد، که به شما کنترل بیشتری بر نحوه برخورد با پتو می دهد و به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که هر قسمت تمیز می شود. وان را زیاد پر نکنید زیرا ممکن است وقتی پتو را داخل آن می‌گذارید سرریز شود.

2. پتو را در آب بچرخانید.

پتو را در آب بچرخانید. با ضربات نرم و ورز دهنده، پتو را در آب صابون به جلو و عقب بکشید. بهتر است یک قسمت از پتو را برای چند دقیقه نگه دارید، سپس آن را صاف کرده و قسمت جدیدی را بشویید. این کار را تا زمانی انجام دهید که پتو کاملاً تمیز شود.

درمورد اشکالات لباسشویی بخوانید: تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی

3. آب اضافی را فشار دهید.

آب اضافی را بکشید. پتو را از وان خارج کنید و اجازه دهید آب اشباع شده تمام شود. پتو را دو یا سه بار از وسط تا کنید و سپس با استفاده از هر دو دست آب پتو را کاملا بکشید.

4. دوباره با آب ساده بشویید.

دوباره پتو را با آب ساده بشویید. یک بار دیگر پتو را در مقداری آب خنک بشویید. با این کار هرگونه شوینده ای که ممکن است در پتو خیس شده باشد را از بین می برد. پتو را در آب بچرخانید و هر بخش را جداگانه لمس کنید. مطمئن شوید که اثری از صابون روی پتو باقی نمانده است. وان را تخلیه کرده و دوباره آن را با آب تازه پر کنید تا پس از شستشو شفاف بماند. ممکن است لازم باشد چندین بار این کار را انجام دهید. پارچه های ظریف مانند پشم، ابریشم و کتان را حتماً با دست بشویید. این پارچه ها از الیاف طبیعی بافته شده اند و اگر با روش های شست و شوی با فشار بالا تمیز شوند ممکن است آسیب جبران ناپذیری ببینند.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *