اشتراک گذاری

چرا ماشین لباسشویی لباس ها را تمیز نمی کند؟

یکی از مشکلاتی که برخی از کاربران لباسشویی ها با آن مواجه می شوند، تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی است. در واقع زمانی که لباس کثیفی را در لباسشویی می اندازیم و برنامه شست و شو را انتخاب می کنیم، لکه ها و کثیفی های روی لباس هنوز هم باقی مانده و از بین نمی رود. در بسیاری از مواقع دلیل این تمیز نشدن استفاده نادرست از لباسشویی یا نوع لکه ای است که روی لباس هاست. برخی مواقع نیز احتمالا لباسشویی خراب است و به دلیل مشکل فنی در دستگاه لباس ها آنطور که باید تمیز نمی شوند. اگر شما هم با چالش تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی مواجه هستید، در ادامه این مطلب از نمایندگی سامسونگ با ما همراه باشید تا به شما بگوییم دلیل بروز این مشکل چیست و چطور می توان آن را برطرف کرد.

تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی

دلایل تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی

برای این که بفهمیم مشکل تمیز نشدن لباس در لباسشویی دقیقا به چه چیزی مربوط می شود باید چند مورد را در نظر گرفت. اول از همه ببینیم که آیا تنها یک لکه به خصوص روی لباس پاک نمی شود یا کلا لکه ها روی لباس ها باقی می مانند. مورد بعدی نیز باید دید تمیز نشدن لباس ها در تمامی برنامه های شست و شو مشاهده می شود یا تنها در برخی از آنها. با توجه به این موارد می توان دلایل زیر را به عنوان مهم ترین عواملی که به دنبال آن لباس ها تمیز نمی شوند در نظر گرفت:

 • نوع لکه روی لباس ها
 • استفاده از تنظیمات اشتباه در لباسشویی
 • قرار دادن بیش از حد لباس در دستگاه
 • بی کیفیت بودن یا نامناسب بودن شوینده مورد استفاده
 • تمیز نبودن مخزن لباسشویی
 • گرفتگی فیلتر تخلیه لباسشویی
 • تراز نبودن ماشین لباسشویی
 • مشکلات هیدروستات دستگاه
 • از کار افتادن و خرابی المنت لباسشویی
 • تمیز نشدن لباس ها به دلیل نچرخیدن مخزن
 • گرفتگی لوله متصل به درام ماشین لباسشویی

تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل مشکلات پمپ تخلیه

در ادامه با بررسی هر یک از این دلایل به شما می گوییم که چطور می توان مشکل تمیز نشدن لباس ها را برطرف کرد.

نوع لکه روی لباس ها

در درجه اول نوع لکه ای که روی لباس هاست را باید در نظر گرفت. اگر تنها یک نوع لکه به خصوص روی یک لباس پاک نمی شود یا کاملا از بین نمی رود، احتمالا تنها دلیل تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی مقاومت لکه ای است که روی لباس افتاده است. خصوصا اگر مطمئن هستید که سایر لکه ها کاملا پاک می شوند یا این که با تمامی برنامه های شست و شو، لکه ایجاد شده روی این لباس پاک نمی شود. برخی از لکه ها، خصوصا اگر مدت زمان زیادی از آن بگذرد کاملا پاک نمی شوند و حداقل اثر آنها روی لباس باقی می ماند. برای مثال لکه های چربی و روغن معمولا به سختی از روی لباس ها پاک می شوند و برای از بین بردن شان به ترفندهای خاصی نیاز است. نوع و جنس پارچه لباس ها نیز در میزان دوام لکه ها موثر است و برخی از پارچه ها در صورت لکه گرفتن به همین راحتی ها تمیز نمی شوند.

استفاده از تنظیمات اشتباه در لباسشویی

دومین دلیل تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی می تواند استفاده از تنظیمات اشتباه در این دستگاه ها باشد. هر برند و هر مدل لباسشویی دارای یک منو از تنظیمات مختلف است که برنامه های متفاوت شست و شو را ارائه می دهد. انتخاب این برنامه ها باید بر اساس نوع و جنس پارچه و نوع لکه ها صورت بگیرد. برای برخی از پارچه ها نمی توان برنامه های شست و شوی طولانی مدت یا دمای بالای آب را انتخاب کرد. اگر از تنظیمات اشتباهی استفاده کنید و برنامه مناسب شست و شو را بر اساس نوع پارچه و نوع لکه انتخاب نکنید، احتمال تمیز نشدن لباس ها وجود دارد. شما باید بر اساس میزان کثیفی لباس ها برنامه شست و شوی مناسب را انتخاب کنید. دور شست و شو و آبکشی، دمای آب، تایم شستن لباس ها و مواردی از این دست در هر برنامه شست و شو متفاوت است و باید بر اساس میزان کثیفی لباس ها آنها را انتخاب کرد. برای مثال یک شست و شوی سی دقیقه ای با دمای آب صفر یا 30 درجه قطعا نمی تواند لکه های بسیار قوی روی لباس ها را از بین ببرد.

بی کیفیت بودن یا نامناسب بودن شوینده مورد استفاده

ماده شوینده ای که استفاده می کنید عامل موثر دیگری است که می تواند در شست و شوی بهینه لباس ها تاثیر داشته باشد. اگر از شوینده های با کیفیت و خوب استفاده نکنید احتمالا لکه های روی لباس ها از بین نمی روند. مورد مهم بعدی انتخاب شوینده اشتباه یا استفاده از مقادیر کم آن است. برای برخی از لکه ها شما باید حتما از شوینده های قوی تر که حاوی آنزیم های لکه بر قوی هستند استفاده کنید. از طرفی صابونی بودن، پودری بودن و مایع بودن شوینده نیز باید بر اساس نوع لباس ها و میزان کثیفی آنها انتخاب شود. اگر لباس ها بیش از حد کثیف باشند و شما از مقدار شوینده کمی استفاده کنید، احتمالا لکه ها تمیز نمی شوند. در نتیجه نوع شوینده ای که استفاده می کنید و نحوه استفاده از آن هم می تواند دلیل دیگر تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی باشد.

قرار دادن بیش از حد لباس در دستگاه

هر ماشین لباسشویی یک ظرفیت مشخص دارد و باید لباس هایی که در آن قرار داده می شود بر اساس این ظرفیت باشد. توجه به ظرفیت لباسشویی هم از بابت سلامت و طول عمر دستگاه و هم از بابت کارکرد بهینه آن اهمیت دارد. یکی از دلایل تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی می تواند قرار دادن بیش از حد ظرفیت لباس در دستگاه باشد. به دلیل پر شدن بیش از حد مخزن، چرخش لباس ها به خوبی صورت نمی گیرد و آب و شوینده کافی نیز به تمامی لباس ها نمی رسد. به همین دلیل هم شست و شوی لباس ها به خوبی انجام نمی شود و ممکن است برخی از لکه ها باقی بمانند. بنابراین اگر می خواهید مشکل تمیز نشدن لکه های روی لباس را از بین ببرید بهتر است از قرار دادن بیش از حد لباس در لباسشویی خودداری کنید.

تمیز نبودن مخزن لباسشویی

مخزن لباسشویی شما به دنبال استفاده مکرر از دستگاه کثیف می شود و نیاز به تمیز شدن دارد. یکی دیگر از دلایل تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی می تواند کثیف بودن مخزن باشد. مخزن لباسشویی به مرور جرم می گیرد و با رطوبت و نمی که در آن وجود دارد، ممکن است منشا رشد قارچ ها شود. اگر مخزن تمیز نباشد، لباس ها نیز به خوبی شسته نشده و احتمالا لکه ها روی آن باقی می مانند. اگر با کشیدن یک دستمال در مخزن دستگاه متوجه کثیفی آن شدید، احتمالا باید برای رفع مشکل تمیز نشدن لکه های لباس در ماشین لباسشویی، از روش های مختلف تمیز کردن و جرمگیری ماشین لباسشویی استفاده کنید. برای مثال می توانید از سرکه یا شوینده های مخصوص لباسشویی برای تمیز کردن مخزن کمک بگیرید. در مقاله آموزش جرم گیری ماشین لباسشویی سامسونگ می توانید با روش های مختلفی که برای این منظور وجود دارد آشنا شوید.

گرفتگی فیلتر تخلیه لباسشویی

کار دیگری که باید انجام دهید تا دلیل تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی را متوجه شوید، بررسی فیلتر تخلیه است. فیلتر لباسشویی می تواند به مرور با شوینده ها یا باقی مانده های لباس ها مسدود شود و در نتیجه تخلیه به درستی انجام نمی شود. در نتیجه آن لباس ها نیز به خوبی شسته نمی شوند. بنابراین بد نیست نگاهی نیز به فیلتر تخلیه بیاندازید و با کمک سرکه و جوش شیرین آن را تمیز کنید.

تراز نبودن ماشین لباسشویی

اگر لباسشویی شما تراز نباشد هم ممکن است لباس ها به خوبی در لباسشویی شسته نشوند و لکه ها از بین نروند. اگر در زمان نصب دستگاه، لباسشویی تراز نشده باشد در زمان کار سر و صدا و لرزش زیادی خواهد داشت. اما علاوه بر این مشکل، احتمال تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی نیز وجود دارد. بنابراین بهتر است یا از یک تکنسین و نصاب لباسشویی برای تراز کردن آن کمک بگیرید یا با استفاده از آموزش تراز کردن ماشین لباسشویی، مشکل آن را برطرف کنید.

مشکلات هیدروستات دستگاه

علاوه بر دلایل بالا گاهی اوقات خرابی لباسشویی و نقص فنی در آن می تواند عامل تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی شما باشد. یکی از این قطعات، هیدروستات است که نقش آن سنجش سطح آب درون مخزن است. در صورت خرابی هیدروستات آب به میزان کافی وارد مخزن نمی شود و به همین دلیل هم لباس ها به خوبی شسته نخواهند شد و لکه های روی لباس ها از بین نمی رود. در نتیجه برای رفع مشکل تمیز نشدن لباس ها باید بعد از عیب یابی دقیق لباسشویی، هیدروستات آن تعمیر یا تعویض شود.

از کار افتادن و خرابی المنت لباسشویی

المنت قطعه مهم دیگری است که می تواند در بروز مشکل تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی شما دخیل باشد. خصوصا زمانی که برای از بین بردن لکه ها به گرم شدن آب نیاز است، چرا که کار المنت گرم کردن آب است. بنابراین اگر المنت حرارتی خراب شود و دمای آب به میزان مورد نیاز بالا نرود، لباس ها با آب سرد یا ولرم به خوبی شسته نمی شوند و لکه های آنها از بین نمی رود. تعمیر و تعویض المنت از جمله روش های رفع بروز مشکل تمیز نشدن لباس ها در ماشین لباسشویی شماست.

تمیز نشدن لباس ها به دلیل نچرخیدن مخزن

گزینه بعدی مخزن لباسشویی است. دیگ یا مخزن لباسشویی باید به درستی بچرخد تا لباس ها به صورت کامل شسته و تمیز شوند. اگر در چرخش مخزن مشکلی ایجاد شود و مخزن به درستی نچرخد، احتمالا لباس ها نیز خوب شسته نشده و مشکل تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی را خواهید داشت. در نتیجه برطرف کردن مشکل مخزن و تشخیص دلیل اختلال در آن راه حل رفع مشکل است.

گرفتگی لوله متصل به درام ماشین لباسشویی

در لباسشویی ها درام یا دیگ لباسشویی از طریق یک لوله باریک به جاپودری متصل است و به این ترتیب شوینده وارد مخزن شست و شو می شود. اگر این لوله به هر دلیلی مسدود شده و رسوباتی در آن جمع شده باشد، احتمال تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی بالاست چرا که شوینده به میزان کافی و مناسب به لباس ها نمی رسد. در نتیجه لباس ها به خوبی شسته نشده و لکه ها از بین نمی روند. با رفع گرفتگی این لوله می توان مشکل تمیز نشدن لباس ها را برطرف کرد.

تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی به دلیل مشکلات پمپ تخلیه

پمپ تخلیه قطعه دیگری است که خرابی آن می تواند موجب تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی شما شود. با خرابی این پمپ تخلیه آب کثیف بعد از شست و شو به درستی انجام نشده و در نتیجه آن نه تنها لباس ها تمیز نشده و لکه های آنها از بین نمی رود، بلکه بوی بسیار بدی نیز می گیرند. در این شرایط باید با بررسی پمپ آن را تعمیر یا حتی تعویض کرد. برای تعمیرات تخصصی لباسشویی سامسونگ با ما تماس بگیرید.

5/5 (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *