اشتراک گذاری

چرا ماشین لباسشویی روشن می شود اما کار نمی کند؟

گاهی اوقات بعد از روشن کردن ماشین لباسشویی و استارت برنامه شست و شو، متوجه می شوید که با وجود روشن شدن دستگاه، لباسشویی شروع به کار نمی کند. در این حالت شستشوی لباس ها آغاز نمی شود. به این وضعیت، کار نکردن ماشین لباسشویی روشن گفته می شود که کاربران زیادی هم با آن مواجه می شوند. در این حالت به ظاهر لباسشویی روشن است و استارت خورده، اما چرخه شست و شو آغاز نمی شود. دلایل متعددی را می توان برای بروز این مشکل در نظر گرفت و بر اساس این که دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن چیست، می توان از یک سری راه حل ها برای رفع آن کمک گرفت. 

گاهی اوقات می توان به راحتی با دنبال کردن برخی ترفندها شخصا مشکل را برطرف کرد و در مواردی نیز باید به فکر تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی بود. در ادامه ضمن بررسی دلایل، با بهترین روش های رفع مشکل کار نکردن لباسشویی در حالت روشن بیشتر آشنا می شویم.

کار نکردن ماشین لباسشویی روشن

دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن

برای رفع مشکل لباسشویی که روشن می شود اما کار نمی کند، باید اول با دلایل بروز مشکل آشنا شد. مهم ترین دلایل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن عبارتند از:

 • بسته نبودن درب لباسشویی
 • مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی
 • خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی
 • خرابی و بروز مشکلات در برد دستگاه
 • مشکلات پمپ آب یا پمپ تخلیه
 • خرابی شیر برقی لباسشویی 
 • خرابی هیدروستات
 • خرابی موتور لباسشویی
 • بروز مشکل در چرخ دنده های ماشین لباسشویی
 • بروز مشکلات برقی در ماشین لباسشویی
 • عدم توجه به ظرفیت مخزن ماشین لباسشویی

در هریک از این موارد، ممکن است ماشین لباسشویی روشن شود اما شروع به کار نکند. گاهی آب وارد دستگاه نمی شود و گاهی نیز لباسشویی شروع به چرخش نمی کند. عدم تخلیه آب یا لرزش لباسشویی حین کار نیز ممکن است در ماشین لباسشویی مشاهده شود.

راهکارهای حل مشکل کار نکردن لباسشویی سامسونگ در حالت روشن

راهکارهای حل مشکل کار نکردن لباسشویی در حالت روشن

 • بررسی و رفع مشکلات درب

ساده ترین دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، بسته نبودن درب آن است. ممکن است درب لباسشویی به صورت کامل بسته نشده باشد یا این که لاستیک آن فرسوده شده باشد. در نتیجه حتی با روشن کردن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. بستن درست درب یا تعمیر آن در صورت وجود مشکل در درب لباسشویی می تواند به رفع مشکل به وجود آمده کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر خوانید: دلیل قفل شدن درب لباسشویی چیست؟

 • مشکلات میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ ها قطعات مغناطیسی یا برقی کوچکی هستند که می توان با آنها درب لباسشویی را باز و بسته کرد. گاهی اوقات به دلیل خرابی میکروسوئیچ ها درب لباسشویی به درستی باز و بسته نمی شود. به همین دلیل هم ماشین لباسشویی شروع به کار نمی کند. در نتیجه برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید میکروسوئیچ را تعمیر و یا تعویض کرد.

 • تعمیر یا تعویض کلید استارت یا ولوم لباسشویی

اگر ماشین لباسشویی روشن می شود، چراغ های روی پنل دستگاه روشن می شوند و ظاهرا فرایند آبگیری نیز انجام شده اما فرایند شست و شو آغاز نمی شود، به احتمال زیاد خرابی کلید استارت یا ولوم دلیل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. در صورت خرابی کلید استارت یا ولوم، دستور شروع برنامه به درستی داده نمی شود.

خرابی کلید استارت یا ولوم لباسشویی دو حالت دارد. گاهی این کلید از نظر مکانیکی مشکل دارد و باید آن را تعویض کرد. گاهی اوقات نیز مشکل کلید استارت، مسائل الکترونیکی است و برای از بین بردن آن باید به صورت تخصصی از یک کارشناس تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ و دیگر برندها کمک گرفت.

 • تعمیر یا تعویض برد لباسشویی

برد به عنوان قطعه اصلی در هر دستگاه الکترونیکی، وظیفه عملکردهای اصلی را بر عهده دارد. گاهی خرابی برد می تواند دلیل اصلی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باشد. برد تمامی کارهای لباسشویی را پردازش کرده و فرمان های شروع و پایان شست و شو را صادر می کند؛ بنابراین خرابی آن ممکن است موجب کار نکردن لباسشویی، حتی در حالت روشن شود.

دلیل آن هم این است که دیگر برد نمی تواند ولتاژ مورد نیاز سایر قطعات مانند موتور، قفل درب، شیر پرکن و … را تامین کند. برد قطعه حساسی است و تعمیر آن کار هرکسی نیست. برای عیب یابی تخصصی برد لباسشویی و تعمیر یا حتی در صورت لزوم تعویض این قطعه، باید حتما از مراکز تعمیرات تخصصی معتبر لوازم خانگی کمک گرفت.

 • رفع مشکلات پمپ لباسشویی

مشکلات پمپ آب و خرابی آن، دلیل مهم دیگر کار نکردن ماشین لباسشویی روشن هستند. در صورتی که پمپ آب یا پمپ تخلیه خراب شده باشد، حتی بعد از استارت شدن لباسشویی و قفل شدن درب آن نیز به دلیل آب نگرفتن دستگاه، چرخه شست و شو آغاز نمی شود. البته آب نگرفتن ماشین لباسشویی گاهی به دلیل بسته بودن شیر آب یا ترک خوردگی و خرابی شیلنگ انتقال دهنده آب به دستگاه است.

آبگیری نکردن لباسشویی که قطعا به دنبال آن دستگاه شروع به کار نمی کند، می تواند به دنبال گرفتگی فیلتر روی شیر برقی لباسشویی نیز باشد. به هر حال با رفع مشکل ورود آب به داخل ماشین لباسشویی می توان مشکل کار نکردن آن را برطرف کرد. در مقاله «چرا لباسشویی سامسونگ آبگیری نمی کند» می توان با دلایل بیشتر بروز این مشکل در ماشین های لباسشویی آشنا شد.

 • تعویض شیر برقی لباسشویی

شیر برقی قطعه مهم دیگری است که سالم بودن آن برای شروع به کار لباسشویی ضرورت دارد. در نتیجه اگر شیر برقی معیوب شده باشد، برای رفع مشکل کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید آن را تعویض کرد. برای اطمینان از این که مشکل از شیر برقی است یا نه، باید تست سیم برقی با استفاده از سیم تست را انجام داد.

 • تعمیر یا تعویض هیدروستات

خراب شدن هیدروستات می تواند مشکلات زیادی را در عملکرد لباسشویی به وجود بیاورد که یکی از آنها کار نکردن ماشین لباسشویی روشن است. هیدروستات به صورت معمول در میزان آبگیری لباسشویی نقش دارد و از ورود بیش از حد آب به درون مخزن دستگاه جلوگیری می کند.

با این حال در صورت هوا گرفتن هیدروستات و خالی نشدن هوای درون آن به دلیل تجمع رسوب و جرم، آب به میزان کافی وارد دیگ شست و شو نمی شود. در این شرایط باید هیدروستات بررسی شود تا در صورت تجمع رسوب و جرم در آن با تمیز کردن هیدروستات مشکل آبگیری لباسشویی برطرف شود. زمانی که جریان آبگیری به حالت نرمال برگردد، مجددا لباسشویی شروع به کار می کند.

 • تعمیر موتور لباسشویی

موتور قطعه مهم دیگری است که سلامت آن برای کار کردن درست لباسشویی اهمیت دارد. خرابی موتور یا قطعات و اتصالات مرتبط با آن می تواند موجب کار نکردن ماشین لباسشویی روشن شود. برای مثال ممکن است تسمه روی پولی موتور معیوب باشد. اگر تسمه از فلکه بیرون آمده باشد. همچنین در صورت پارگی تسمه، قطعا موتور شروع به کار نمی کند. از طرفی نیز ممکن است اتصالات موتور به برد دچار مشکل شده باشند.

شل شدن سوکت های متصل کننده موتور به برد هم می تواند مانع از کار کردن موتور و در نتیجه ماشین لباسشویی شود. خرابی بلبرینگ ها یا قفل شدن آبکش نیز می تواند موجب کار نکردن موتور و به دنبال آن ماشین لباسشویی شود. بهتر است در صورت مواجهه با هریک از این مشکلات، از کارشناسان نمایندگی لباسشویی سامسونگ در مرکز سخت افزار ایران برای عیب یابی و تعمیر تخصصی دستگاه کمک بگیرید.

 • رفع مشکلات چرخ دنده های لباسشویی

گاهی کار نکردن ماشین لباسشویی روشن، ناشی از خرابی چرخ دهنده ها یا درست کار نکردن این بخش هاست. اگر چرخ دنده های لباسشویی خراب شوند، حتی در حالی که دستگاه روشن است هیچ گونه نیرو محرکه ای به محور تایمر انتقال نمی یابد و به همین دلیل هم چرخه شست و شوی لباسشویی شروع نمی شود. برای رفع مشکل لباسشویی در این حالت باید چرخ دنده ها را بررسی کرد. گاهی با سرویس کردن این قطعات، مشکل برطرف می شود و گاهی نیز باید آنها را به صورت کامل تعویض کرد.

 • رفع مشکلات برقی ماشین لباسشویی

برق ماشین لباسشویی مورد دیگری است که در صورت کار نکردن ماشین لباسشویی روشن باید آن را بررسی کرد. ممکن است جریان برق ورودی دستگاه اتصالی داشته باشد یا به دلیل ایراداتی در سیم کشی برقی لباسشویی، دستگاه به درستی شروع به کار نکند. در نتیجه برای رفع مشکل باید سیستم برقی لباسشویی بررسی و عیب یابی شود.

4.5/5 (4 امتیاز)

۱۰ پاسخ

  1. درود دوست عزیز،
   این ایراد می تواند از برد دستگاه یا سوئیچ درب باشد. با شماره ۱۶۶۲ تماس بگیرید، تکنسین برای بررسی بیشتر به محل اعزام می شوند.

 1. سلام خسته نباشید مشکل لباسشویی من اینکه وقتی شروع به کار میکنه یک دقیقه بعد که آب جمع شده دیگه نمیخوره و ارور E4 رو میزنه

  1. روز به خیر دوست عزیز،
   تکنسین باید دستگاه شما را بررسی کنند. با شماره ۵۴۱۱۴-۰۲۱ تماس بگیرید، کارشناس در محل حاضر شده و مشکل را بررس می کنند.

 2. سلام ماشین لباسشویی اتومات ۷کیلویی دوو
  روشن میشود و مراحل آبگیری انجام میشود ولی دیگ نمی‌چرخد در آخر بازدم دکمه تخلیه آب تخلیه میشود

  1. روز به خیر دوست عزیز،
   نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بدون بررسی دقیق دلیل آن مشخص نمی شود. لطفاً با شماره ۵۴۱۱۴-۰۲۱ تماس بگیرید، کارشناسان ما برای شما درخواست ثبت می کنند تا تکنسین به محل اعزام شود.

 3. سلام وقت بخیر ،ماشین لباسشویی ۱۲ کیلویی سامسونگ در حالت spin+rinse مونده و هیچ حرکتی نمیکنه و حتی چندین بار خاموش وروشن کردیم ولی تاثیری نداره وکلید سلکتوری نیز برنامه را تغییر نمیدهد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. روز به خیر دوست عزیز،
   ممکن است پنل دستگاه یا برد آن دچار ایراد شده باشد. البته احتمالات دیگری هم وجود دارد که همگی پس از بررسی دستگاه از نزدیک مشخص می شوند. شما می توانید با شماره ۵۴۱۱۴-۰۲۱ تماس بگیرید، تا هماهنگی های لازم جهت حضور تکنسین در محل انجام شود.

 4. سلام
  میخواستم بگم ماشین لباسشویی ما شروع بکار میکنه اما دو دور که دیگ میچرخه،متوقف میشه و ادامه تایمر هنوز کار میکنه انگار داره زور میزنه….
  مدل ماشین لباسشویی سامسونگ B1180D

  1. سلام دوست عزیز،
   این ایراد باید از نزدیک توسط تکنسین بررسی شود. لطفا با یکی از شماره های ما تماس بگیرید، کارشناسان شما را راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *