اشتراک گذاری

علت باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی چیست؟

ماشین‌ های ظرفشویی ابزاری کارآمد برای انجام شستشوی ظروف و کمک کننده برای صرفه جویی در زمان هستند. البته این دستگاه ها گاهی ممکن است دچار مشکلاتی شوند. یکی از مشکلات اساسی و عمده ماشین های ظرفشویی، مربوط به باز نشدن قرص یا حل نشدن آن در دستگاه است. دلایل زیادی درباره این مشکل وجود دارند و همچنین روش هایی نیز برای رفع و حل این مشکل وجود دارند. در این مقاله، به بررسی علل حل نشدن قرص در ظرفشویی می پردازیم و روش های رفع این مشکل را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهیم.

باز نشدن قرص در ظرفشویی

برای دریافت خدمات تعمیر ماشین ظرفشویی با ما در تماس باشید. شماره تماس های 54114-021 و 62948-021 به صورت 24 ساعته پاسخگو هستند.

دلایل حل نشدن قرص در ظرفشویی

دلایل زیادی در رابطه با حل نشدن قرص در ظرفشویی وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به تراکم در محل قرار گیری قرص، خرابی مکانیزم حل کننده قرص، اشباع شدن مخزن قرص، آسیب دیدن درب دستگاه، خرابی قرص شوینده اشاره کرد. در ادامه به بررسی دقیق تر این دلایل می پردازیم و روش های رفع این مشکل را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • تراکم در محل قرارگیری قرص

یکی از علت‌ های اصلی ممکن است تراکم ظروف در محل قرارگیری قرص باشد. اگر ظروف یا قرص‌ های دیگر جلوی درب قرار بگیرند، ممکن است باز شدن قرص دچار مشکل شود. گاهی اوقات اگر ظرفشویی شما کمی پر باشد یا اگر به طور تصادفی یک قاشق یا قابلمه بزرگ را به زاویه اشتباهی بگذارید، احتمال دارد که قرص های شوینده در مخزن جمع شده و به آن ها فشار وارد شود. این به این معناست که مخزن قرص ها به طور صحیح در طول چرخه شستشو باز نخواهد شد و قرص به طور کامل حل نخواهد شد، که باعث شستشو ناقص ظروف خواهد شد.

 • خرابی در مکانیزم حل کننده قرص

مکانیزم حل کننده قرص، قسمتی از ماشین ظرفشویی است که قرص‌ ها را درست در هنگام مناسب افزوده و باز می‌ کند. خرابی یا عدم صحیح کار کردن این مکانیزم می ‌تواند باعث عدم باز شدن قرص های شوینده شود.

 • اشباع شدن مخزن قرص

اگر در مخزن قرص تعداد زیاد قرص شوینده قرار گیرد به طوری که بیش از حد ظرفیت آن باشد، ممکن است قرص به درستی درون آن قرار نگیرد و باز نشود. بسیاری از ظر‌فشویی‌ ها دارای یک ویژگی هستند که آب را به بخش نگه دارنده قرص پاشانده و جلوی تجمع آن را می ‌گیرد، اما مدل‌ های مختلفی نیز وجود دارند که یا این ویژگی را ندارند یا این ویژگی وجود دارد اما به درستی کار نمی ‌کند. این به این معناست که در بخش آبکشی، باقی‌ مانده قرص ‌های قبلی خشک شده و ممکن است باعث مسدود شدن دریچه توزیع قرص شود. اگر فکر می ‌کنید این دلیل مشکل ظرفشویی شما است ، با یک دستمال تمیز را با آب گرم مرطوب کرده و با دقت درون سینی توزیع را تمیز کنید.

 • آسیب به درب یا مکانیزم

یکی دیگر از دلایل حل نشدن قرص در ظرفشویی مربوط به آسیب یا وجود خرابی در درب یا مکانیزم آن است. ممکن است در حین بارگذاری و تنظیم ظرفشویی دسته یا فنری که درب توزیع قرص را بسته نگه می‌ دارد، عیب داشته باشد. این درب که باید در طول چرخه شستشو باز شود وظیفه آزاد کردن قرص های شوینده را عهده دار است. اگر این درب دچار مشکل شود، احتمالاً مشکل پیش آمده مربوط به دسته یا فنر آن می شود. آسیب یا خرابی در درب یا مکانیزم بازکننده می‌ تواند باعث باز نشدن قرص شود.

 • خرابی قرص شوینده

گاهی اوقات ممکن است ایراد باز نشدن قرص مربوط به خرابی یا فاسد شدن آن باشد. این اتفاق ممکن است در برندهای مختلف شوینده رخ دهد و همچنین اگر از تاریخ خریداری قرص شوینده زمانی بسیاری زیادی گذشته باشد، این اتفاق طبیعی است. کافیست تا دستگاه خود را با قرص های شوینده دیگر مورد بررسی قرار دهید.

 • خرابی و مشکل در موتور واکس

یکی دیگر از دلایل حل نشدن قرص در ظرفشویی مربوط به خرابی و مشکل در موتور واکس است. موتور واکس در ظرفشویی وظیفه بررسی زمان مورد نیاز برای باز کردن درب مخزن قرص شوینده را عهده دار  است.اگر موتور واکس در دستگاه ماشین ظرفشویی شما شکسته شده باشد، این موضوع باعث باز نشدن قرص ها خواهد شد. برای رفع این موضوع قطعا نیاز به تجهیزات تخصصی جهت تعویض این قطعه خواهید داشت.

حل نشدن قرص در ظرفشویی

روش های رفع مشکل حل نشدن قرص در ظرفشویی

روش های زیاد در این رابطه وجود دارند اما در مرحله اول نیاز به بررسی دلیل وقوع این مشکل خواهید داشت. برای انجام این کار، باید سینی توزیع را در ظرفشویی خود پیدا کنید و به دقت آن را مورد بررسی قرار دهید تا ببینید آیا هر گونه انحراف، شکستگی یا صدمه قابل مشاهده ‌ای وجود دارد. اگر بتوانید ببینید که فنر یا قفل آسیب دیده‌ اند، آنگاه نیاز به تعویض فنر یا قفل دارید. اگر بتوانید انحرافی در درب توزیع ببینید، آنگاه می ‌دانید که درب توزیع قرص های شوینده مورد آسیب قرار گرفته و نیاز به تعویض دارد. اگر هیچ صدمه یا انحراف واضحی وجود نداشته باشد، ممکن است مشکل از موتور واکس باشد. در نهایت، اگر واضح باشد که در سینی انباشت قرص وجود دارد، کافیست تا آن را تمیز کرده و مشکل پیش آمده را رفع نمایید.

 • چیدمان صحیح ظروف

ابتدا مطمئن شوید که ظروف به گونه ‌ای قرار گرفته ‌اند که جلوی درب دستگاه شما را اشغال نکرده اند. این کار به ماشین ظرفشویی شما اجازه می‌ دهد تا قرص را به‌ طور صحیح باز و حل شود.

 • بررسی مکانیزم حل کننده قرص

مطمئن شوید که مکانیزم حل کننده قرص به درستی کار می ‌کند. اگر خرابی یا مشکلی وجود دارد، ممکن است نیاز به تعمیر یا تعویض آن باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: روش صحیح تمیز کردن ماشین ظرفشویی

 • کاهش تعداد قرص‌ ها

اگر مشکل از اشباع شدن مخزن باشد، تعداد قرص‌ های شوینده را کاهش دهید تا قرص ‌ها به ‌طور صحیح درون ظرف قرار گیرند.

 • بررسی وضعیت درب و مکانیزم بازکننده آن

در صورت وجود آسیب یا خرابی در درب یا مکانیزم بازکننده، نیاز به تعمیر یا تعویض آنهاست. در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است می توانید خدمات مورد نظر را توسط مرکز گارانتی کننده به صورت رایگان دریافت کنید. همچنین اگر دستگاه شما تحت گارانتی نیست، جهت رفع این مشکل می توانید به مراکز یا نمایندگی های تعمیرات مجاز مراجعه نمایید.

 • خرید قرص های شوینده

در صورتی که قرص شوینده شما خراب یا فاسد باشد، کافیست تا با خرید قرص های جایگزین این ایراد را رفع نمایید. همچنین گاهی مواقع ممکن است تکنسین های مربوطه اعلام کنند که یک قرص را در دستگاه اما خارج از مخزن قرص قرار دهید. این امر بطور کلی اقدامی اشتباه به شمار می آید زیر قرار دادن قرص در جایگاه ظروف باعث می شود تا قرص شوینده شما پیش از موعد و زمان مشخص حل شده و در زمان شستشو اصلی هیچ شوینده ای برای تمیزی ظروف وجود نداشته باشد. این امر در موارد استفاده طولانی مدت باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی در دستگاه ماشین ظرفشویی شما شده و همچنین ظروف شما تمیز نمی شوند. با اجرای این راه ‌حل‌ ها، احتمالاً مشکل حل نشدن قرص در ظرفشویی شما برطرف خواهد شد و این ابزار مهم خانگی می ‌تواند به‌ طور صحیح و کارآمد به کار خود ادامه دهد و به شما در صرفه جویی در زمان کمک کند.

5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *