اشتراک گذاری

سایه افتادن روی صفحه گوشی را چگونه رفع کنیم؟

سایه افتادن روی صفحه گوشی یکی دیگر از مشکلاتی است که بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند با آن درگیر می شوند. در این حالت تصاویری شبح مانند روی صفحه پس زمینه ظاهر می شوند که حالت آنها به گونه ای است که گویا لکه هایی روی صفحه ایجاد شده است. دلایل مختلفی برای سایه افتادن روی نمایشگر موبایل وجود دارد. با ظاهر شدن این سایه ها رنگ صفحه تغییر می کند و قطعا کیفیت و کارایی صفحه نمایش نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

اما چرا این اتفاق می افتد و آیا می توان مشکل به وجود آمده در صفحه نمایش گوشی ها را برطرف کرد؟ در این مقاله از نمایندگی موبایل سامسونگ می خواهیم به بررسی دلایل سایه افتادن روی صفحه گوشی بپردازیم و ببینیم با چه روش ها و راه حل هایی می توان این مشکل را برطرف کرد.

سایه افتادن روی صفحه گوشی

دلایل سایه افتادن روی صفحه گوشی چیست؟

در یک صفحه نمایش گوشی مجموعه ای از قطعات به کار رفته که هر یک طول عمر مفیدی دارد. این قطعات همگی در تولید نور و رنگ نمایشگر دخیل اند و بسته به کارایی و کیفیت عملکرد آنها، تصاویر و نور نمایشگر گوشی کیفیت و شفافیت لازم را دارند. در زمانی که این قطعات کیفیت و کارایی خود را از دست می دهند نمی توانند نور و رنگ های دقیقی را تولید کنند و به همین دلیل هم مشکلاتی در تصویر به وجود می آید. مشکل اصلی سایه افتادن روی صفحه گوشی که به آن Burn – in هم گفته می شود به بروز مشکلات فنی در صفحه نمایش مربوط می شود.

خصوصا در پنل های جدیدتر این مشکل رایج تر است و به خرابی و سوختن پیکسل های نمایشگر بر می گردد. هر پیکسل با نوری که از خود ساطع می کند به نمایش یک رنگ مربوط می شود. حال اگر هر یک از این پیکسل ها دچار مشکل شوند به دلیل تغییر رنگ آنها، تصاویر نیز با مشکل سایه انداختن مواجه می شوند.

مواردی مانند روشنایی بیش از حد نمایشگر برای مدت زمان طولانی یا ثابت ماندن تصاویر صفحه برای مدتی زیاد می تواند موجب سوختن پیکسل ها شود. بهترین گزینه برای جلوگیری از خرابی پیکسل ها استفاده از عملکرد screen timeout است تا نمایشگر برای مدتی طولانی روشن نماند.

آیا می توان مشکل سایه افتادن روی نمایشگر موبایل را برطرف کرد؟

حال که با دلیل بروز این مشکل آشنا شدیم قطعا می توان حدس زد که رفع دائمی آن تقریبا غیر ممکن است. متاسفانه خرابی پیکسل ها را نمی توان به راحتی با تعمیر برطرف کرد، مگر این که به تعویض ال سی دی گوشی یا سایر قطعات فکر کنید. با این حال برای رفع موقتی این مشکل یا بهتر است بگوییم کاهش تاثیر مشکل سایه افتادن روی صفحه گوشی می توان از چند راه حل کمک گرفت. ممکن است این سایه افتادن تنها به دلیل  image retention رخ داده باشد.

در نتیجه می توان با خاموش کردن موقتی دستگاه برای چند ساعت تاثیر آن را از بین برد. در روش بعدی پیشنهاد می شود از ویدئوهایی از بین بردن burn – in کمک بگیرید. این ویدئوها که در یوتیوب می توان به آنها دسترسی پیدا کرد، ویدئوهای رنگی با سرعت بالایی هستند که اختصاصا برای مقابله با تاثیر پدیده burn – in در گوشی طراحی شده اند.

برخی نیز استفاده از اپلیکیشن های تست صفحه نمایش یا فیکسر را پیشنهاد می کنند که کار آنها بررسی شرایط صفحه نمایش گوشی و به روز رسانی پیکسلی آن در صورت نیاز است. این برنامه ها می توانند تنظیمات صفحه را به نحوی تغییر دهند تا تاثیر سایه های افتاده روی صفحه کمتر شود. توصیه ما این است که تنها متخصصین تعمیر گوشی سامسونگ این کار را انجام دهند و کاربران عادی که اطلاعی از تعمیرات ندارند گوشی را دستکاری نکنند.

روش های جلوگیری از سایه افتادن روی صفحه گوشی

از آن جایی که نمی توان مشکل سایه افتادن روی نمایشگر موبایل را به صورت دائمی و کامل برطرف کرد، بهترین کار جلوگیری از بروز این مشکل است. گزینه های مختلفی وجود دارد که اگر آنها را دنبال کنید می توانید تا حد زیادی از بروز مشکل سایه افتادن روی صفحه گوشی جلوگیری کنید.

خصوصا این که سوختن پیکسل ها و سایه افتادن روی صفحه نمایش چیزی نیست که خیلی سریع اتفاق بیفتد و معمولا بروز آن در اثر مدت زمانی طولانی و استفاده نادرست از دستگاه اتفاق می افتد. به همین دلیل در ادامه چند توصیه کاربردی در این خصوص را بررسی می کنیم که می توان با دنبال کردن آنها از بروز این مشکل تا حد زیادی جلوگیری کرد یا آن را به تعویق انداخت و اثر آن را کم کرد.

کم کردن روشنایی صفحه

اولین کاری که باید برای جلوگیری از سایه افتادن روی صفحه گوشی انجام دهید کم کردن میزان روشنایی صفحه نمایش است. از آنجایی که مشکل اصلی سایه افتادن روی نمایشگر به پیکسل سوختگی و روشنایی بیش از حد صفحه مربوط می شود، بهتر است با کم کردن میزان روشنایی صفحه نمایش از خرابی و سوختن زودهنگام پیکسل ها جلوگیری کنید.

در بخش تنظیمات نور گوشی می توان میزان روشنایی را روی کمتر از 50 درصد قرار داد. البته توصیه می شود از گزینه تنظیم روشنایی خودکار استفاده کنید تا به این ترتیب نور صفحه بسته به نور محیط و نیاز به روشنایی تنظیم شود.

از گزینه اسکرین تایم اوت استفاده کنید

روشن ماندن طولانی ماندن صفحه نمایش گوشی یکی از اصلی ترین دلایل خرابی پیکسل ها و سایه افتادن روی صفحه گوشی است. بنابراین بهتر است از گزینه اسکرین تایم اوت در بخش تنظیمات کمک بگیرید تا صفحه گوشی برای مدت زمانی طولانی روشن نماند. بهتر است زمان خاموش شدن صفحه نمایش را روی سی ثانیه تنظیم کنید تا بعد از این مدت صفحه خود به خود خاموش شود.

خدمات تخصصی نمایندگی سامسونگ: تعمیر ال سی در گوشی سامسونگ

استفاده از گزینه Dark Mode

کار دیگری که می توانید در راستای محافظت از صفحه نمایش گوشی خود و جلوگیری از سایه افتادن روی نمایشگر موبایل انجام دهید، فعال کردن گزینه Dark Mode است. با استفاده از این گزینه میزان ساطع شدن نور صفحه کم می شود و به این ترتیب پیکسل ها کمتر تحت فشار قرار می گیرند. با حالت تیره می توان به میزان زیادی از مشکلات صفحه نمایش گوشی از جمله سایه افتادن روی صفحه گوشی جلوگیری کرد.

فعال کردن حالت Immersive در گوشی اندروید

این قابلیت در گوشی های اندرویدی در دسترس است و می توان با فعال کردن حالت Immersive در این دستگاه ها از بروز مشکل برای صفحه نمایش گوشی جلوگیری کرد. این قابلیت نوارهای ناوبری که می توانند به صفحه نمایش آسیب برسانند را پنهان می کند. می توان در بخش تنظیمات برنامه های گوشی به این ویژگی دسترسی یافت.

رفع مشکلات صفحه نمایش موبایل

مشکلات صفحه نمایش گوشی همیشه جزو بدترین اتفاقاتی است که برای کاربران می افتد. این مشکلات انواع مختلفی دارند که موجب می شود همیشه کاربران گوشی های هوشمند به فکر راه حلی جهت رفع آن باشند. برای مثال این که چطور مشکل لکه های سفید روی صفحه گوشی را رفع کنیم؟ از دیگر پرسش هایی است که در مقالات قبلی به آن پرداخته ایم. به طور کلی در صورت مشاهده مشکلات در صفحه نمایش لازم است با تعمیرکار موبایل سامسونگ جهت حل مشکل مشورت کنید.

4/5 (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *