اشتراک گذاری

علت جمع شدن آب در لباسشویی خاموش چیست؟

یکی از ایرادهای رایج در دستگاه های لباسشویی جمع شدن آب در لباسشویی خاموش است. در برخی مواقع ممکن است با مشکل جمع شدن آب در لباسشویی هنگام خاموش بودن دستگاه مواجه شوید. این مشکل ممکن است از عوامل مختلفی ناشی شود. اجمله علل این مشکل می توان به نقص در شیرآلات، لوله های تخلیه مسدود، مشکل در پمپ آب، نقص در سوئیچ درب، خرابی و مشکل در کنترل الکتریکی اشاره کرد. در این مقاله به بررسی دلایل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش می پردازیم و روش های رفع این مشکل را مورد بررسی تخصصی قرار می دهیم.

جمع شدن آب در لباسشویی خاموش

دلایل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش

1. نقص در شیرآلات

شیرآلات ورودی آب به لباسشویی ممکن است دچار نقص یا خرابی شده باشند. شیرآلات را بررسی کرده و در صورت لزوم، آن‌ ها را تعمیر یا تعویض کنید. برای جلوگیری از ایجاد رسوبات و لکه‌های آب، از مواد شستشوی ضد لکه و رسوبات استفاده کنید.

2. لوله‌ های تخلیه مسدود

یکی از دلایل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش می توان به لوله های تخلیه مسدود اشاره کرد. لوله ‌های تخلیه آب لباسشویی ممکن است مسدود شده باشند. در این رابطه لوله ‌های تخلیه را بررسی کرده و در صورت لزوم، مواد مختلفی که ممکن است باعث مسدود شدن هستند را پاک کنید. لوله‌های تخلیه و ورودی آب را به صورت دوره ‌ای با مواد شستشوی خاص پاک کنید.

آب در لباسشویی سامسونگ خاموش

3. مشکل در پمپ ، دلیل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش

از دیگر دلایل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش می توان به خرابی یا مشکل در پمپ آب اشاره کنیم. پمپ آب ممکن است دچار نقص یا خرابی شده باشد. پمپ آب را بررسی کرده و در صورت لزوم، تعمیر یا تعویض کنید.

3. نقص در سوئیچ درب

سوئیچ درب نیز باعث قفل شدن درب و باقی ماندن آب در لباسشویی می شود. برای بررسی این موضوع سوئیچ درب را بررسی کرده و در صورت لزوم، تعمیر یا تعویض کنید. در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است می توانید با مراجعه به مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نظر را به صورت رایگان دریافت نمایید.

این مقاله را از دست ندهید: نحوه جرم گیری ماشین لباسشویی

4. مشکلات در کنترل الکترونیکی

مشکلات در بخش کنترل الکترونیکی دستگاه ممکن است باعث عدم ارسال دستورات صحیح به قطعات مختلف شود. در صورت مشکلات در بخش الکترونیکی، با تکنسین متخصص تماس بگیرید. لباسشویی خود را به صورت دوره ‌ای بررسی کنید و اگر هر نقص یا خرابی کوچکی وجود دارد، سریعاً تعمیر کنید تا از افزایش مشکلات جلوگیری شود.

5. فیلتر تخلیه ماشین لباسشویی مسدود شده است

بسیاری از ماشین ‌های لباسشویی دارای فیلتر های تخلیه هستند تا موها، پرزها، تکه ‌های پارچه و سایر زباله ‌ها را بگیرند. اکثر تولید کنندگان و کارشناسان خانه توصیه می کنند این فیلترها را هر سه ماه یا بیشتر تمیز کنید. فیلتر بیش از حد کثیف می تواند کارایی ماشین لباسشویی را مختل کند و باعث تخلیه کند می شود. محل قرارگیری فیلتر تخلیه از مدلی به مدل دیگر متفاوت است. برخی از ماشین های لباسشویی دارای یک فیلتر در پشت یک دریچه کوچک یا پانل دسترسی در جلوی دستگاه هستند. این پانل ممکن است با پیچ محکم شود یا آزادانه جدا شود. مدل‌ های دیگر دارای فیلتر در انتهای شیلنگ تخلیه داخل یا پشت دستگاه هستند.

فیلتر همچنین می‌تواند زیر همزن مرکزی یا بالاترین لبه درام در یک واشر با بارگذاری بالا قرار داشته باشد. در صورت شک، به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید یا با شرکت سازنده تماس بگیرید تا وضعیت فیلتر تخلیه را بیابید و ارزیابی کنید.

چرا در لباسشویی آب جمع می شود

این مقاله را از قلم نیندازید: دلیل آبگیری مداوم لباسشویی

6. شلنگ تخلیه مسدود شده است

همه ماشین های لباسشویی دارای شلنگ تخلیه برای دفع فاضلاب هستند. این معمولاً از پلاستیک سفت و سخت ساخته شده است که برای انعطاف پذیری راه راه ساخته شده است. البته هر نوع انسداد در شیلنگ تخلیه به این معنی است که فاضلاب ماشین لباسشویی جایی برای رفتن ندارد. برای بررسی شلنگ تخلیه دستگاه، دستگاه را از برق بکشید و آن را از دیوار دور کنید. ابتدا شیلنگ را از نظر خمیدگی یا پیچ خوردگی به صورت دقیق بررسی کنید. این امکان وجود دارد که آخرین باری که دستگاه را جابجا کردید، به طور ناخواسته شلنگ را پیچانده باشید.

اگر پیچ خوردگی به نظر نمی رسد، ممکن است گرفتگی وجود داشته باشد. یک سطل بزرگ در کنار واشر قرار دهید و شلنگ را از دیوار جدا کنید و انتهای آزاد آن را بالا نگه دارید. شلنگ را در سطل قرار دهید تا ببینید آیا آب از دستگاه تخلیه می شود یا تخلیه صورت نمی گیرد. اگر این اتفاق رخ نمی دهد، نیاز به بررسی شلنگ دارید. توپ ‌های پرز، توده‌ های مو و حتی لباس‌ های کوچک همگی از موانع احتمالی هستند.

مشکل جمع شدن آب در لباسشویی خاموش

7. پمپ تخلیه معیوب است

اگر هنگام جدا کردن شلنگ از دیوار، شلنگ تخلیه شما شفاف است و آب آزادانه تخلیه می شود، ممکن است پمپ معیوب مسئول تخلیه ضعیف دستگاه شما باشد. ممکن است متوجه شده باشید که شلنگ تخلیه شما بالا رفته است و با فاصله ای بالاتر از خود واشر به دیوار متصل می شود. پمپ برای بیرون راندن آب از دستگاه و فشار آن از طریق شلنگ تخلیه کار می کند. پمپ‌های تخلیه مستعد گرفتگی هستند و می‌توانند مانند سایر اجزای دستگاه مکانیکی دچار مشکل شوند.

اگر متوجه نشتی ماشین لباسشویی خود یا ایجاد صداهای عجیب و غریب به اضافه آب باقی مانده در درام شدید، احتمالاً مشکلی در پمپ شما وجود دارد. پمپ تخلیه خود را با جدا کردن دوشاخه دستگاه و دور کردن آن از دیوار بررسی کنید. احتمالاً باید یک پنل دسترسی عقب را بردارید. پمپ را طبق مشخصات سازنده خارج کرده و آن را برای انسداد بررسی کنید. این می تواند مو، گرد و غبار، پرز، پارچه، اقلام کوچک لباس، سکه یا موارد دیگری باشد که ممکن است قبل از شروع چرخه شستشو از پاک کردن آن از جیب لباس خود غافل شده باشید. اگر متوجه انسداد نشده اید، احتمالا پمپ معیوب است. احتمالاً می توانید جایگزینی مشابه را در این رابطه پیدا کنید و آن را تعویض نمایید.

حل مشکل تجمع آب در لباسشویی

8. درب یا سنسور سوئیچ از کار افتاده است.

نشستن مقادیر بیش از حد آب در درام ماشین لباسشویی  به خصوص در مدل های با بار بالا گاهی اوقات به دلیل سنسور بد است. برخی از مدل های لوازم خانگی دارای سنسوری هستند که زمان بسته بودن درب آن را تشخیص می دهد. اگر حسگر حس کند که درب باز است، چرخه شستشو یا چرخش را غیرفعال می کند. می‌توانید سنسور درب خود را با شروع یک چرخه، باز گذاشتن درب و فشار دادن دستی سوئیچ درب با انگشت خود آزمایش کنید. اگر دستگاه نتواند ثبت کند که سوئیچ فشرده شده است، ممکن است سنسور معیوب باشد. جهت رفع این مشکل می توانید به نمایندگی تعمیرات تخصصی مراجعه نمایید. همچنین در صورت گارانتی بودن دستگاه جهت رفع مشکل به صورت رایگان آن را به مرکز گارانتی کننده نشان دهید.

این مقاله خواندنی را از دست ندهید: قفل شدن درب لباسشویی

نکات مهم در مورد جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش

  • تمیزی سیستم فیلتر: در صورت داشتن فیلترهای جداشدنی، آن‌ها را تمیز کنید و از تمیزی سیستم فیلتر اطمینان حاصل کنید.
  • حفاظت از دستگاه در برابر گرما: محیطی خنک برای نصب لباسشویی انتخاب کنید تا از افزایش گرما جلوگیری شود. اگر مشکل همچنان ادامه دارد و راه‌ حل‌ های معمولی موثر نبوده ‌اند، توصیه می‌شود با تعمیرکار متخصص لباسشویی سامسونگ تماس بگیرید تا مشکلات به صورت حرفه ‌ای بررسی و رفع شوند.
5/5 (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *