اشتراک گذاری

باتری موبایل و اشکالات شایع در آن

باتری موبایل، یک منبع از انرژی الکتریکی است که بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی در درون آن، انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. باتری‌ها به دو نوع باطری‌های یک بارمصرف و باطری‌های شارژ شدنی تقسیم می‌شوند. باتری‌های قابل استفاده در تلفن همراه، از نوع شارژ شدنی بوده و با استفاده از دستگاه شارژر مختص به خود توسط جریان برق شارژ می‌شوند و بنابر نوع استفاده کاربر از تلفن همراه، ساعت‌ها تغذیه الکتریکی موبایل را فراهم می‌کند. موبایل بدون باتری کارایی ندارد و نمی‌تواند بازخوردی داشته باشد.

امروزه مسأله شارژ و مدت نگهداری شارژ باتری‌ موبایل به خصوص با ورود گوشی‌های هوشمند از دغدغه‌های مهم افراد به شمار می‌رود. این موضوع سبب شده هنگام خرید موبایل یا خرید باتری به این مهم توجه کنند.  موبایل سامسونگ به عنوان یکی از پرطرفدارترین گوشی های موجود در بازار است. اما مشکلات باتری موبایل شامل این برند نیز می شود و مطالعه ی این مطلب برای افرادی که موبایل سامسونگ دارند و باتری گوشی سامسونگ آن ها با مشکل مواجه شده است مفید خواهد بود. این مقاله توسط کارشناسان تعمیر موبایل سامسونگ گردآوری و نگارش شده است.

باتری موبایل و اشکالات شایع در آن

انواع باتری موبایل

از ابتدای ساخت موبایل تاکنون چهار نسل از باتری‌ها در آن مورد استفاده قرار گرفته است:

1- باتری نیکل کادیوم

 باتری‌های «نیکل کادمیوم» یا «Nickel Cadmium» که اولین نسل از باتری‌های قابل شارژ و قابل حمل بوده و امروزه تقریباً استفاده از آنها منسوخ شده است. از کاستی‌های این نوع از باتری‌ها حجم و اندازه بزرگ آنها بوده؛ ضمن آنکه در هنگام مکالمه به شدت داغ می‌کردند.

2- باتری نیکل هیدرید فلز

نوع دوم باتری‌های «نیکل هیدرید فلز» یا «Nickel Metal Hydride» می‌باشد که شباهت زیادی به باتری‌های نیکل کادمیمی دارند با این تفاوت که وزن کمتر و ظرفیت بیشتری نسبت به آنها داشتند.

باتری گوشی

3- باتری لیتیوم یون

نسل سوم، باتری‌های «لیتیوم یون» یا «Lithium Ion» هستند که حجم و وزن کمتر آنها مزیت این نوع از باتری‌ها نسبت به نسل‌های پیشین بود. در اغلب گوشی‌های امروزی از این نوع باتری‌ها استفاده می‌شود. این نوع از باتری موبایل انرژی زیادی تولید می‌کند و با توجه به کاربرد گسترده گوشی موبایل، این نوع باتری ها مناسب‌تر و کارآمدتر از نسل‌های پیشین بودند.

4- باتری لیتیوم پلیمر

تحول در صنعت باطری موبایل با ساخت باتری نسل چهارم چهره جدیدی به خود گرفت. این نوع باتری‌ها، باتری‌های «لیتیوم پلیمر» یا «Lithium Polymer» هستند که قدرت بالا، حجم و اندازه کم و توانایی نگهداری شارژ بالا از مزیت‌های آن به حساب می‌آید. این نوع باتری‌ها از نظر اقتصادی و هزینه تولید، برای سازندگان تلفن همراه مقرون به صرفه نیست و معمولاً آنها از نسل سوم یعنی لیتیوم یونی استفاده می‌کنند و تنها گوشی‌های شرکت اپل توانسته است این نوع باتری‌ها را در تولیدات خود به کار ببرد.

باتری لیتیوم پلیمر موبایل

مشکلات و عیب‌های شایع در باتری موبایل

با وجود پیشرفت‌ها در بهبود عملکرد و کارایی باتری موبایل؛ به دلیل آنکه استفاده‌های چند منظوره نیز از دستگاه موبایل افزایش یافته و برخی از مردم نیز روش‌های استفاده صحیح از گوشی‌های موبایل اطلاعی ندارند، باتری‌ گاهی با مشکلات مختلفی مواجه می‌شود که در برخی مواقع این موضوع منجر به پایان عمر آن می‌شود. البته وجود باتری‌های غیراستاندارد و تقلبی نیز از عواملی است که کاربران را با مشکلاتی مواجه می‌کند. در صورت نیاز به تعمیر و تعویض باتری گوشی سامسونگ با کارشناسان ما در نمایندگی سامسونگ تماس بگیرید.  به طور کلی باطری‌ موبایل ممکن است دچار مشکلات زیر شوند:

1- خالی شدن شارژ باتری:

خالی شدن شارژ باتری و یا به عبارت دیگر عدم نگهداری شارژ، از مشکلات شایع در باتری گوشی است. این مشکل در گوشی‌های هوشمند می‌تواند بر اثر استفاده زیاد برخی اپلیکیشن‌ها از باتری باشد که با متوقف کردن آنها ممکن است این مشکل حل شود. در برخی مواقع نیز باتری کارایی خود را از دست داده و باید تعویض شود.

2- باد کردن باتری:

باد کردن و تورم باتری از دیگر عیب‌های شایع در باتری‌ موبایل است. در باطری‌های لیتیوم یونی به دلیل کم حجم بودن فضای درونی برای فعل و انفعالات شیمیایی، این مشکل شایع‌تر است. از جمله عواملی که باعث این مشکل می‌شود شارژ کردن مکرر باتری، مدت طولانی در شارژ بودن، استفاده از شارژر دیگر گوشی‌ها و کار کردن با گوشی در زمانی که در شارژ  می‌باشد، است.

باد کردن باتری موبایل

3- داغ شدن باتری:

گاهی اوقات هنگامی که گوشی در شارژ قرار دارد باتری آن به ندرت داغ می‌شود. استفاده از شارژر و کابل شارژ غیراستاندارد و شارژ بیش از حد باتری، از جمله عوامل ایجاد این مشکل است.

رفع مشکلات باتری موبایل در نمایندگی سامسونگ

باتری موبایل از اجزای مهم تلفن همراه است که وظیفه تغذیه الکتریکی آن را بر عهده دارد تا ساعت‌ها بتوان بدون استفاده از برق مستقیم و ایستادن در یک مکان ثابت، از آن استفاده کرد. باتری‌ها نسل‌های مختلفی را پشت سرگذاشته و هر نسل نسبت به نسل قبلی توانسته است کاستی‌هایی را جبران کند. با این وجود، همچنان مشکلاتی در باتری‌های جدید وجود دارد که لزوم ساخت باتری‌های جدیدتر را ایجاب می‌کند.

واقعیت آن است که بیشتر مشکلاتی که به باتری گوشی مرتبط می‌شود به نحوه استفاده کاربران از آن برمی‌گردد که با رعایت اصول صحیح استفاده از تلفن همراه می‌توان به طول عمر باتری‌ها کمک کرد. اگر صاحب یکی از گوشی های سامسونگ هستید و باتری گوشی شما با مشکل مواجه شده است، نگران نباشید کارشناسان تعمیر گوشی سامسونگ در اسرع وقت مشکل شما را رفع خواهند نمود.

5/5 (1 امتیاز)