اشتراک گذاری

دلایل آسیب باتری موبایل چیست؟

باتری گوشی از آن دست قطعاتی است که چه کاربران و چه سازندگان تلفن همراه توجه ویژه ای به آن دارند. این توجه از آن روست که باتری موبایل، تأثیر مستقیمی در تعیین میزان فعالیت و آماده به کار بودن دستگاه دارد. هر چه میزان کارکرد باتری بالاتر باشد، سازندگان موبایل، مانور تبلیغاتی بیشتری انجام می دهند و از این آیتم، به عنوان یکی از ویژگی های منحصربفرد دستگاه یاد می کنند.

با وجود تکنولوژی ها و فناوری های بکار رفته در تولید این قطعه، همچنان باتری موبایل، یکی از قطعات پراستهلاک است که ظرف مدت چند سال کیفیت خود را از دست داده و نیاز به تعویض پیدا می کند. اما از دست رفتن کیفیت باتری، همواره به دلیل استهلاک آن اتفاق نمی افتد و گاه، عوامل دیگری نیز در آن دخیل هستند. برای مثال عدم آشنایی کاربران با روش های صحیح شارژ باتری، روند خرابی این قطعه را تسریع می کند. از همین رو توصیه می‌ شود تا نحوه‌ شارژ درست و روش درست استفاده از سیستم را بیاموزید و از دلایل آسیب باتری موبایل و عادت های غلطی که ممکن است در شارژ باتری موبایل وجود داشته باشد، آگاه شوید.

دلایل آسیب باتری موبایل

چه عاداتی به سلامت باتری موبایل آسیب می زنند؟

آگاهی از دلایل آسیب باتری موبایل و شیوه اشتباه شارژ و نگهداری از آن سبب می گردد تا از این روش‌ها دوری کرده و بدین طریق، بر عمر مفید باتری بیافزاییم. در این بخش برآنیم تا 3 شیوه مرسوم اما غلط در شارژ باتری موبایل را شرح داده و با شما به اشتراک بگذاریم.

اتصال شب تا صبح گوشی به شارژر

شارژ کردن باتری در تمام طول شب از دلایل آسیب باتری موبایل است. زیرا وقتی باتری ۱۰۰ درصد شارژ شده و همچنان به شارژر وصل باشد، این موضوع سبب شارژ بیش‌از حد باتری موبایل می‌شود. وقتی باتری در حال دشارژ شدن است، شارژر مجدداً ولتاژ را افزایش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا جریانی با نرخ کاهشی به باتری جریان پیدا کند. در زمانی که باتری به طور کامل شارژ شده است، سیستم دستگاه روند شارژ را دوباره متوقف می‌کند و ولتاژ کاهش می‌یابد.

این پدیده همان اتفاقی است که کارشناسان از آن با نام topping off یاد می‌کنند. اگر توجه کرده باشید، در صورت شارژ دستگاه و استفاده همزمان از آن، گرمای دستگاه به شدت افزایش می‌یابد. علت این گرما رخ دادن همین پدیده topping off در گوشی است. در صورت بی‌توجهی به این مسئله و افزایش حرارت باتری لیتیوم- یونی، حتی این امکان نیز وجود دارد که دستگاه دچار انفجار شود.

خدمات تخصصی باتری را از ما بخواهید: شوک دادن به باتری گوشی

تخلیه صد در صدی باتری موبایل

عادت مرسوم اما غلط دیگری که در میان برخی از کاربران جهت شارژ باتری وجود دارد، اقدام به شارژ باتری، صرفاً پس از تخلیه صد درصدی آن است. این کار شیوه اشتباهی است که توسط برخی از کاربران استفاده می‌شود. اگر چه این شیوه –یعنی تخلیه صد در صدی باتری موبایل و شارژ آن- در برخی موارد نظیر کالیبره کردن، از سوی کارشناسان توصیه می شود اما در حالت عادی اشتباه است.

بد نیست بدانید که برای چرخه تخلیه کامل، تعریف استانداردی وجود دارد. منظور از یک چرخه، تخلیه کامل باتری شارژ شده و شارژ مجدد آن است. به‌طور میانگین، باتری های لیتیوم-یونی حدود ۳۰۰-۶۰۰ بار قابلیت شارژ شدن دارند. با این وجود می توان با کاهش عمق تخلیه، این میزان را افزایش داد. برای مثال، اگر باتری موبایل را روی ۴۰ درصد شارژ کرد، این چرخه‌ی شارژ و دشارژ باتری از ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ بار افزایش خواهد یافت.

استفاده از شارژرهای متفرقه

نکته دیگری که از سوی کاربران مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و بدل به یک عادت بد شده است، استفاده از شارژرهای متفرقه و گاه غیراستاندارد است. عمده‌ترین دلیلی که سبب این اتفاق می‌گردد، خرابی شارژ اصلی است. در صورت خرابی شارژر اصلی، از آنجایی که تهیه یک شارژر اصلی دیگر، در قیاس با یک شارژ معمولی نیاز به صرف هزینه نسبتاً بیشتری دارد، غالب کاربران از خرید شارژر اصلی صرف نظر می کنند. اما مسئله اینجا است که وقتی از شارژرهای متفرقه جهت شارژ باتری موبایل استفاده می‌شود، هماهنگی باتری و شارژر از بین می رود و اولین قسمتی که صدمه می بیند، باتری خواهد بود. بنابراین اگر از شارژرهای متفرقه استفاده می کنید، باید، دیر یا زود منتظر کاهش طول عمر باتری گوشی‌تان باشید.

چرا باتری موبایل خراب می شود

باتری موبایل سامسونگ

در حال حاضر غالب باتری‌های بکاررفته در گوشی‌های سامسونگ، باتری‌های لیتیوم یونی هستند. اگرچه این باتری‌ها در قیاس با باتری‌های یک دهه گذشته، پیشرفته‌تر و کارامدتر شده‌اند اما حقیقت آن است که باتری موبایل سامسونگ نیز طول عمر محدودی دارد. علاوه بر این، باتری‌های لیتیوم‌یونی که تقریبا در هر گوشی هوشمندی استفاده می‌شوند، با هر سیکل شارژ، کمی افت ظرفیت پیدا می‌کنند.

مشکلی که در ارتباط با غالب باتری‌های لیتیومی وجود دارد، عدم امکان دسترسی به آنهاست. برخلاف گوشی‌های قدیمی که دسترسی به باتری آنها به آسانی امکان‌پذیر بود، در موبایل‌های جدید، کاربران به باتری موبایل سامسونگ خود دسترسی ندارند و نمی‌توانند آن را با یک نمونه نو جایگزین کنند. البته این به معنای عدم امکان تعویض و تعمیر باتری گوشی سامسونگ نیست و سرویس‌های مرتبط با این قطعه با حضور در مراکز تعمیر قابل دریافت است.

نمایندگی موبایل سامسونگ

نمایندگی موبایل سامسونگ با مجهز کردن فضای سازمانی خویش به حضور مهندسان زبده و ابزارآلاتِ پیشرفته، زمینه ارائه خدمات تخصصی مرتبط با فروش و تعمیرات موبایل سامسونگ را فراهم آورده است. کارشناسان حاضر در نمایندگی موبایل Samsung با بهره گیری از سال ها تجربه در امر تعمیرات سخت افزار و استفاده از بروزترین تجهیزات الکترونیکی، کلیه تعمیرات سخت افزاری و نرم افزاری موبایل های سامسونگ را با قطعات اورجینال و مناسب ترین هزینه به مشتریان عزیز ارائه می دهند.

نمایندگی موبایل سامسونگ در «بخش فروش»، بر فروش و عرضه تمامی گوشی های این برند و در بخش تعمیر بر ارائه تخصصی ترین سرویس های مرتبط با تعمیر موبایل Samsung تمرکز دارد. شما کاربران گرامی می‌توانید با حضور در نمایندگی سامسونگ و مراجعه به پارت تخصصی مرتبط با تعمیر موبایل، تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با انواع گوشی سامسونگ را دریافت نمایید.

 تعمیرات سامسونگ

خدمات ارائه شده در مرکز تعمیرات سامسونگ محدود به دستگاه خاصی نیست و تمامی تولیدات کمپانی سامسونگ را شامل می گردد از همین رو شما کاربران گرامی می توانید با مراجعه به این مرکز تمامی خدمات مرتبط با تعمیرات محصولات سامسونگ را دریافت دارید و دستگاه های معیوب خویش را تعمیر و ترمیم نمایید. با توجه به تنوع و گوناگونی موجود در محصولات ارائه شده از سوی کمپانی سامسونگ، در پارت های ارائه دهنده خدمات در مرکز تعمیرات سامسونگ نیز این تنوع و گوناگونی مشاهده می شود.

به عبارتی دیگر در مرکز تعمیرات سامسونگ خدمات مرتبط با هر محصول در پارت جداگانه و به دست کارشناسان همان حوزه  ارائه می گردد. شما کاربران گرامی می توانید جهت آشنایی با  واحد تعمیرات سامسونگ و خدمات ارائه شده در ان به بخش زیر مراجعه نمایید.

اخبار، مقالات، محصولات و سوالات متداول در سایر بخش های وبسایت قابل پیگیری است.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *