اشتراک گذاری

دلیل نشت آب یخچال چیست؟

یکی از مشکلات رایج یخچال، نشت آب آن است. نشت آب یخچال دلیل های زیادی دارد که بر اساس این دلیل ها، راه حل های متفاوتی نیز برای آن در نظر گرفته می شود. ما در اینجا می خواهیم عوامل این مساله را با هم بررسی کنیم و راه حل مناسب را برای هر یک ارائه دهیم.

یادتان باشد که به محض مشاهده نشت آب یخچال، به دنبال راه حل آن بروید، زیرا تاخیر در رفع این مشکل ممکن است باعث افزایش هزینه تعمیر شود. نکته مهمی که باید در ابتدا به آن توجه کنید این است که قبل از تلاش برای سرویس، برق آن را قطع کنید. زیرا اتصال یخچال به برق در زمان سرویس یا تعمیر ممکن است به یخچال یا خودتان آسیب برساند.

نشت آب یخچال

کدام ایرادها باعث آب دادن یخچال می شوند؟

 • خرابی لاستیک دور درب
 • نشتی شیر ورودی
 • انسداد لوله تخلیه
 • سوراخ شدن منبع آب
 • وجود یخ و برفک روی اوپراتور
 • خرابی فیلتر آب
 • خرابی سینی تخلیه
 • شل شدن لوله های آب
 • خرابی شلنگ تصفیه
 • جمع شدن آب در جا میوه ای

تعمیر یخچال خود را به ما بسپارید ، شماره تماس : 54114-021

دلایل مختلف نشت آب یخچال و روش های رفع آنها

در این قسمت در مورد عامل هایی که باعث نشت آب در یخچال می شود، توضیح خواهیم داد و راه حل هایی را نیز بر اساس هر مشکل ارائه خواهیم کرد.

 • لاستیک دور درب یخچال

چسبیدن مواد غذایی یا وجود گرد وخاک روی لاستیک اطراف درب یخچال می تواند باعث نشت در یخچال شود. این نشت به دلیل آن است که درب یخچال به خوبی بسته نمی شود و هوای بیرون وارد یخچال می گردد. ورود هوای بیرون به داخل موجب می شود رطوبت زیاد وارد یخچال شود و آب اضافی حاصل از آن به درون سینی تخلیه ریخته و در نهایت بیرون بریزد.

البته علت بسته نشدن درب یخچال به غیر مورد ذکر شده می تواند خرابی لاستیک هم باشد که لازم است به آن توجه کنید.

چگونه از بسته شدن کامل درب یخچال مطمئن شویم؟

برای تست لاستیک درب یخچال، می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

1. استفاده از آب داغ یا وازلین

با آب داغ و نیز وازلین می توانند سفتی لاستیک درب را برطرف کنند. اگر با مالیدن آب داغ یا استفاده از وازلین، مشکل برطرف نشد، احتمال دارد که نیاز به خرید لاستیک جدید داشته باشید.

2. تراز بودن یخچال

یخچال همیشه باید تراز باشد. کج بودن یا همان تراز نبودن یخچال موجب می شود که درب آن به خوبی بسته نشود و نشت آب یخچال اتفاق بیفتد.

 • نشتی شیر ورودی

یک دلیل دیگر نشت آب یخچال می تواند شیر ورودی باشد. برای بررسی این مورد، سیم برق را از پریز بکشید و سپس لوله آبی را که به یخچال وصل است، بررسی کنید. البته یک لوله دیگر هم وجود دارد که از زیر یخچال می گذرد و به سمت پشت می رود و در این قسمت هم امکان نشت وجود دارد. دقت کنید که هیچ یک سوراخ نشده نشده باشند. همچنین ممکن است لوله از جای خود خارج گشته باشد که باید آن را سر جایش بگذارید. در صورت سوراخ شدن لوله، باید آن ها را عوض کنید.

 • بسته شدن لوله تخلیه در یخچال

این مورد یکی از شایع ترین دلیل های نشت آب یخچال است. در واقع یخچال فریزرهای بدون برفک دارای چرخه ای برای یخ زدایی هستند. اگر یخ روی سیم پیچ های اپراتور تشکیل شود و توسط سیم پیچ ذوب شود. آب حاصل از ذوب شدن می تواند به زیر یخچال هدایت شود.

گاهی هم این احتمال وجود دارد که لوله تخلیه توسط ذرات غذا یا یخ گرفته شده باشد و موجب جمع شدن آب درون یخچال شود.

راه حل این مشکل آن است که سوراخ تخلیه را خودتان یا با استفاده از دفترچه راهنما پیدا کنید. بیشتر مواقع گرفتگی با ریختن آب گرم برطرف می شود. اگر این مشکل با آب گرم برطرف نشد، از محلول یک قاشق چای خوری جوش شیرین و دو لیوان آب استفاده کنید تا گرفتگی از بین برود. به علاوه گرفتگی را می توانید با یک سیم ضخیم هم انجام دهید.

در بیشتر یخچال ها یک لوله تخلیه در پشت آن ها قرار دارد و برای دسترسی به آن باید برخی قسمت های یخچال را باز کنید. برای این کار بهتر است از یک تعمیر کار حرفه ای کمک بگیرید، زیرا در غیر این صورت ممکن است به یخچال صدمه وارد شود.

 • سوراخ شدن مخزن آب

مخزن آب از جمله مواردی است که در صورت سوراخ شدن، باعث نشت آب یخچال می شود. اگر مشکل نشت آب یخچال مربوط به سوراخ شدن مخزن باشد، تنها راهکار، تعویض مخزن است.

این مقاله را از دست ندهید: چگونه از برفک زدن یخچال جلوگیری کنیم؟

آب دادن یخچال
 • پوشیده شدن اوپراتور یا تبخیر کننده به وسیله یخ و برفک

جمع شدن یخ و برفک در اوپراتور یا تبخیر کننده ممکن است باعث شود جریان هوا به خوبی انجام نگردد. عدم جریان مناسب هوا موجب خنک نشدن یخچال و در نتیجه بالا رفتن دما می شود. این موضوع ممکن است باعث نشت آب یخچال گردد.

در هنگام بروز این مشکل ابتدا باید مطمئن شوید که کمپرسور درست کار می کند. به هر حال برای بررسی کردن این مورد بهتر است با یک تعمیرکار حرفه ای مشورت کنید.

 • فیلتر آب در یخچال فریزر

اگر یخچال شما ساید بای ساید است، امکان دارد فیلتر باعث بروز مشکل نشت آب یخچال باشد. برای جلوگیری از بروز مشکل نشت آب به دلیل خرابی فیلتر، حتما فیلتر یخچال را هر شش ماه یک بار عوض کنید. اگر این فیلترها به موقع عوض نشوند ممکن است به یخچال شما آسیب برساند.

خدمات تخصصی نمایندگی سامسونگ: تعویض فیلتر یخچال

 • سینی تخلیه

در زیر همه یخچال ها یک سینی تخلیه وجود دارد که نزدیک کمپرسور است و آبی که از چرخه یخ زدایی ایجاد می شود در این سینی جمع می شود و بعدا از سینی بخار می شود. حال اگر این سینی شکسته شود، آب از زیر یخچال نشت می کند.

اگر سینی دچار شکستگی شده باشد باید آن را عوض کنید؛ البته این احتمال هم وجود دارد که سینی فقط جابجا شده باشد و تنها نیاز به این باشد که سینی را در جای خود قرار دهید.

 • شل شدن لوله های آبی که به یخساز وصل هستند

شل شدن پیچ و مهره ها یا ترک خوردگی و فرسایش شان می تواند باعث نشت آب یخچال شود. به علاوه، سوراخ شدن یا ترک خوردگی شلنگ های پلاستیکی یخچال هم می تواند باعث آب دادن یخچال گردد.

لازم است توجه کنید که اگر آب از سمت جلو یا پشت یخچال باشد، مشکل مرتبط با سینی تخلیه نیست. در این صورت باید لوله آب منتهی به یخ ساز را چک کنید و در صورت وجود مشکل در آن، ایراد را برطرف کنید.

اگر مشکل مرتبط با شلنگ یخ ساز باشد، باید آن را عوض نمایید. همچنین در صورت وجود مشکل در اتصالات، آن ها را نیز باید تعویض کنید.

 • خرابی شلنگ تصفیه

اگر نشت آب مرتبط با قسمت فریزر باشد، مشکل می تواند در ارتباط با نصب نادرست شلنگ تصفیه آب باشد. به علاوه، ممکن است مشکلی در هیتر یا گرم کن وجود داشته باشد. علت دیگر نشت آب در فریزر می تواند رطوبت زیاد باشد. مثلا اگر یخچال فریزر نزدیک سینک باشد، رطوبت زیاد می تواند موجب نشت آب فریزر گردد.

تعمیر قطعات در نمایندگی سامسونگ: تعمیر دمپر یخچال

 • جمع شدن آب در جا میوه ای

از جمله شایع ترین مورد نشت آب یخچال، وجود آب در کف یخچال فریزر یا همان جا میوه ای است. در این صورت احتمال زیادی برای خراب شدن دیفراست وجود دارد. خراب شدن سنسور دیفراست یا خرابی هیتر یا المنت، خرابی ترمو فیوز و نیز یخ زدگی مسیر خروج آب از دیگر عوامل جمع شدن آب در جا میوه ای است.

برای حل مشکل جمع شدن آب در جا میوه ای، باید کاور یخچال باز شود و قطعه های دیفراست شامل، اپراتور، سنسور، المنت، ترمودیسک و ترموفیوز بررسی شوند. البته این کار باید حتما توسط یک تکنیسین ماهر انجام شود.

امتیاز شما به این نوشته

۲ پاسخ

  1. روز به خیر دوست عزیز،
   این ایرد می تواند از کمپرسور یخچال باشد که دمای آب تا این حد پایین آمده همچنین مشکل نشتی هم وجود دارد. لطفا با شماره های سایت تماس بگیرید، تکنسین در محل مشکل را حل می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *